ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Касторова (рицинова) олія має безліч корисних властивостей

Велика Епоха
(Alexander Ruiz Acevedo/Shutterstock)

Американський гуморист XIX століття Джош Біллінгс одного разу сказав: "Поради — це як касторова олія: їх легко давати, але жахливо важко приймати". Тому рішення про те, вважати рицинову (касторову) олію корисним натуральним засобом чи ні, залишається за вами.

У 2021 році виробництво насіння касторової олії становило 1,65 млн тонн. Лідером ринку стала Індія, за нею йдуть Китай, Таїланд і М'янма, що робить Азійсько-тихоокеанський регіон найбільшим джерелом касторових бобів у світі. З глобальною вартістю галузі в 1,2 мільярда доларів у 2022 році та очікуваним сукупним річним темпом зростання в 4,9 відсотка, торгівля касторовою олією пропонує вигідні можливості у фармацевтичній і косметичній промисловості.

Проте, чи правдиві заяви про користь олії насіння Ricinus communis для здоров'я, поширювані в соціальних мережах?

Сучасна терапевтична актуальність касторової олії

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалило рицинову (касторову) олію як проносне. Адміністрація також визнає, що рицинову олію століттями використовували в альтернативній медицині, однак відсутність сучасних досліджень не дає змоги агентству схвалити її подальше застосування.

У традиційній медицині здавна рекомендували використовувати рицинову олію в разі розладів черевної порожнини та запорів, артриту та ревматизму, болю в м'язах і хронічних головних болів, болю в жовчному міхурі та менструальних спазмів, а також безсоння.

Схоже, що цілющі властивості рицинової олії не втратили своєї актуальності й у наші дні. Сучасні дослідження підтверджують це.

Заспокоює шкіру

Рицинова олія має зволожувальні властивості. Вона збільшує вироблення колагену. Антибактеріальні, антиоксидантні та протизапальні властивості роблять рицинову олію сприятливим інгредієнтом біоцидних пов'язок, лосьйонів і кремів для лікування акне, почервоніння та інших подразнень шкіри, а також засобів після засмаги.

Journal of Oleo Science займається переважно вивченням властивостей олій і жирів. Автори статті, опублікованої 2022 року, підтверджують корисність рицинової олії "як бактерицидного, протизапального і протигерпетичного засобу", що робить її цінним антивірусним засобом у рецептах для лікування застуди та інших герпесвірусних захворювань.

Ґрунтуючись на всіх цих сприятливих властивостях, косметична промисловість використовує рицинову олію як інгредієнт, що захищає шкіру від впливу навколишнього середовища. Крім того, вона діє як засіб проти передчасного старіння шкіри, зменшує кількість зморшок і запобігає появі нових, особливо в поєднанні з кокосовою олією.

Заспокоює очі

Рицинова олія здається безпечним терапевтичним засобом для людей, які страждають від сухості очей, блефариту або дисфункції мейбомієвих залоз. Олія має "сильні антимікробні, протизапальні, антиноцицептивні, знеболювальні, антиоксидантні, ранозагоювальні та судинозвужувальні властивості", йдеться в огляді 2021 року, опублікованому в журналі Clinical and Experimental Optometry. Дослідження, включені в огляд, засвідчили, що місцеве застосування рицинової олії збільшує шар слізної плівки.

Однак в інших джерелах говориться, що нестерильність рицинової олії може бути причиною, через яку її не слід використовувати для очей.

Покращує еластичність волосся

Рицинова олія підвищує вологість волосся, живить волосяні фолікули та захищає подразнену шкіру голови. Її фунгіцидні властивості протидіють появі лупи, а також іншим "грибковим і мікробним інфекціям".

В огляді 2022 року, опублікованому в Journal of Drugs in Dermatology, було проаналізовано 22 статті на тему олій для волосся. Незважаючи на те, що рицинова олія продемонструвала "поліпшення якості волосся завдяки посиленню його блиску", цей засіб виявився слабшим за кокосову олію щодо росту волосся.

Сприяє здоров'ю нігтів

Рицинова олія часто входить до складу засобів для пом'якшення кутикули, кремів для нігтів і лосьйонів для рук, а також до складу засобів для зняття лаку та емалі. Її цілющі антимікробні властивості проявляються в боротьбі з грибком нігтів на ногах і руках.

Рицинова олія та травний тракт

Клінічне дослідження, проведене на літніх пацієнтах, які страждали від закрепів протягом десяти й більше років, показало, що рицинова олія є одним із цінних засобів лікування цієї недуги. Хоча частота спорожнення кишківника не збільшилася, як і кількість переміщуваних калових мас, лікування вплинуло на консистенцію калу та полегшило його проходження.

Дія рицинової олії як проносного загальновідома. Прийміть столову ложку олії натщесерце — і через кілька годин настане полегшення у вигляді походу в туалет. Однак у дослідженнях, присвячених випорожненню кишківника, також повідомлялося про побічні ефекти, такі як біль у животі, нудота і блювота. Ще одна проблема — гіпомоторика. Оскільки рицинова олія збільшує час перехідного процесу в шлунково-кишковому тракті, це може призвести до зниження моторики кишківника.

За матеріалами The Epoch Times USA