ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ізраїльська зброя допомогла Азербайджану завоювати Нагірний Карабах (ВІДЕО)

Велика Епоха
Етнічні вірмени з Нагірного Карабаху їдуть на вантажівці дорогою до Корнідзора, Вірменія, 26 вересня 2023 р. (Stepan Poghosyan, Photolure photo via AP, File)

На думку офіційних осіб та експертів, Ізраїль негласно допоміг Азербайджану в його кампанії із захоплення Нагірного Карабаху, постачаючи йому потужну зброю перед блискавичним наступом минулого місяця.

За кілька тижнів до того, як Азербайджан почав 24-годинний наступ 19 вересня, азербайджанські військові вантажні літаки неодноразово здійснювали польоти між авіабазою на півдні Ізраїлю та аеродромом поблизу Нагірного Карабаху. Про це свідчать дані відстеження польотів і вірменські дипломати.

Ці польоти стурбували вірменських чиновників у Єревані, які давно насторожено ставляться до стратегічного союзу між Ізраїлем і Азербайджаном.

"Для нас є серйозною проблемою те, що ізраїльська зброя обстрілює наш народ", — заявив агентству Ассошіейтед Прес Арман Акопян, посол Вірменії в Ізраїлі.

"Я не бачу причин, через які Ізраїль не повинен висловлювати хоча б деяку стурбованість долею людей, яких виганяють зі своєї батьківщини", — сказав він AP.

Вересневий наліт Азербайджану був здійснений із застосуванням важкої артилерії, ракетних установок і безпілотників, які, на думку експертів, значною мірою поставлялися Ізраїлем і Туреччиною.

За даними офіційних осіб, унаслідок азербайджанського наступу в анклаві загинуло понад 200 вірмен, більшість із яких були бойовиками, і приблизно 200 азербайджанських військовослужбовців.

Міністерства закордонних справ і оборони Ізраїлю відмовилися коментувати використання ізраїльської зброї в Нагірному Карабасі. У липні міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант відвідав столицю Азербайджану Баку, де високо оцінив військову співпрацю країн і їхню спільну "боротьбу з тероризмом".

Ізраїль має велику частку в Азербайджані, який служить найважливішим джерелом нафти і є союзником у боротьбі з ворожим Ізраїлю Іраном. Він також є вигідним покупцем сучасної зброї.

"Ізраїльська зброя зіграла дуже важливу роль у досягненні азербайджанською армією своїх цілей", — каже Пітер Веземан, старший науковий співробітник Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, який відстежує продажі зброї.

За словами Веземана, ізраїльські ракети дальнього радіусу дії та безпілотні літальні апарати, що вибухають, компенсували нечисленність ВПС Азербайджану, завдаючи часом ударів навіть у глибині Вірменії. Водночас ізраїльські ракети класу "земля-повітря" Barak-8 захищають повітряний простір Азербайджану, збиваючи ракети і безпілотники, додав він.

Незадовго до початку наступу минулого місяця міністерство оборони Азербайджану повідомило, що армія провела випробування ракети Barak-8. Розробник ракети, компанія Israel Aerospace Industries, відмовилася коментувати використання Азербайджаном своєї системи ППО і бойових безпілотників.

У березні газета Haaretz провела розслідування, під час якого було виявлено 92 вантажні рейси азербайджанських військових в аеропорт Овда в період із 2016 до 2020 року. Раптові стрибки кількості рейсів збігалися з періодами активізації бойових дій у Нагірному Карабасі.