• Карішма — слониха-художниця

  • Геннадій Годун | Велика Епоха
    Понеділок, 3 жовтня 2011 року
Життя в зоопарках неквапливе і розмірене. Після смачного сніданку тварини вирушають на відпочинок у тінь вольєрів, у прохолодну воду басейну або займають себе іграми. А ось 13-річна слониха на ім’я Карішма в британському зоопарку Уіпснейд, розташованому неподалік від міста Данстейбл, часу дарма не втрачає. Карішма захоплена творчістю. Вона — художник.

Акуратно взявши кінчиком хобота пензель із фарбою з рук співробітника зоопарку, слониха наносить мазок за мазком на аркуші паперу, закріпленому на величезному мольберті. Картини Карішми, зрозуміло, зовсім не схожі на звичні оку пейзажі і портрети — пензлик гуляє по поверхні аркуша так, як того захоче чотириногий живописець. Шанувальники абстракціонізму, напевно, знайдуть у творіннях азіатської слонихи глибокий зміст і оцінять палітру. Втім, Карішмі байдуже до думок людей, вона просто із захопленням малює. Це заняття вона любить більше всього на світі і в хороший день здатна написати цілих дві картини, повідомляється в блозі Coventry Telegraph.

За словами співробітниці зоопарку Елізабет Беккер, яка доглядає за слонихою, Карішмі справді дуже подобається живопис. Вона віртуозно управляє таким незвичайним для неї предметом, як малювальний пензель, тим самим демонструючи гнучкість і спритність слонячого хобота. Звичайно, її роботи не порівняти з творіннями Леонардо да Вінчі, але, врешті-решт, вони дуже зворушливі.

Цього року адміністрація зоопарку Уіпснейд влаштувала на вихідні, 24 і 25 вересня, виставку картин Карішми, приурочену до Дня вдячності слонам. Це щорічне свято, присвячене слонам і тільки їм, відзначається трохи раніше, 22 вересня. Всі зібрані під час свята кошти традиційно спрямовуються на заходи з охорони слонів у дикій природі.


І дещо про саме свято, День вдячності слонам. Історія цієї незвичайної події поки що порівняно коротка. Все почалося в 1970-му році в Чикаго. Тамтешньому видавцеві Уейну Хепберну його 12-річна дочка зробила подарунок — прес-пап'є. Подарунок Уейну сподобався, але ще більше його зацікавили мініатюрні фігурки слонів в основі прес-пап'є. І не просто зацікавили, а глибоко запали в серце, бо Уейну раптом захотілося дізнатися, що ж це за тварина така — слон.

Скрізь, де тільки можна, Хепберн цікавився життям цих сухопутних гігантів і одночасно збирав колекцію. Все, що мало хоч якийсь стосунок до слонів, відправлялося в його зібрання, яке до 1997 року налічувало 1909 каталогізованих предметів — статуеток, іграшок, книг (понад 100), прикрас, пісень, творів мистецтва і так далі. Будучи видавцем, Хепберн також зібрав величезну добірку зображень слонів із книг, журналів, газет, електронних носіїв. До того часу він встиг перебратися в Сарасоту, штат Флорида, де роком раніше заснував фірму WildHeart Productions («Дике серце») і відкрив в Інтернеті сайт, який присвячений слонам і об'єднує всіх, хто пристрасно любить цих гігантів і віртуальну країну Елефантерію.

Разом із сайтом з ініціативи Хепберна в 1996 р. з’явилося і всесвітнє свято, День вдячності слонам, спонсором якого є його ж фірма WildHeart Productions. У цього заходу немає строгих правил і центральної події. Взяти участь у святі може будь-хто в будь-якому місці планети, кому небайдужа доля найбільшої і найблагороднішої сухопутної тварини дикої природи.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...