ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Шафран підтримує та зміцнює мозок

Велика Епоха
(Tatyana Shumbasova/Shutterstock)

Екзотична спеція шафран, здавна шанована і відома як найдорожча спеція у світі через труднощі її збору, добре відома своїми корисними властивостями.

Шафран має потужні можливості для підтримки та зміцнення здоров'я мозку та підвищення настрою.

Що таке шафран?

Термін «шафран» відноситься до ниткоподібних структур — рильця квіток шафрану або крокусу (Crocus sativus). Збирати ці нитки дуже складно, тому один фунт (450 г) шафрану може коштувати від $500 до $5 тис.

Шафран — багате джерело різних антиоксидантів, включаючи кроцетин, кроцин, каемпферол та сафранал. Цим сполукам приписують ряд корисних властивостей, що особливо впливають на емоційне здоров'я та когнітивні функції. Саме тому шафран називають спецією сонячного світла — його вживання підіймає настрій.

Шафран та здоров'я мозку

Деніел Г. Амен, доктор медицини, автор книги "Memory Rescue: Supercharge Your Brain, Reverse Memory Loss, and Remember What Matters Most", ("Порятунок пам'яті: перезарядіть свій мозок, зверніть назад втрату пам'яті і згадайте, що найважливіше") назвав шафран «природним антидепресантом». Доведено, що ця яскрава жовта спеція допомагає впоратися з різними емоційними та психічними проблемами.

За результатами огляду п'яти досліджень (2 плацебо, 3 антидепресанти), добавки шафрану виявилися значно ефективнішими за плацебо в лікуванні людей з легкою і помірною депресією. У трьох дослідженнях шафран порівнювався з антидепресантами, з'ясувалося, що може знижувати симптоми депресії.

В огляді 2018 року дослідники оцінили лабораторні та клінічні дані щодо використання шафрану для лікування тривожності, депресії та інших психічних станів. Вони зазначили, що «шафран та його активні компоненти мають антидепресивні властивості, аналогічні властивостям сучасних антидепресивних препаратів, таких як флуоксетин, іміпрамін і циталопрам, але з меншою кількістю побічних ефектів».

Було встановлено, що шафран і особливо його найбільш активний компонент кроцин надають корисний вплив на мозок.

В результаті дослідження на тваринах з'ясувалося, що шафран допомагає запобігти порушенню просторового навчання та проблеми з пам'яттю, пов'язані з хронічним стресом.

В ході подвійного сліпого рандомізованого (контрольоване випробування) дослідження було встановлено, що шафран настільки ефективний, що і іміпрамін.

30 мг на день кроцину допомагали посилити дію антидепресантів (селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну) у пацієнтів з легкою та помірною депресією та без значних побічних ефектів.

В ході подвійного сліпого, плацебо-контрольованого, рандомізованого дослідження 56 здорових дорослих із субклінічним низьким настроєм, тривогою та/або стресом отримували або екстракт шафрану, або плацебо. У тих, хто приймав добавку, після восьми тижневих досліджень знизилися показники депресії та покращилися соціальні відносини.

(Marco Mayer/Shutterstock)

Рецепт рису з шафраном

Якщо хочете насолодитися чудовим смаком шафрану, а також скористатися його цілющими властивостями, спробуйте цей рецепт.

  • ¼ ч. л. високоякісних ниток шафрану;
  • ¼ склянки гарячої води;
  • 2 ст. л. оливкової олії холодного віджиму;
  • ¾ чашки рубаної жовтої цибулі;
  • 2 чашки органічного білого рису басматі;
  • 3 чашки овочевого бульйону;
  • ¾ ч. л. солі (якщо використовується бульйон із низьким вмістом натрію, використовуйте 1 ч. л.).

Подрібніть 1/8 чайної ложки ниток шафрану у ступці спецій до стану порошку. Додайте нитки, що залишилися, в порошок і залийте ступку гарячою водою.

Замочіть шафран на 5 хвилин.

Тим часом промийте рис у друшляку і злийте воду. У великій каструлі розігрійте оливкову олію на середньому вогні та додайте цибулю. Обсмажити близько 10 хвилин. Додайте в каструлю рис і обсмажуйте ще одну хвилину.

Вилийте шафранову рідину в рис. Додайте овочевий бульйон та сіль. Доведіть до кипіння та перемішайте. Доведіть до кипіння протягом 30 секунд. Накрийте каструлю, зменште вогонь і варіть протягом 20 хвилин.

Вимкніть вогонь і тримайте каструлю накритою. Дайте рису настоятися і пропарити ще 10 хвилин. Перед подачею рис перемішайте.

Шафран продемонстрував здатність підтримати здоров'я мозку і впоратися з проблемами психічного нездоров'я, такими як стрес, депресія і тривожність, не гірше за деякі поширені антидепресанти. Необхідні додаткові дослідження для визначення оптимального дозування шафрану для підтримки психічного здоров'я та здоров'я мозку.

За матеріалами The Epoch Times USA