• Всього зробити неможливо — французький меценат в Україні

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 4 січня 2013 року

Деякі люди звикли більше брати, деякі — більше давати. «Ми сподіваємось показати хороший приклад для інших людей, щоб вони змогли зробити те ж саме», — каже меценат Бертран Кост, який вже понад 10 років фінансує розкопки трипільських старожитностей в Україні. В 2007 році його внесок у дослідження історії України був відмічений «Орденом Святого Князя Володимира III Ступеня».

Француз за походженням, Бертран Кост почав свій бізнес в Україні більше 15 років тому. Коли справи пішли успішно, він став давати гроші на розкопки трипільських поселень, а також робити менш значні пожертвування: наприклад, купив одній із бердичівських шкіл комп’ютери.

Меценатство — сімейна справа пана Коста. 50 років тому його дід заснував в Америці благодійний фонд SEARCH Foundation. Фонд існує досі та допомагає з фінансуванням культурних та наукових проектів у Європі та Америці, виділяє гроші і на розкопки трипільських поселень. До справи меценатства Бертран Кост намагається залучити і свого сина.

«Ми поїхали на місця трипільських розкопок, щоб він розумів, чому я цим займаюсь», — розказав Бертран Кост. 18-річний син мецената приїздив минулого року під час футбольного чемпіонату Євро.

Таким самим давнім, як і справа меценатства, є зв’язок родини Бертрана Коста з Україною та Росією: за його словами, приблизно 50 років тому його родичі почали вести справи в Радянському Союзі. А сам бізнесмен почав свій бізнес в Україні в 1994 році.

«За перші 6 років не багато чого сталось, потім все було вкрадено. За 2 роки я отримав все назад, потоваришував із хлопцем, який вкрав його в мене. Вибудував команду…» — розказує Бертран Кост про ті часи. Каже, що потім справи пішли успішніше.  

Пізніше Помаранчева революція принесла надію на демократичні перетворення. Проте такого не відбулось: 5 років з Ющенко і Тимошенко були витрачені даремно, вважає Бертран Кост. Вони були «неймовірно корумпованими та абсолютно неефективними» і нічого не робили. Меценат каже, що демократичні зміни можуть покращити ситуацію в Україні, «це може спрацювати», але для них потрібен час.

А поки що Бертран Кост намагається втілити один бізнес-задум, і якщо все вийде, каже, що гроші на меценатську діяльність будуть. Бізнесмен збирається і надалі допомагати Трипільським розкопкам. Говорить, що робить це не тому, що це модно, а тому, що хоче допомагати саме тій групі археологів.  

«Дуже важко знайти команду людей, які добре працюють, працюють належним чином. Це досить непросто, тому я дуже задоволений цією командою», — каже меценат. Говорить, що з групою дослідників з Інституту археології може бути впевненим, що справи йдуть належним чином і гроші не вкрадені.

«Я думаю, що це добре робити в Україні, тому що Україна цього потребує. Ми можемо зробити дещо, але не можемо зробити всього — в такій великій країні це неможливо», — говорить пан Кост.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...