Неділя, Гру 5, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китайські ієрогліфи: лікувати

Вівторок, 20 серпня 2013 року
Epoch Times | Epoch Times
китайські ієрогліфи лікувати

Китайські ієрогліфи: «лікувати»

Китайський ієрогліф 治 (zhì; чжи4) з'явився в писемності в 2200—2100 рр. до н.е. під час правління Да Юя (大禹) або Великого Юя, який впорався з сильними повенями, що заподіювали тяжкі страждання Піднебесній.

У книзі «Шуйцзінчжу» (Нотатки про водні шляхи), яку написав Лі Даоюань, цей ієрогліф використовується для того, щоб описати, як Даюй стримував воду і запобігав повеням.

Ліва сторона ієрогліфа — це ключ «вода» — 氵 (shuǐ; шуй), який вказує на основне значення. Права сторона — це знак 台 (tái, тай2), що означає поміст, платформа або тераса, насип.

Накреслення цього китайського ієрогліфа показує методи, за допомогою яких Да Юй запобігав повеням — він будував греблі і тераси, враховуючи природний потік води, а не блокував або перенаправляв воду, як це робили зазвичай.

Тринадцять років Юй невтомно працював, і лише після цього повені припинилися.

Зупинивши природні лиха, Юй почав навчати людей, як вирощувати на родючих землях різні культури. Відтоді люди жили мирно і щасливо.

Китайська міфологія каже, що народ любив Юя за його добрий вклад. Юй був настільки доброзичливий, надійний і скромний, що йому дуже довіряв сам правитель Шунь. І в 2205 р. до н.е. за його чесноти і великі заслуги перед державою владика передав престол не своєму синові, а Юю.

Ця історія розширила значення ієрогліфа 治, і він став означати ще й «керувати», «завідувати». Наприклад, слово, що містить цей ієрогліф, — 治國 (zhì guó, чжи4 го2) означає «управляти країною».

Одне з основних значень цього китайського ієрогліфа — це «лікувати». Ключ «вода» тут означає лікувальні настої і цілющі трави, які використовуються в традиційній китайській медицині.

У такому значенні цей ієрогліф використовується в словах 治病 (zhì bìng, чжи4 бін4) — «лікувати хворобу» і 治療 (zhì liáo, чжи4 ляо2) — «лікувати», «проводити терапію».

Ієрогліф 治 завжди використовується як дієслово.

Читайте також:

Китайський ієрогліф: сон

Comments   

загрузка...