ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

«Ховають вдень і вночі»: кладовища для вагнерівських найманців поширюються по всій Росії (ВІДЕО)

Велика Епоха
Під час нещодавньої поїздки в село Бакуська можна було побачити цвинтар із рядами свіжовиритих могил, а також нещодавно зведені стіни, призначені для кремації останків. (rferl.org)

У цьому невеликому селі на південному заході Росії найманців «Вагнер» щодня ховають на спеціально відведеному цвинтарі, який продовжує розширюватися.

Згідно з інтерв'ю та відеозаписами кореспондента RFE/RL «Північ. Реалії», з моменту вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року на цьому місці поховано понад 300 бойовиків. Кладовище швидко збільшилося в розмірі за останні місяці. Це зростання збіглося з наступом Росії на сході України, де група найманців зіграла ключову роль.

Вважається, що близько 50 000 бійців «Вагнер» перебувають в Україні, водночас за оцінками уряду США, група втратила понад 10 000 осіб, борючись разом із регулярними російськими військовими. Більшість цих найманців становлять ув'язнені, яких завербували для участі в бойових діях в обмін на звільнення з в'язниці.

Російська правозахисна група «Русь сидящая» вважає, що на сьогодні для боротьби у складі групи було завербовано до 40 000 ув'язнених, а за оцінками уряду США, 90 відсотків найманців «Вагнер» є ув'язненими.

Під час нещодавньої поїздки на цвинтар у село Бакуська можна було побачити ряди свіжовиритих могил, а також нещодавно зведені стіни, призначені для кремації останків. Багато могил прикрашені бойовими нагородами, квітами й вінками.

Попри зовнішні ознаки жалоби, місцеві жителі кажуть, що організованих панахид не бачили.

«Вони викопують на кладовищі по 16 ям на день... закопують їх день і ніч», — сказав Андрій, житель села Бакуська, чиє прізвище «Радіо Свобода» не розголошує. «Ховати їх [у селі або сусідніх районах] було ніде, тому вагнерівцям виділили окремий цвинтар».

Аналіз RFE/RL, проведений шляхом звіряння імен і дат народження померлих з онлайн-базами даних судів, також показав, що переважна більшість похованих на цвинтарі були засуджені за насильницькі злочини.

Кладовище було предметом дедалі більших спекуляцій протягом кількох місяців, але його існування вперше підтвердив у грудні Віталій Вотановський, місцевий активіст і колишній офіцер ВПС Росії.

Після публічних повідомлень про кладовище Пригожин відвідав це місце і відтоді розміщує на своєму каналі в Telegram відео, на яких він покладає квіти на могили.

Але є й інші історії, в яких місцеві жителі не згодні з почестями ховати вагнерівських найманців, загиблих в Україні.

Один із таких інцидентів нещодавно стався в селищі Жирекен, приблизно за 300 км на північний схід від Чити.

Микита Касаткін, 23-річний уродженець Жирекена, приєднався до «Вагнеру», сподіваючись пом'якшити свій вирок, але був убитий у боях в Україні.

Згідно з юридичними документами, Касаткін був засуджений до 10 років позбавлення волі за вбивство місцевої жінки 2020 року.

Через його непросту історію багато жителів селища виступають проти того, щоб влаштувати Касаткіну солдатську панахиду в місцевому Будинку культури. Ця справа розділила село й виявила розбіжності з приводу того, як ставитися до найманців «Вагнер», які воюють на боці Росії в Україні, з огляду на їхнє кримінальне минуле.

«Вбивство сталося всього два-три роки тому, й люди досі його пам'ятають», — сказала Альона Когодєєва, голова сільської адміністрації Жирекена. «Багато жителів обурені. До того ж є ті, хто каже: «Ми що, тепер з убивць будемо робити героїв?»

===

Новини по темі: