• Філіп Старк — видатний майстер сучасного дизайну

  • Оксана Богомаз | Велика Епоха
    Субота, 17 серпня 2013 року

Беручи в руки зубну щітку, сідаючи на зручний стілець, вмикаючи світильник, ми ніколи не замислюємося над тим, що ці звичайні речі несуть в собі творчу ідею конкретного майстра, який подбав про наш з вами комфорт, — геніального і неперевершеного Філіпа Старка.

Французький дизайнер, архітектор, винахідник і одночасно романтик і філософ Філіп Старк — чи не найвідоміша людина в мистецтві. «Суперстар» за всіма показниками.

Філіп Старк. Фото: Tom Whipps/starck.com

Філіп Старк.
Фото: Tom Whipps/starck.com

Складно знайти предмет у навколишньому побуті, до якого не торкалася б рука Старка. Оправа для окулярів, де конструкція шарніра запозичена у ключиці, соковижималка, схожа на космічний корабель, акустична система для iPod і iPhone — він створює фантастичні речі, постійно зазираючи в майбутнє.
 

Корабель прибульців? Нітрохи. Це соковижималка для цитрусових «Alessi Juicy Salif», 1990 р. Фото: starck.com

Корабель прибульців? Нітрохи. Це соковижималка для цитрусових «Alessi Juicy Salif», 1990 р.
Фото: starck.com

Коли 18 січня 1949 року в Парижі в сім'ї Старків з'явився на світ хлопчик, йому напевно судилося перевернути світ. Батько Старка — скромний авіаційний інженер, який брав участь «у грандіозній і безперервній пригоді французького авіабудування» заклав у дитині пристрасть до пошуку неординарних рішень.

Філіп став відомим як винахідник незвичайних пластикових меблів. Перший складаний стілець «Франческа» він спроектував у 1968 році. Створений ним у 1985 році триногий стілець для кафе викликав справжню сенсацію. Ідею цього популярного стільця дизайнер жартівливо пояснив тим, що хотів допомогти офіціантам, які весь час чіпляються за ніжки стільців, обслуговуючи клієнтів.
 

Триногі стільці, створені спеціально для кафе «Costes», 1985 р. Фото: starck.com

Триногі стільці, створені спеціально для кафе «Costes», 1985 р.
Фото: starck.com

Робити роботу, яка приносила б користь людині, — це означає рухати цивілізацію вперед. Втілюючи чиюсь мрію в реальність, свідомо береш участь в еволюції людства.

Концепція зростання стала творчим кредо Філіпа Старка, який і далі винаходить саме свій велосипед.
 

Мікро Hi-Fi система Rock'n'Rock, Telefunken, 1996 р. Фото: starck.com

Мікро Hi-Fi система Rock'n'Rock, Telefunken, 1996 р.
Фото: starck.com

Старк, розробляючи новий революційний дизайн дома продукції фірми «THOMSON», вирішував маркетингове і одночасно психологічне завдання, вигадавши основне гасло компанії: «Thomson: від технології до любові». Адже технологія — не кінцева мета, а лише засіб. Кінцевою метою був початковий пріоритет, заснований на гуманності, де фундаментальний критерій — любов до людини.
 

Телефон-моноблок, Thomson, 1996 г. Фото: starck.com

Телефон-моноблок, Thomson, 1996 р.
Фото: starck.com

«Все, що дешево, легко, прозоро і може бути багато разів відтворено, для мене — зразок сучасної елегантності. Чим менше в предметі матеріального — тим більше в ньому людського», — формулює свої ідеї майстер. Речі в нашому світі повинні грати не тільки функціональну, але й символічну роль. Так світильник стає втіленням ідеї принципу світла, а стілець — опори. І лампа в стилі автомата Калашникова теж є проявом неординарності мислення.
 

Світильник в стилі автомата Калашникова, 2005 р. Фото: starck.com

Світильник в стилі автомата Калашникова, 2005 р.
Фото: starck.com

Ідеї біомеханіки втілилися в конструкції стільця «WW STOOL», створеного в 1990 році для офісу німецького режисера Віма Вендерса. Фото: starck.com

Ідеї біомеханіки втілилися в конструкції стільця «WW STOOL», створеного в 1990 році для офісу німецького режисера Віма Вендерса.
Фото: starck.com

Талановитий бізнесмен Філіп Старк не хоче просто вигідно продавати товари під власною маркою. «Якщо мені нецікаво, я краще буду спати або проведу час з сім'єю і друзями», — говорить він.

Гроші для Філіпа не так важливі, це підтверджують і його колеги. Він дійсно диктує деяким виробникам досить низькі ціни. Виробництво чарівних предметів «від Філіпа Старка»: наручні годинники, сантехніка або мухобійка, — стає недорогим і доступним.
 

Електронні наручні годинникі, Fossil, 2003 р. Фото: starck.com

Електронні наручні годинникі, Fossil, 2003 р.
Фото: starck.com

Старк явно недолюблює конвеєрну рутину і це не дивно. Люди втомлюються від одноманітних меблів або посуду. Стілець і одночасно столик у вигляді симпатичного гномика — це прояв почуття гумору, притаманного Старку. Маестро створив собі ім'я не тільки роботами, але і зоряною ексцентричною поведінкою. Жартівник, балакун, який, як він сам каже, «насправді нічого не розуміє в дизайні».
 

«Лісові меблі» від Філіпа Старка. 1999 р. Фото: starck.com

«Лісові меблі» від Філіпа Старка. 1999 р.
Фото: starck.com

Принципова творча позиція, заснована на моралі: «Ми не працюємо у виробництві зброї, ми не працюємо для виробників алкоголю або тютюну, і ми не працюємо для будь-кого, де використовують гроші з сумнівних джерел».

Філіп Старк щиро хоче надати людям можливість хоч на мить стати щасливими. Себе він також вважає щасливою людиною. У нього є кохана дружина, яка про нього віддано піклується, талановиті діти. Правда, Філіпп не дуже хоче, аби діти йшли його шляхом. Але час покаже: можливо, він стане засновником творчої династії.

А який же стиль вибирає маестро особисто для себе? Відповідь Філіпа: «У мене немає стилю — подивіться на мене! Іноді я купую щось на „блошиних ринках“, іноді у молодих дизайнерів, іноді отримую в подарунок... Мій стиль — свобода!»
 

Філіп Старк представляє міський велосипед PIBAL, 2012 р. Фото: starck.com

Філіп Старк представляє міський велосипед PIBAL, 2012 р.
Фото: starck.com

Полезный ресурс.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...