• Квітка Цісик: життя видатної виконавиці

  • Оксана Богомаз | Велика Епоха
    Субота, 26 жовтня 2013 року

Якщо хоч раз почуєш голос цієї співачки — ніколи вже його не забудеш. Цей голос звучатиме в душі, бо саме душу вкладала у свій спів, який пробирає до сліз, українська співачка Квітка Цісик. Ім'я Цісик об'єднало та зібрало людей кількох поколінь, які зачаровані цим унікальним тембром та неповторною манерою виконання.

Дівчинці, яка народилася 4 квітня 1953 р. у Нью-Йорку в сім'ї емігрантів з України, дали ім'я Квітка. І саме ніжною квіткою розквітне її дар у майбутньому. Батько — скрипаль, що навчався у Львівській консерваторії, був її першим вчителем із музичної освіти, а сестра Марія Цісик — піаністка, згодом акомпанувала Квітці на концертах.

У США Квітка Цісик стала широко відома під ім’ям КейСі, бо вона озвучувала рекламні джинґли таких відомих компаній як «Coca-cola», «American Airlines», «McDonald's», «Ford». Автомобільна корпорація «Ford Motor» навіть зробила її не тільки голосом, але й обличчям своєї рекламної кампанії. КейСі також співала на бек-вокалі у таких зірок, як Майкл Джексон та Вітні Г’юстон. В 1978 році за саундтрек до фільму «You Light Up My Life» вона мала б отримати премію «Оскар» за кращу пісню. Але через юридичну тяганину ця найпрестижніша кінопремія світу дісталася іншій співачці.

«Kvitka — Songs of Ukraine» та «Kvitka — Two Colors» — перші сольні альбоми Цісик, які були родинними проектами. Її чоловік, Ед Ракович, інженер звукозапису, що навіть вивчив заради коханої українську, вклав власні кошти і продюсував їх. Альбоми були номіновані на Grаmmy, але не отримали нагороди.

Саме на Україні Квітка Цісик завоювала щиру любов мільйонів слухачів, якої так прагне кожен артист. Її платівка контрабандою у 80-ті роки минулого сторіччя потрапила до тоді ще радянської країни, де клеймо «націоналіст» ставили лише за володіння рідною мовою. Люди таємно робили копії і передавали один одному, натхнені проникливим виконанням знайомих пісень.

Народні пісні з двох альбомів: «Пісні України» та «Два кольори» полонили слухачів. Їх слухала українська діаспора в усьому світі відчуваючи єдність зі своїм корінням. У колишньому Радянському Союзі українські прихильники Цісик починали мріяти про незалежність, захоплюючись чарівним до щему співом. Так може пробуджуватися національна свідомість, викликана мистецтвом.

Голос Квітки приваблює не тільки етнічних українців. Серед її палких прихильників і росіяни, і поляки. Колишній одесит, американський продюсер Алекс Гутмахер, коли вперше почув пісню «Черемшина» у її виконанні в київському таксі, був просто вражений, на очі навернулися сльози… Так, починаючи з 2007 року він став відданим фанатом співачки і тепер вкладає власні кошти в проекти: організував фестиваль романсу імені Квітки Цісик, привіз особисті речі виконавиці для музею у Львові, а цього року влаштував вечір пам'яті до її 60-річчя.

На Україну Квітка Цісик приїздила тільки раз у 1983 році й була приємно вражена своєю популярністю. Творчі плани дати серію концертів з симфонічним оркестром на рідній землі перервала важка хвороба на рак. 29 березня 1998 року співачка, маючи лише 44 роки, пішла від нас. Але залишила нам своє хвилююче ліричне сопрано, що найкраще звучить у класичних «Два кольори», «Черемшина», «Я піду в далекі гори», «Ніч яка місячна». Це неперевершені шедеври української пісенної скарбниці.

Нове покоління етноспіваків неможливо уявити без впливу Квітки Цісик. Молода українська виконавиця Джамала на міжнародному фестивалі «Нова хвиля» обрала саме одну з пісень Квітки «Ой, верше мій, верше», яка й принесла їй перемогу.

Депутати Львівської міської ради ухвалили рішення назвати вулицю ім’ям Квітки Цісик. Ще раніше у Львові відкрили меморіальну дошку Квітки Цісик на фасаді будинку по вул. Глибокій 8, де колись мешкала її родина. Ми всі пам'ятаємо і шануємо незабутній талант співачки.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...