ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ель-Ніньо вплине на постачання продуктів харчування у 2024 році, прогнозують аналітики

Велика Епоха
(Karen Bleier/AFP via Getty Images)

Високі ціни на продовольство останніми роками спонукали фермерів у всьому світі вирощувати більше зернових і олійних культур, але споживачі зіткнуться з обмеженням поставок аж до 2024 року на тлі несприятливої погоди Ель-Ніньо, обмежень на експорт і підвищення вимог до біопалива, пише Reuters.

"За прогнозами, погода Ель-Ніньо триватиме щонайменше до квітня-травня, і Бразилія майже напевно виробить менше кукурудзи", — сказав Оле Хоу, директор із консультаційних послуг у сільськогосподарській брокерській компанії IKON Commodities у Сіднеї.

"Китай закуповує великі обсяги пшениці та кукурудзи на міжнародному ринку", — додав він.

За прогнозами, погодне явище Ель-Ніньо, яке принесло посуху в значні райони Азії цьогоріч, продовжиться в першій половині 2024 року, наражаючи на ризик поставки рису, пшениці, пальмової олії та інших сільськогосподарських продуктів.

Трейдери очікують, що виробництво рису в Азії в першій половині 2024 року знизиться, тому що посушливі умови посадки і скорочення водосховищ, імовірно, призведуть до зниження врожайності.

Уже цього року світові поставки рису скоротилися після того, як погодний феномен Ель-Ніньо скоротив виробництво, змусивши Індію, найбільшого у світі експортера, обмежити поставки. У той час як інші зернові ринки втрачали в ціні, ціни на рис зросли до найвищого за 15 років рівня 2023 року, до того ж котирування в деяких азіатських експортних центрах зросли на 40-45%.

Наступний урожай пшениці в Індії також перебуває під загрозою через нестачу вологи, що може змусити другого за величиною споживача пшениці у світі звернутися до імпорту вперше за шість років, оскільки внутрішні запаси на державних складах впали до найнижчого рівня за останні сім років.

У квітні фермери Австралії, другого у світі експортера пшениці, можуть почати сівбу на сухих ґрунтах після того, як сильна спека протягом кількох місяців знижувала врожайність у цьому році й поклала кінець трирічній низці рекордних урожаїв.

Це, ймовірно, спонукає покупців, включно з Китаєм та Індонезією, шукати більші обсяги пшениці в інших експортерів у Північній Америці, Європі та Чорноморському регіоні.

"Ситуація з пропозицією (пшениці) в поточному 2023/24 сільськогосподарському році, ймовірно, погіршиться порівняно з минулим сезоном", — йдеться у статті Commerzbank. "Це пов'язано з тим, що експорт із важливих країн-виробників, імовірно, буде значно нижчим".

Що стосується поставок зерна, то очікується, що 2024 року ситуація з виробництвом кукурудзи, пшениці та сої в Південній Америці покращиться. В Аргентині рясні опади в сільськогосподарських районах, ймовірно, збільшать виробництво сої, кукурудзи та пшениці в одній із найбільших у світі країн-експортерів зерна.

У 2024 році в Бразилії очікується майже рекордний обсяг сільськогосподарської продукції, хоча останніми тижнями через суху погоду прогнози виробництва сої та кукурудзи в країні було знижено.

Світове виробництво пальмової олії наступного року також, імовірно, знизиться через суху погоду Ель-Ніньо, що підтримає ціни на рослинну олію, які 2023 року впали більш ніж на 10%. Зниження виробництва відбувається на тлі очікувань зростання попиту на біодизель і кулінарну олію на основі пальмової олії.

"Ми бачимо більше цінового ризику в бік підвищення, ніж у бік зниження", — заявив CoBank, провідний кредитор сільськогосподарського сектора США.

"Світові запаси зернових і олійних культур обмежені за історичними мірками, у північній півкулі протягом вегетаційного періоду вперше з 2015 року спостерігатиметься сильна погодна тенденція Ель-Ніньо, долар продовжить своє нещодавнє зниження, а світовий попит повернеться до довгострокової тенденції зростання".