ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Російські опозиціонери: "Те, що зараз відбувається в Росії, ─ це тотальний страх. Країна ─ це величезна в'язниця"

Велика Епоха
Російський державний прапор видно на даху посольства Росії в Києві, Україна, 18 вересня 2016 року. (Gleb Garanich/Reuters)

У центрі литовської столиці Вільнюсі на високій будівлі над українським прапором висить великий банер із написом "Путін, Гаага чекає на тебе". У міських автобусах електронні дисплеї міняються між оголошенням пункту призначення і освідченням у коханні до України за допомогою сердечок, повідомляє BBC.

Цього тижня Литва, а також Латвія, Естонія і Польща заборонили в'їзд усім російським туристам, стверджуючи, що вони не повинні насолоджуватися демократією і свободою в Європі, в той час, як їхній уряд нападає на ці самі цінності в Україні.

Цей крок викликав занепокоєння серед російських опозиціонерів, які вже перебувають за кордоном.

"Дивно забороняти людей за те, що вони росіяни, незалежно від того, чи підтримують вони режим Путіна, чи ні", ─ каже Анастасія Шевченко, активістка, яка провела два роки під домашнім арештом за протести проти російського президента.

Коли Росія вдерлася в Україну, вона відбувала умовний термін, і один невірний рух, навіть антивоєнний коментар, міг відправити її за ґрати.

Але Анастасія не могла витерпіти мовчання, тож вона зібрала свої речі в кілька валіз і втекла зі своєю сім'єю посеред ночі до Литви.

"Те, що відбувається зараз у Росії, схоже на тотальний страх. Так багато людей бояться, тому що ми знаємо, що вони можуть зробити все, що завгодно. Це не тільки в'язниця або штрафи: вас можуть вбити або отруїти. Це схоже на величезну в'язницю. По всій країні", ─ каже Анастасія з Вільнюса.

У кількох містах пройшли акції протесту з криками "Ні війні!" і навіть "Путін в окопах!". Понад тисячу осіб було затримано, а деяким видали призовні документи в поліцейських дільницях.

Але ще більше росіян прямують до кордону будь-яким маршрутом.

У той час як черги на в'їзд до Фінляндії зростають, Латвія та Естонія заявляють, що втеча від призову в армію не є причиною для надання притулку. Литва розглядатиме випадки індивідуально, але прем'єр-міністр сказав, що "порятунок росіян, які тікають від призову в армію, не є обов'язком інших країн".

Дехто вважає боягузами навіть найбільш переслідуваних російських активістів, тому що ризик, на який вони наражаються, виступаючи проти президента Путіна, є нічим порівняно з воєнними злочинами його армії.

Але ці активісти наполягають, що все не так просто.

"Звичайно, ми відчуваємо цю відповідальність. Ми повинні були використати цю можливість, щоб змінити нашу країну. Путін — військовий злочинець, він вбиває людей. Але як росіяни всередині Росії можуть зупинити Путіна? Це неможливо", ─ каже колишній депутат від опозиції Дмитро Гудков.

Гудков залишив Москву задовго до війни, заявивши, що його попередили: їдь або потрапиш до в'язниці. Сьогодні всі видатні діячі російської опозиції перебувають під арештом, у вигнанні або мертві.

Багато хто зараз, по суті, сподівається на Україну, щоб зробити те, чого вони не змогли домогтися мирним шляхом усередині Росії: перемогти Путіна.

"Я думаю, що Захід повинен збільшити військову допомогу Україні, це єдиний варіант", ─ каже Гудков.

===

Новини по темі: