• Як написати статтю-новину?

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Понеділок, 27 вересня 2010 року
В ідеалі новина пишеться кореспондентом, який побував на місці події. Проте багато видань також використовують жанр, відомий у західній журналістиці як «замітка-суміш», що по-нашому називається компіляцією, монтажем або рерайтом. Розглянемо, як написати статтю новинного характеру в цьому жанрі.

Щоб написати статтю в жанрі замітка-суміш, з’єднують в одне ціле різні повідомлення, взяті з декількох джерел. Включена в замітку-суміш інформація може бути отримана як від одного (інформагентство), так і багатьох джерел (інформагентство, кореспонденти, прес-релізи, архіви газети і т.д.).

Найпоширеніший спосіб написати статтю жанру замітка-суміш — це звести воєдино цілий ряд повідомлень інформагентства або побудувати цілісний текст з уривків цих повідомлень по одній актуальній події.

Це роблять, ніби відрізаючи різні частини ножицями, щоб скроїти з найбільш підходящих частин якийсь одяг необхідного розміру. Залишають для статті лише ті уривки, які відповідають основному повідомленню, а решту матеріалу вирізають. Журналіст, таким чином, виписує тільки ті моменти, які дозволяють статті стати цілісною за логікою.

Замітка-суміш у чистому вигляді — це перероблення, повне переписування інформаційних уривків різного походження.

Навіть якщо замітка-суміш написана «своїми словами», вона не повинна втрачати свій суто інформаційний або «нейтральний» характер. Вона не повинна мати своїх коментарів, ніяких «відсебеньок», які таким стилістичним чи емоційним забарвленням підірвали б довіру до наведених у матеріалі фактів.

Як написати статтю: структура новини

Заголовок

Перш за все, якщо хочете написати статтю, потрібно підібрати заголовок (хоча іноді це робиться вже після написання статті). Як і комерційна вивіска, як дорожній знак, заголовок виконує дві функції: привернути увагу і повідомити інформацію. Для привертання уваги заголовок повинен бути коротким. А щоб увагу утримати, він повинен бути винятковим, єдиним у своєму роді.

Сконцентрувати максимум інформації в мінімумі слів і подати це якомога оригінальніше — ось у чому полягає складність підбору заголовка.

Звичайно заголовок дає відповідь на питання: «ХТО? ЩО ЗРОБИВ?» або «ЩО СТАЛОСЯ?».

При виборі заголовка пам’ятайте: щоб зацікавити читача, потрібно думати про його інтереси. Наприклад, є заголовок: «Прем’єр-міністр України Микола Азаров на засіданні Кабміну обіцяв підвищити пенсії».

Цей заголовок підібраний не добре, тому що, по-перше, він занадто довгий, а по-друге, засідання Кабміну — це регулярна практика, не дуже цікава для звичайної людини. Слова «Прем’єр-міністр України Микола Азаров» також тут не настільки важливі для читачів.

Головне для кожного шостого мешканця України (таку частину населення складають пенсіонери) — це підвищення пенсії. Тому заголовок і варто краще всього починати з цього ключового слова: наприклад, «Пенсії в Україні підвищаться в жовтні» і т.п. Це гарантує популярність даної новини.

Як написати статтю: вріз

Під заголовком у врізі або ліді (тобто першому абзаці статті) журналіст повинен відповісти на 4 питання: ХТО? ЩО ЗРОБИВ? ДЕ? КОЛИ? Це і буде основним повідомленням цієї новини.

Пам’ятайте, що початок основного повідомлення не повинен повністю повторювати заголовок. Крім того, воно не повинно починатися з адміністративних елементів.

НАПРИКЛАД, ХТОСЬ НАПИШЕ У СТАТТІ ТАКИЙ ВРІЗ:

«На засіданні Кабінету Міністрів прем’єр оголосив про підвищення пенсій тим, хто відпрацював на виробництві понад 25 років».

Цей вріз не дуже гарний. Читачеві не цікаві засідання Кабміну або виступ прем’єра сам по собі. Йому головне — пенсія, власне благополуччя. Тому вріз краще почати з «пенсії», а потім уже сказати про Кабмін:

«Пенсії для українців, які понад 25 років працювали на виробництві, з 1 жовтня 2010 року будуть підвищені. Про це повідомив Микола Азаров на засіданні Кабінету Міністрів 12 вересня».

У наступних абзацах потрібно також відповісти на питання, які доповнюють вріз: «ЯК?/ЯКИМ ЧИНОМ? ЧОМУ? — Тобто, яким чином чи способом було зроблено те, про що повідомлено у врізі; і чому це було зроблено, чи є якісь причини, фактори, передісторія, що стояли за цією подією.

Отже, ваша новинна стаття повинна нагадувати перевернуту піраміду: спочатку подається найважливіша інформація — основне повідомлення в першому абзаці новини, а потім за принципом віддалення розміщують менш і менш важливу інформацію.

Як написати статтю: ПРИКЛАД НОВИНИ

Ювеліра з Ліона вбили під час пограбування (заголовок)

Двоє гангстерів убили вогнепальною зброєю шістдесятирічного ліонського ювеліра Раймона Жакемейера. Це сталося вчора ввечері незадовго до закриття його магазину. (Вріз — ХТО? ЩО ЗРОБИВ? ДЕ? КОЛИ?)

Разом з паном Жакемейером у магазині були його дружина і десятирічний син. Ювелір спробував схопитися за зброю, щоб дати опір двом бандитам — жінці та чоловіку близько тридцяти років. У той самий момент, коли він потягнув руку до тумбочки під касою, де був захований пістолет маленького калібру, йому випустили кулю в лоб. Ювелір помер на місці. Грабіжникам вдалося втекти. (Уточнення врізу — ЯК?/ЯКИМ ЧИНОМ? ЧОМУ?)

Як написати статтю: план-схема

Отже, написання статті новинного характеру (жанру рерайт) у цілому складається з п’яти етапів.

1. Вибір теми і пошук цікавої новини в різних джерелах

Редактор повинен дати вам тему для написання статті, наприклад «візит Януковича до Китаю». Отримавши завдання, шукайте статті, написані на цю тему в новинних виданнях. Знайдіть статті у різних ЗМІ про результати візиту Президента України до Китаю і прочитайте їх.

2. Оформлення структури статті

Зробіть виписки з різних джерел про одну подію, яка відповість на питання: ХТО? ЩО ЗРОБИВ? ДЕ? КОЛИ? ЯК? ЧОМУ? Придумайте заговолок своєї майбутньої статті, наприклад: «Янукович привернув в Україну $ 4 млрд китайських інвестицій». Знайдіть основне повідомлення своєї статті і виділіть його в першому абзаці. Далі розміщуйте менш значиму інформацію, яка уточнює основне повідомлення. Таким чином, ви складете правильну структуру статті.

Якщо ви це зробили, то переходьте до наступного етапу.

3. Переписування своїми словами або рерайт

Склавши структуру статті, перепишіть її своїми словами, користуючись синонімами, змінюючи місцями слова, речення, перебудовуючи структуру речення і так далі. Користуйтеся сайтом synonymizer.ru, де зі введенням потрібного вам слова сайт видасть безліч синонімів.

4. Перевірка підготовленого тексту

Якщо ви переписали своїми словами текст новини і підібрали заголовок, прочитайте кілька разів вашу статтю. Зверніть увагу, щоб речення не були занадто довгими. Одне речення — одна думка. Довгі речення розбивайте на короткі. Також не слід робити занадто довгими абзаци. В ідеалі вони повинні складатися не більше, ніж із 3–5 речень.

Коли, вже написавши статтю, ви перевіряєте її в перший раз, зверніть увагу на правильність структури статті, якість заголовка, на довжину речень і абзаців. Коли читаєте статтю вдруге, подивіться на правильність написання слів, на знаки пунктуації. Іншими словами, спочатку подивіться, чи правильна структура статті. Потім перевірте граматику.

Пам’ятайте, що, в першу чергу саме ви, автор статті, а не редактор, відповідаєте за правильну структуру статті і грамотність.

Рекомендується читати текст написаної вами статті 2–3 рази.

5. Відправлення статті редактору

Після того, як ви перевірили на помилки свій матеріал, відішліть його редактору. Якщо ваша стаття написана добре і не вимагає значного доопрацювання, вона буде найближчим часом опублікована. У разі великих недоліків у структурі статті, редактор може повернути вам її, вказавши, що саме в ній має бути виправлено і доопрацьовано.

Після доопрацювання стаття знову відсилається редактору. Якщо цього разу все нормально — вона буде опублікована.

Щоб написати статтю-новину без порушення авторських прав, пам’ятайте, що не можна посилатися на інформагентства, такі як «Уніан», «Укрінформ» та ін. без їхнього дозволу.

Як написати статтю: графічна план-схема

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...