• Як українцям здобути роботу в Польщі?

  • Четвер, 15 травня 2014 року

На сьогоднішній день виїзд за кордон у пошуках роботи вважається своєрідною нормою. Щороку безліч українців покидають рідні домівки, аби заробити на життя в Польщі. Що ж потрібно для того, щоб легально влаштуватися на роботу в цій країні?

До українських заробітчан у Польщі склалося особливе ставлення. У рядах емігрантів — як висококваліфіковані спеціалісти, так і громадяни без освіти, що стають найманими робітниками. Західна сусідка приваблює, перш за все, близькістю розташування, спорідненістю мов, порівняно високою заробітною платою та достатньою лояльністю польського законодавства стосовно українських працівників.

Зі вступом Польщі до Євросоюзу для українських емігрантів відкрилися нові горизонти. У 2007 році Польща була змушена спростити систему працевлаштування для українців, росіян, білорусів, молдаван, грузинів та вірменів через масовий відтік польських працівників до країн ЄС. Це дало потужний ефект, адже за п'ять років кількість українців, які легально працюють у Польщі, збільшилася в чотири рази. На сьогоднішній день на території Польщі законно перебуває 38 тисяч українських громадян, що становить 31% з усієї кількості іноземців. Окрім цього, є дуже багато українців, які працюють у Польщі нелегально, але встановити їх точну кількість неможливо.

Найбільш затребувані спеціальності для українців у Польщі належать до будівельної та сільськогосподарської галузей. До них належать токарі, слюсарі, електрики, збирачі ягід, помічники на фермі тощо. Великим попитом користуються також професії зі сфери обслуговування: доглядальниці, покоївки, офіціанти, касири. Серед представників інтелектуальної праці найбільше цінуються програмісти. Відкриті також вакансії для вчителів, бухгалтерів, лікарів, особливо стоматологів (щоправда, процедура працевлаштування для лікарів є дещо ускладненою).

Першим кроком у працевлаштуванні в Польщі є пошук роботодавця, який зможе надати офіційне запрошення на роботу. Зараз існує безліч польських сайтів із працевлаштування. До найпоширеніших належать наступні: www.gazetapraca.pl, www.praca.pl, www.praca.interia.pl, www.pracuj.pl, www.praca.wp.pl, www.praca.onet.pl, www.jobs.pl, www.jobpilot.pl, www.praca.gratka.pl. Після того, як місце роботи знайдено, потрібно укласти договір з роботодавцем, а потім зайнятися оформленням візи на півроку з правом на роботу. Звісно, пошук роботи та процедура оформлення документів забере набагато менше часу й зусиль, якщо звернутися за допомогою до ліцензованих фірм, які допомагають працевлаштуватися за кордоном. Перелік таких організацій подається та постійно оновлюється на офіційному сайті Державної служби зайнятості.

«Найскладнішим моментом у процедурі влаштування на роботу є запис до візового центру, — зазначає спеціаліст із працевлаштування, приватний підприємець Івано-Франківська Любомир Горбей. — У Західній Україні потрібно записуватися щонайменше за місяць, але навіть це не дає стовідсоткової гарантії, що все вийде. Людині, яка сама їде на роботу в Польщу, краще звернутися до посередника. Хоч це і значно дорожче, однак час і нерви набагато цінніші».

Якщо плани про роботу в Польщі визрівають у вас іще в юному віці, то варто подумати про здобуття польської освіти, адже в подальшому це набагато полегшить пошук високооплачуваної роботи за фахом.

«Якщо ви не маєте права працювати в Польщі, то влаштуватися за спеціальністю майже нереально, — розповідає Інна Шпигун, жителька Кракова, працівник американської компанії «Brown Brothers Harriman». — Найпростіше українським студентам, які тут навчаються і мають карту поляка або карту постійного перебування. У Кракові дуже багато міжнародних корпорацій, які шукають молодих людей зі знанням іноземних мов. Українські студенти підходять тут за всіма параметрами, бо знають англійську, польську, українську і російську мови. Якщо ви не маєте дозволу на працю, а маєте просту студентську візу, то можна працювати не більше ніж 20 годин на тиждень або знайти якусь студентську практику, яка оплачується приблизно 12 злотих на годину».

У 2014 році Польща ускладнила видачу дозволів на роботу для іноземців. Відтепер українцям, які легально працюють у Польщі, доведеться подавати оригінал письмового дозволу з роботодавцем (раніше дозволялася копія або довідка про працевлаштування). Також оригіналом треба підтверджувати виплату соціальних внесків у рамках угоди. Для отримання дозволу на роботу потрібно пропрацювати мінімум три місяці в одного роботодавця та на одній посаді.

Оксана Сивоглаз, для Великої Епохи


Читайте також:
Як українцям влаштуватись на роботу в Німеччині?
Українські студенти влітку можуть заробляти до $800 на місяць
Шукаю роботу. Доступні орієнтири 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...