ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай доставив ракети до Сербії через повітряний простір НАТО

Велика Епоха
Важкий транспортний літак Xian Y-20 демонструє політ під час авіашоу у Чжухаю, провінція Гуандун, 1 листопада 2016 року. (STR/AFP via Getty Images)

Шість китайських військових літаків 11 квітня перетнули повітряний простір Туреччини та Болгарії, які є членами НАТО, щоб доставити ракети до Сербії, ключового союзника режиму Володимира Путіна.

Цей крок, швидше за все, буде розцінений як демонстрація сили, оскільки президент Сербії Олександр Вучич раніше заявляв, що НАТО не дозволяє постачати китайську зброю, перетинаючи повітряний простір своїх країн-членів.

Вантажні літаки Y-20 доставили системи зенітного озброєння до Сербії через цивільний аеропорт «Нікола Тесла» у Белграді.

FK-3, який є експортною версією китайського літака HQ-22, є ракетною системою класу «земля-повітря», яку часто порівнюють з американською ракетною системою Patriot. Вона може розвивати швидкість, що в шість разів перевищує швидкість звуку, і має дальність польоту близько 150 кілометрів. Одна система включає 12 ракет, розподілених між трьома пусковими установками та окремою радарною установкою.

Примітно, що китайські літаки летіли разом, а не по одному, і використовували найсучасніші системи стеження MLat (мультилатераційні) замість більш традиційних радарів. Аналітики розвідки, спираючись на дані з відкритих джерел, зазначили, що принаймні деякі з літаків зняли кожухи зі своїх засобів протидії ракетам і відбивачів — оборонних систем, які допомагають ухилятися від ракетних атак — можливо, сигналізуючи про те, що китайські літаки або очікували зустріти деякий опір, або хотіли, щоб їх вважали такими, що очікують опору.

Постачання дозволить Сербії стати першим користувачем китайських ракет в Європі і доповнить арсенал китайських і російських безпілотників, танків і військових літаків, придбаних країною останніми роками.

Інцидент викликає занепокоєння у Заходу, оскільки подальше нарощування озброєнь у регіоні може перерости у конфлікт, оскільки Росія продовжує вести війну з Україною, а лідери Китаю та Росії просувають власні форми авторитарного експансіонізму.

Сербія зараз прагне вступити до Європейського Союзу на тлі побоювань, що вона готується до війни зі своїми сусідами на Балканах, особливо з Косово.

Сербія та її сусіди були втягнуті до низки запеклих воєн у 1990-х роках, під час яких часто надходили повідомлення про етнічні чищення. Війни досягли кривавої кульмінації після бомбардувань Сербії (тоді Югославії) силами НАТО у 1999 році, внаслідок яких загинуло близько 500 мирних жителів та було зруйновано життєво важливі об'єкти інфраструктури та пам'ятки культури.

У 2008 році Косово оголосило про свою незалежність від Сербії і згодом виявило бажання вступити до НАТО. Проте Китай, Росія та Сербія відмовилися визнати Косово як законну державу.

Враховуючи цю історію, колишній президент Косово Хашим Тачі у 2017 році звинуватив Сербію у підготовці анексії частини території, подібно до анексії Криму, після чого пішов у відставку, щоб постати перед трибуналом з військових злочинів за дії, які він нібито вчинив під час югославських воєн.

Проте відносини Сербії з Китаєм та Росією залишаються неоднозначними. З одного боку, країна проголосувала в ООН за засудження вторгнення Росії в Україну, але відмовилася приєднатися до міжнародних санкцій проти Москви або виступити з подальшою критикою російських військ.

За матеріалами The Epoch Times USA