• Довге волосся — глибока традиція

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    П'ятниця, 3 травня 2013 року

Найдовшу косу, яку пам’ятає світ, мав американський індієць — 7,93 метрів. А індійський чернець Свамі Панарасаннадхі — 7,89 метрів. Довге волосся — частина культури багатьох народів.

У Німеччині епохи Відродження жінки офіційно могли поклястися своїми косами. Жінки острова Суматра, сіючи рис, розпускали волосся, щоб сприяти росту і пишності сіянців. Слов'яни вірили, що довге розпущене волосся надає їхній власниці магічну, навіть чаклунську силу.

Здавна панує думка, що через волосся тіло черпає силу. І чим довше волосся, тим сильніший потік енергії воно акумулює, підсилюючи енергетичну чутливість людини і збільшуючи її силу.

Біблійна легенда про Самсона розповідає про сім янгольських волосин, в яких і була зосереджена вся сила поборника лева.

Чому у козаків були довгі чуби? Є гіпотеза, що пучок волосся на маківці активізує верхню чакру і посилює енергетику, а це у свою чергу підвищує тонус, підсилює моторність, загострює чутливість.

Слово «косми» і «космос» однокорінні, а слово «комета» походить від давньогрецького «kometes» — «волосатий, волохатий». За переконаннями старовірів слово «волосся» походить від Бога мудрості Волоса (Велеса).

Магія довгого волосся

У давнину знали про властивості волосся передавати енергію, про властивість відрізаного волосся зберігати зв'язок із організмом, і використовували ці знання.

Щоб швидше завагітніти або покращити здоров’я, дівчата вдавалися до такої магії: підв’язували волосся на дереві, що плодоносило, подумки чи в голос просячи допомоги.

Довге волосся мало таку магічну силу, що розчісуючись та промовляючи бажання, його власниця могла легко досягти бажаного.

Постриг волосся

Уважалося, що відстригаючи волосся, людина втрачає і частину своєї життєвої сили. «Постриг у черниці» символізував втрату родючих сил, аскетизм. Звичайні люди уникали постригу, боячись стати знаряддям чар.

У Норвегії вважали, що обстрижене волосся збирали кажани і відносили їх чортам, а ті забирали силу в людей, яким воно належало.

У давнину слов’яни рідко стригли волосся, вірячи, що разом із відстриженим волоссям можна втратити здоров’я і мудрість. За Ярослава Мудрого стригли голови рабам. У «Руській Правді» прописано, що того, хто силоміць обстриже бороду іншому, має сплатити штраф, який за розміром більший, ніж штраф за скалічену ногу.

У Китаї за маньчжурського імператора заборонялося носити коси злочинцям та в’язням.

Проте, зберігаються і обряди з постригом волосся, які символізували вступ людини в новий виток життя.

Коса та її сакральне значення

Раніше в Україні жінки вважали за непристойне ходити з розпущеним волоссям, оцінюючи такі дії проявом неохайності та розпусти. Вірили, що волосся вбирає в себе негатив зі всього оточуючого, тому здавна люди заплітали його в коси, різні зачіски, покривали платками, очіпками. Згадаємо облюбований в народі образ — Марья краса — довга коса.

Струмуючу вздовж спини косу вважали антеною, через яку вливається божественна сила. Коли дівчина виходила заміж і народжувала дитину, то замість однієї коси, заплітала дві, щоб черпати сили не тільки для себе, а й для дитини. Коса, заплетена з трьох лучин, уособлювала уявлення про світобудову: три світи: Явь, Навь і Правь. Довге волосся малим дівчаток заплітали в чотири коси — як єдність з чотирма сторонами світу. Плетена коса, як і будь-яке плетіння, за давніми віруваннями, захищала від зла і темних сил.

Дівчину, яка втрачала цнотливість не будучи заміжньою, зневажали і осуджували. Її прилюдно коротко стригли і навіть виганяли з села. Тому коротке волосся вважали ганебним.

Довге волосся — то символ краси

Пишне і довге волосся — не тільки данина моді, воно має сакральне значення. Наші пращури порівнювали волосся з сонячним промінням та стиглим колоссям, вірячи, що через нього вливається сила Батька-Сонця і Матінки-Землі, сила Роду.

У Франції довге волосся набирало значення королівської гідності. На Русі — дівочої честі і вірності. На Сході цінували довге чорне волосся, метафорично порівнюючи його з ніччю, яка огортає білий світ, коли розпускається жіноче волосся.

Підписатися:

Коментарі