ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Загроза Китаю змушує країни Азійсько-Тихоокеанського регіону збільшувати закупівлю зброї

Велика Епоха
Американський винищувач F-35A. (Master Sgt. Michael Jackson/ВПС США)

Зростаючі регіональні амбіції Пекіна дедалі більше турбують сусідні країни. За даними нового звіту Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (СІІПМ), країни Азії та Океанії нарощують закупівлю зброї.

В опублікованому 14 березня звіті порівнюються угоди зі зброєю у світі за п'ятирічний період, аж до 2021 року, з аналогічним попереднім періодом, що закінчився у 2016 році. Аналітики із СІІПМ з'ясували, що з десяти провідних світових імпортерів зброї шість перебувають в Азії та Океанії. Зокрема, до першої десятки увійшли Австралія, Китай, Південна Корея та Пакистан.

Азія та Океанія є найбільшими імпортерами зброї у світі протягом останніх 30 років. У період з 2017 по 2021 роки на їхню частку припадало 43% світових угод, пов'язаних із закупівлею озброєнь.

Симон Веземан, старший науковий співробітник СІІПМ вважає, що: «Напруження між Китаєм і багатьма країнами Азії та Океанії, що росте, є основною рушійною силою імпорту озброєнь в регіоні».

Серед них Індія є найбільшим імпортером зброї Азії. На її частку припадає 11% загального обсягу. Імпорт зброї Японії збільшився у 2,5 раза, що робить цю країну 10-м найбільшим імпортером у світі.

У звіті також йдеться, що загалом імпорт зброї у регіоні скоротився на 4,7 % проти падіння на 4,6 % у загальному обсязі світової торгівлі зброєю, включаючи експорт та імпорт. Це вказує на великі відмінності у закупівлі між субрегіонами.

За даними СІІПМ, до недавнього російського вторгнення Україна імпортувала дуже обмежену кількість зброї.

Що ж до експорту, США залишаються найбільшим у світі постачальником зброї, частку якої припадає 39 % від загального обсягу. Експорт країни становив 14 %, тоді як торгівля зброєю Росії, другого за величиною світового експортера, скоротилася на 26 %.

Згідно зі звітом, збільшення експорту зброї США відбулося багато в чому шляхом збільшення угод із Саудівською Аравією, Австралією, Південною Кореєю та Японією. Наприклад, експорт зброї США до Японії збільшився у 2,7 раза.

"США залишаються найбільшим постачальником зброї до Азії та Океанії, оскільки експорт зброї [в цей регіон] є важливим фактором зовнішньої політики США щодо Китаю", — вважає Вейцман.

Експорт озброєнь із США, Росії, Франції, Китаю та Німеччини становить понад три чверті світового експорту. У тому числі експорт озброєнь Франції збільшився на 44 %; Експорт озброєнь Німеччини збільшився на 21%, а експорт озброєнь Китаю скоротився на 7,8%.

За матеріалами The Epoch Times