ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай нарощує допомогу Сирії, що викликає тривогу у представників Міністерства оборони Ізраїлю

Велика Епоха
Міністр закордонних справ Китаю Ван І (ліворуч) та його сирійський колега Фейсал Мекдад у Дамаску у 2021 році (ZeroHedge via Xinhua)

Після того, як Вашингтон нещодавно звинуватив Китай у допомозі Росії під час наступу на Україну, Китай оголосив про нову допомогу Сирії Асада, що викликало тривогу в Ізраїлі, повідомляє ZeroHedge.

Сирія отримає від китайського уряду "передове комунікаційне обладнання", про що було оголошено та підтверджено під час церемонії, що відбулася на початку липня у посольстві в Дамаску. В офіційній заяві допомога описана як спрямована на "покращення місцевої мережної інфраструктури, особливо у тих районах, які сильно постраждали під час сирійської кризи у 2011 році".

Це сталося після того, як Китай уже давно провів переговори з сирійським урядом про спільні зусилля щодо повоєнного відновлення та інвестиційних можливостей.

Ізраїльські чиновники стурбовані тим, що після багаторічних повідомлень про військові консультації та непомітну технічну підтримку Китаєм Асаду та сирійської армії, Пекін готовий збільшити потенційну військову допомогу. Згідно з ізраїльськими джерелами, на які посилається видання Breaking Defense, "це може бути лише верхівкою айсберга китайської допомоги зусиллям Сирії щодо відновлення своїх збройних сил".

Протягом усієї десятирічної війни у Сирії, Ізраїль прагнув серйозно послабити військовий потенціал Сирійської Арабської Республіки, бачачи в ній довгострокову загрозу безпеці Ізраїлю, враховуючи також, що Дамаск є близьким союзником Тегерану.

"У нас є дані про те, що китайські експерти в останні місяці відвідали деякі сирійські військові об'єкти, які були сильно пошкоджені під час громадянської війни. Ми вважаємо, що багато об'єктів сирійської армії буде відновлено китайцями, які мають можливість залучити тисячі робітників для завершення робіт у найкоротший термін", — цитує джерело нещодавній звіт Breaking Defense.

Ці неназвані ізраїльські джерела у сфері оборони підтримав у оцінках колишній глава Моссаду.

"Будь-які відносини між такою світовою державою, як Китай, і країною, яка є одним із ворогів Ізраїлю, викликають занепокоєння. Китайці, безперечно, здійснюватимуть великі програми в Сирії, і Ізраїль має переконатися, що це не обмежує його свободу дій у Сирії. Ізраїль не ризикуватиме випадковим ударом по китайцях, які працюватимуть у Сирії в рамках відновлювальних робіт", — сказав Денні Ятом, колишній голова ізраїльської розвідки "Моссад".

Китай ніколи не приєднувався до Заходу у закликах до зміни режиму у Сирії. Швидше за все, Пекін зосередився на "боротьбі з тероризмом" відповідно до загальної сирійсько-російсько-іранської точки зору на боротьбу з іноземними джихадистами.

Китайський уряд особливо стурбований тим, що китайські мусульманські іноземні бойовики приєдналися до конфлікту за групами, пов'язаними з Аль-Каїдою. Наприклад, вважається, що нині в Ідлібі діють члени Ісламського руху Східного Туркестану  — мусульманського уйгурського сепаратистського угруповання, з яким Китай бореться як усередині країни, так і за кордоном. Відомо, що Туркестанська ісламська партія останніми роками об'єднала свої зусилля із глобальними джихадистськими рухами, особливо в Сирії, у контексті боротьби за повалення Асада.