П'ятниця, Лип 10, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Інкрустація з кукурудзяного лушпиння і Мексиканська матрьошка відроджують забуті зернові культури (ФОТО)

Понеділок, 29 червня 2020 року

Мексиканський дизайнер Фернандо Лапоссе розробив Totomoxtle — матеріал із лушпиння рідкісних сортів різнокольорової кукурудзи. Своїми характеристиками новий матеріал одночасно схожий на мозаїку, паркет і шпон.

Як лушпиння стає яскравою інкрустацією

Totomoxtle виготовляється з лушпиння лілових, бордових та пастельних тонів. Його можна використовувати для декоративного покриття стін, а також для прикрашання різних предметів меблів і дизайну — столів, світильників і ваз.

Для виготовлення матеріалу кукурудзяне лушпиння знімається з початків, розпрямляється і розгладжується, і наклеюється на підкладку. Потім її розрізають лазером на частини — свого роду пазли для збірки інкрустованого покриття.

Раритетна різнобарвна кукурудза: повернення

Окрім такої очевидної переваги, як застосування відновлюваних природних матеріалів, розробка дизайнера має ще одну позитивну якість. Вона полягає в популяризації зникаючих видів кукурудзи.

Кукурудза з яскравими зернами різних відтінків наражається на небезпеку зникнення, адже в сучасному сільському господарстві все більше цінуються однорідні за виглядом і характеристиками культури.

Як пояснив дизайнер, частково мета проекту полягає в тому, щоб підвищити обізнаність про втрату різноманітності культур. «На селекційне розведення пішли тисячі років, і ось тепер ці види зникають лише за декілька десятиліть», — говорить Лапоссе.

«Це співпраця між мною як дизайнером, спільнотою місцевих фермерів і банком насіння, у якому зберігається найбільша колекція насіння кукурудзи у світі», — розповів Фернандо Лапоссе в інтерв'ю для Dezeen. — Вони надали нам зі своїх сховищ 50-річне насіння, яке майже вимерло протягом останніх 25 років. Тепер ми успішно відновлюємо ці види».

Totomoxtle підтримує корінних жителів

Поза тим, виробництво матеріалу забезпечує зайнятість місцевих жителів, які вирощують кукурудзу в селі Тонахьюкстла, у мексиканському південно-західному штаті Пуебла.

Для фермерів впровадження промислових гібридів кукурудзи призвело до катастрофічних наслідків, бо попит на місцеві види кукурудзи різко впав.

На даний момент єдина надія на збереження рідкісних видів кукурудзи покладається на корінний народ. «Вони продовжують слідувати традиціям, а не фінансовій вигоді», — говорить дизайнер.

Як вважає Лапоссе, цей проект став прикладом того, чим може бути сучасний дизайн. «Це винахід нових матеріалів, а також захист традицій і створення нового ремесла», — підсумував він.

Мексиканська матрьошка: відходи від відходів

Дизайнер також використовував відходи виробництва матеріалу Totomoxtle в іншому своєму проекті — Mexican Matryoshka.

З паперових залишків і шматочків лушпиння він створив волокнисту масу, із якої далі сформував посудини різної величини, від маленької до великої, закріпивши форму виробів за допомогою кукурудзяного крохмалю.

На цей проект Лапоссе надихнула ідея російської матрьошки, як символу зародження в жінці дитини. У серцевині всіх посудин дизайнер розмістив початок мексиканської рожевої кукурудзи: «Це один із найстаріших сортів і, на жаль, вимерлий. У якомусь сенсі цей древній початок є матір'ю всіх сучасних видів кукурудзи... Він є джерелом нового життя, тому його необхідно оберігати й захищати».

Інсталяцію «Мексиканська матрьошка» було створено для Лондонського фестивалю дизайну 2017.

Читайте далі:

Насіння в норвезькому бункері «Судного дня». Інтерв'ю

Чудо-продукт кукурудза: 8 варіантів використання

Скандо-африканський стиль в інтер'єрі від IKEA та дизайнерів з Африки

Comments   

загрузка...