ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Світ може відвернутися від Китаю в економічному плані, якщо Пекін не займе твердої позиції щодо Росії, - говорить Єллен

Велика Епоха
Міністр фінансів Джанет Єллен виступає на конференції у Вашингтоні, 19 січня 2022 року. (Ніколас Камм/AFP via Getty Images)

За словами міністра фінансів США Джанет Єллен, Комуністична партія Китаю (КПК) не повинна сподіватися, що в майбутньому претензії на суверенітет матимуть будь-яке значення для міжнародної спільноти, якщо Пекін і далі буде підривати суверенітет України.

«Хоч які б були геополітичні цілі та стратегії Китаю, ми не бачимо доброзичливого пояснення російського вторгнення або його наслідків для міжнародного порядку», — сказала Єллен у своєму зверненні до Атлантичної ради, аналітичного центру у Вашингтоні.

«Китай не може очікувати, що світова спільнота поважатиме його заклики до принципів суверенітету та територіальної цілісності в майбутньому, якщо він не поважає ці принципи зараз, коли це має вирішальне значення».

Коментарі Єллен стосувалися відмови КПК приєднатися до багатосторонніх санкцій проти режиму Володимира Путіна за його вторгнення в Україну і відмови Пекіна засудити агресію Росії.

Натомість КПК зробила вибір на користь поглиблення зв’язків із Росією, активно проводить цензуру ЗМІ та інтернет-дискусії на материковій частині Китаю, що критикують Москву, та повторює російську пропаганду про те, що у війні винні США та НАТО.

Єллен також зазначила, що у світовій економіці стає все важче розділити економічні інтереси та інтереси безпеки, і якщо КПК не докладе зусиль із коригування курсу в питанні з Росією, міжнародне співтовариство може відмовитися від комерційних зв’язків із Китаєм.

У зв’язку з цим Єллен попередила, що комуністичне керівництво Китаю має усвідомлювати, що готовність міжнародної спільноти до економічної інтеграції Китаю залежатиме від виконання багатосторонньої вимоги до Росії припинити війну.

«Ми не можемо давати змогу країнам використовувати своє становище на ринку ключової сировини, технологій чи продукції, щоби мати можливість порушувати нашу економіку або використовувати небажані геополітичні важелі», — сказала вона.

Потім вона закликала Сполучені Штати та їхніх союзників взяти участь у «дружній підтримці», або перенесенні послуг та торговельних відносин в інші відкриті демократичні суспільства та подалі від авторитарних режимів, як-от Китай при КПК.

Відповідно до такої стратегії, Сполучені Штати диверсифікуватимуть своїх постачальників серед країн, які добре інтегровані в міжнародне співтовариство та діють відповідно до міжнародних правил та норм.

«Давайте будемо відвертими», — сказала Єллен, — «об’єднана коаліція країн, які застосовують санкції, не залишиться байдужою до дій, які підривають запроваджені нами санкції».

Єллен також назвала «недалекоглядними» очевидні спроби Пекіна нажитися на кризі, продовжуючи торгувати з Росією, і сказала, що «Китай отримав величезну користь із того, що є частиною глобальної системи, багатосторонньої системи, що базується на правилах».

У цьому зв’язку Єллен сказала, що Китай має використати свою «провідну роль», щоби переконати Росію припинити війну в Україні та запобігти подальшому відокремленню західних економік від Китаю.

«Китай уже давно підтверджує, що дотримується ключових міжнародних принципів, включно з тими, що закріплені в статуті ООН щодо суверенітету та територіальної цілісності», — сказала Єллен.

«Нещодавно Китай підтвердив «особливі відносини» з Росією. Я дуже сподіваюся, що Китай зробить щось позитивне із цих відносин і допоможе покласти край цій війні».

За матеріалами The Epoch Times USA