• У Челсі пройшла ювілейна 100-а виставка квітів

  • Геннадій Годун | Велика Епоха
    Вівторок, 28 травня 2013 року
На території Королівського госпіталю в Челсі відбулася ювілейна 100-та виставка квітів «Chelsea Flower Show», організована Королівським товариством садівників.

За давньою традицією всесвітньовідома квіткова виставка проводиться в кінці травня. Цього року професіонали і любителі квітництва зібралися на «Велике весняне шоу» з 21 по 25 травня. З року в рік 11 акрів (близько 4,5 гектарів) аптекарського саду при госпіталі перетворюються на дивовижне шоу, де садівники і дизайнери зі всього світу демонструють останні досягнення в галузі квітництва й садового дизайну.

На огляд професіоналів, садівників-любителів і простих шанувальників світу флори виставляються букети та добірки квітів, нові сорти рослин і прекрасні квіткові стенди, а також майстерно відтворені куточки дикої природи. І звичайно, не можна не згадати створені копіткою працею дизайнерів і квітникарів сади, які представлені в кількох категоріях: сади для міста, сільської місцевості, палісадники, сади на дахах, вишукані сади. Щорічно організатори виставки додають нові категорії, щоб у шоу могли взяти участь ті спільноти садівників, які раніше не мали такої можливості.

Виставку «Chelsea Flower Show» можна по праву назвати законодавцем моди у світі квітникарства і садівництва. За своєю значимістю для світу флористики квіткове шоу в Челсі прирівнюють до Тижня моди в Парижі. Тут можна дізнатися про нові тенденції в ландшафтному дизайні, перспективні сорти рослин, придбати саджанці та спеціальну літературу.

Експозиція кожного учасника шоу оцінюється суддями, які ухвалюють свої рішення перед відкриттям виставки. Переможцям у кожній з категорій вручаються медалі — золота, позолочена срібна і бронзова.

У цьому році кращою рослиною виставки в Челсі судді визнали вічнозелений чагарник сімейства барбарисових магонію прицвітникову (Mahonia eurybracteata), повідомляється в прес-релізі товариства садівників. Суддів вразило вишукане тонке листя рослини, яке немов розчиняє чагарник у довкіллі, а також поєднання яскравих лимонно-жовтих квіток і ягід синього кольору.

Магонія прицвітникова — рослина року на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Магонія прицвітникова — рослина року на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Звання кращого виставкового саду вперше за 100 років удостоївся австралійський садок «Trailfinders Australian Garden». Команда з 18 садівників на чолі з дизайнером Філіпом Джонсоном витратила на його створення 17 днів. Сад являє собою Австралію в мініатюрі. Він спроектований так, щоб показати відвідувачам усі можливі природні умови на острові-континенті.

Творці саду використовували типові для Австралії рослини — пишні папороті, темно-зелені дерева і «лапки кенгуру» (анігозантос). У центрі саду розташована альтанка, виконана у вигляді квітки «телопея», яка є квітковою емблемою австралійського штату Новий Південний Уельс.

Австралійський садок «Trailfinders Australian Garden» — кращий сад на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Австралійський садок «Trailfinders Australian Garden» — кращий сад на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

У категорії «Краще виконання саду» першість присуджено японцеві Ісіхара Кадзуюкі за майстерне втілення традиційного японського житла. Його садок «Альков» (Токонома) являє собою невелику відокремлену кімнату в японському будинку, декоровану квітами і рослинами для заспокоєння почуттів і насолоди красою. Тут можна без турбот і хвилювань поговорити зі співрозмовником про важливе, відчути його серцем, при цьому насолоджуючись пейзажем.

Японський сад «Альков» — переможець у категорії «Найкраще виконання саду» на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Японський сад «Альков» — переможець у категорії «Найкраще виконання саду» на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Фрагмент японського саду «Альков» на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Фрагмент японського саду «Альков» на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад «Після пожежі» дизайнера Джеймса Бассона зайняв першу позицію в категорії «Кращий сад свіжості» за цікавий погляд на оновлення природи після сильної пожежі, здатної в лічені дні спустошити цілі гектари лісу. Вугілля, що позначає в концепції саду згорілі рослини, різко контрастує з яскравою молодою зеленню, яка дуже швидко з'являється на попелищі. Колориту додають обпалені стовбури дерев і натуральні теракотові валуни. Сад, за задумом дизайнера, показує неймовірну здатність природи до самовідновлення після важких лих і красу, яка залишається навіть на обпаленій землі.

Сад «Після пожежі» — переможець у категорії «Кращий сад свіжості» на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад «Після пожежі» — переможець у категорії «Кращий сад свіжості» на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад «Після пожежі» — переможець у категорії «Кращий сад свіжості» на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад «Після пожежі» — переможець у категорії «Кращий сад свіжості» на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Приз глядацьких симпатій дістався одразу двом садам — композиції «Сад Йоркшира» (категорія «Невеликий сад») і саду англійського товариства вивчення артриту (категорія «Виставковий сад»).

Композиція «Сад Йоркшира» створювалася під враженням від велогонки «Тур де Франс», яка вперше в історії гонки стартуватиме в 2014 році в графстві Йоркшир. У саду дизайнери розмістили все те, що зустрінеться велосипедистам на дорогах містами і селами графства — звивисті пагорби, сінокоси, водні жолоби і кам'янисті височини. І звичайно — овець, що пасуться на тлі обручів, що символізують велосипедні колеса.

Сад Йоркшира — приз глядацьких симпатій на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад Йоркшира — приз глядацьких симпатій на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад товариства вивчення артриту символічно зображує подорож хворої людини. Момент появи симптомів артриту і його усвідомлення неприємний, що показано у вигляді затіненої стіни рослин зі скульптурою попереду. Проте з часом приходить розуміння необхідності жити і робити улюблені справи. Вузька дорога від «стіни неприязні» хвороби виводить на широку площадку, оточену яскравою і пишною рослинністю. Теплота яскравих кольорів зігріває людину, яка тепер знову вчиться керувати своїм тілом і вести активне життя.

Сад товариства вивчення артриту — приз глядацьких симпатій на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад товариства вивчення артриту — приз глядацьких симпатій на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад товариства вивчення артриту — приз глядацьких симпатій на виставці квітів у Челсі. Фото: rhschelsea/facebook.com

Сад товариства вивчення артриту — приз глядацьких симпатій на виставці квітів у Челсі.
Фото: rhschelsea/facebook.com

Всього на ювілейній сотій виставці квітів у Челсі показали свої роботи 550 учасників. Серед їхніх творінь близько 150 виставкових стендів, 19 композицій і клумб, а також 15 садів. Найцікавіші, на наш погляд, композиції представлені в фотоогляді, який запрошуємо подивитися.


На закінчення трохи історії квіткового шоу в Челсі та кілька цікавих фактів.

Перша виставка квітів Королівського товариства садівників відбулася в 1827 році й до 1862 року відбувалась у садах товариства в лондонському передмісті Чізік (захід Великого Лондона). Дістатися до передмістя в ті роки було непросто через проблеми з транспортом, що позначалося на відвідуваності виставки, тому в 1862 році було ухвалено рішення перенести квіткове шоу в сади Кенсингтона, ближче до людей. З цього року виставка отримала назву «Велике весняне шоу» і проводилася в Кенсингтоні 26 років, поки сади через реконструкцію міста не закрили.

У 1888 році шоу перенесли в серце столиці — історичний район Темпл. З року в рік виставка ставала все більш популярною, і в 1912 році садівники Великобританії скасували квіткове шоу, щоб підшукати нове місце вже для міжнародної виставки. Великий любитель квітництва сер Гаррі Ветч запропонував тимчасово використовувати для шоу територію Королівського госпіталю в Челсі. Вибір виявився вдалим, і в 1913 році «Велике весняне шоу» перебралося в аптекарські сади при госпіталі, де й проводиться досі.

Цікаві факти


На думку англійців, літо в країні не настане доти, поки в Челсі не відкриється квіткова виставка.

Для повного розгортання виставки «з нуля» необхідно 25 днів.

Кількість учасників на першій виставці квітів у Челсі склала 244. На виставці 2013 їхня кількість зросла до 550.

Всього дві компанії серед учасників виставки 1913 року представили свої композиції на столітньому ювілеї шоу. Це «McBean's Orchids» і «Blackmore and Langdon».

Згідно з правилами виставки, тут не можна використовувати кольорові скульптури. Зокрема, під заборону потрапили улюблені британськими садівниками гноми. Правда, одна з активних учасниць шоу, Джеккі Маквікар, для своєї експозиції проносить фігурки гномів контрабандою.

Композиції з квітів уперше з'явилися на виставці в 1948 році. А до 1956 року їх виявилося так багато, що для них довелося виділити окремий павільйон.

Великий павільйон, вперше зведений у 1951 році, потрапив до Книги рекордів Гіннеса як найбільший павільйон у світі. Його площа склала 3,5 акра (майже півтора гектара). У 2000 році павільйон замінили модульними конструкціями, а з покриття старого павільйону виготовили 7 тисяч сумок, фартухів і курток.

У 1979 році вперше введено обмеження на кількість відвідувачів виставки, щоб уникнути тисняви.

Компанія «Hillier Nurseries» є рекордсменом за кількістю золотих медалей. На її рахунку 66 золотих нагород, і це для компанії не межа...
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...