ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Жара без проблем або як утамувати спрагу без шкоди для організму?

Велика Епоха
Не рекомендується пити з-під крана, а також пити крижану і дистильовану воду. Фото: photosight.ru
Не рекомендується пити з-під крана, а також пити крижану і дистильовану воду. Фото: photosight.ru
Якщо зазвичай організм людини випаровує до 2,5 л рідини в добу, то в жарку погоду і при деяких фізичних навантаженнях «витік» доходить до 4 л. Багато це або мало? Вчені підрахували, що при втратах 1 л рідини нас починає мучити спрага, 2 л - знижується розумова діяльність, 3 л - починається запаморочення, 4 л - можливі непритомність і серцеві напади.

Нестачу води приблизно на третину можуть компенсувати хліб, супи, овочі, фрукти, і аж на дві третини - напої. За 5-ти бальною шкалою ми оцінили Їх здатність угамовувати спрагу.

Чай (*****)

На думку учених, це найкращий засіб для втамування спраги - його потрібний на третину менше, ніж води. І не має значення, холодний він, гарячий чи ледь теплий. На користь зеленого чаю говорить високий вміст вітаміну Р, який позитивно впливає на судини. Цей чарівний еліксир легше п'ється і не залишає жовтизни на зубах, ну а чорний чай за рахунок кофеїну краще тонізує.

Секрет. Гарячий зелений чай захищає шкіру від ультрафіолетових променів: 4 чашки напою в день - і самі побачите результат!

Не рекомендується. Пити більше 8 чашок в день.

Вода (****)

По здатності угамовувати спрагу завдяки великій кількості солей і біологічно активних речовин, прохолодна мінералка займає друге місце після чаю. Вона чудово освіжає, стимулює апетит і навіть знімає втому. Чудово підійдуть столові води із ступенем мінералізації не більше 1 грама/л, а також лікувально-столові з мінералізацією 4~5 грама/л, типа боржомі. Більше 10 грама/л - це вже ліки, які слід застосовувати тільки за призначенням лікаря.

Якщо у вас немає гастриту або виразки шлунку, віддавайте перевагу газованій воді. Вуглекислота, потрапляючи в рот, викликає сильне слиновиділення і швидше долає спрагу.

Секрет. Подолати «ворога» допоможуть додані у воду скибочка лимона або декілька кислих ягід - журавлини або брусниці.

Щоб волога затрималася в організмі, до складу чаю, соку або газованої води повинні входити розчинені живильні речовини, в основному - цукор, органічні кислоти і мінерали. Адже сенс утамовування спраги не в тому, щоб випити якомога більше прохолодної рідини, а у відновленні сил і заповненні живильних речовин, що «поплили» з організму.

Не рекомендується пити з-під крана, а також пити крижану і дистильовану воду.

Кисломолочні продукти (****)

Кефір, ряжанка, йогурт, кисле молоко, що вміщають органічні кислоти, чудово угамовують спрагу. До того ж вони швидко засвоюються (за годину - на 91 %, тоді як молоко - тільки на 32 %). Деякі з них - наприклад, біфідокефір, біфідок - допомагають відновити нормальний склад мікрофлори кишечника. Кисле молоко всіх видів можна вживати з солодкими фруктами, ягодами, овочами.

Секрет. В процесі бродіння лактоза перетворюється на молочну кислоту, тому кисломолочні продукти підходять людям, що не переносять молочного цукру.

Не рекомендується. Поєднувати з молоком.

Молоко (***)

Коли температура «за бортом» перевищила всі дозволені межі, спробуйте випити стакан знежиреного молока або цілісного, розбавленого водою. Цей напій знімає стрес.

Секрет. Чай з молоком - тонізуючий напій, що сприятливо впливає на слизисту оболонку шлунку.

Не рекомендується. Пити молоко після їди, оскільки воно знижує секрецію шлункового соку.

Соки і нектари (***)

Влітку добре допомагають томатний, вишневий, грейфрутовий, сливовий, аличевий і кизиловий соки. Кислота дратує смакові рецептори, починається інтенсивне виділення слини - і нам здається, що навколо не так вже і жарко. Соки з м'якоттю, а також соки-асорті (змішані) угамовують спрагу набагато гірше. Проте вони містять ще і клітковину, пектин, жиророзчинні вітаміни, тому їх живильна цінність вища.

Секрет. У жарку погоду найкраще пити розбавлений сік. Річ у тому, що ізотонічні (близькі по концентрації до плазми крові) напої швидше всмоктуються і приносять полегшення.

Не рекомендується. Сік, приготований з сухого концентрату.

Квас (***)

Секретар антиохійського патріарха Макарія, що здійснив у XVIII столітті подорож до Московії, писав, що «в Росії люди п'ють квас замість води, а тому ніколи не хворіють на хвороби через погану воду». У XIX столітті з'ясувалося, що цей напій дійсно володіє бактерицидними властивостями - в ньому через 20 хвилин гинуть холерні вібріони і тифозні палички. Справжній, класичний квас завдяки наявності вуглекислотии і амінокислот - прекрасний тамувальник спраги. Він ситний. До того ж квас входить до групи так званих ферментних напоїв, а тому сприяє швидшій засвоюваності їжі.

Секрет. При регулярному споживанні квас покращує роботу нервової системи.

Не рекомендується. Пити газований квас, що продається в пляшках. Добавки харчових фарбників, підсолоджувачів, лимонної, сорбінової і бензойної кислот перетворюють його на звичайнісінький лимонад, що лише віддалено нагадує початковий смак продукту.

Пиво (**)

На жаль, обожнюваний багатьма «нектар з хмелю» містить алкоголь, а тому більше пари пляшок в день - вже перебір. Справа навіть не в пивному алкоголізмі, а в тому, що спиртні напої не можуть повноцінно заповнити втрату води. Крім того, пиво калорійне, а значить, не підходить тим, хто стежить за фігурою.

Секрет. Чеські та німецькі лікарі стверджують: у невеликій кількості (не більш, ніж один кухоль в день) пиво знижує ризик серцево-судинних захворювань, позитивно впливає на нирки, запобігаючи утворенню каменів, і підвищує захисні сили організму.

Не рекомендується. Переборщувати.

Лимонад (*)

Прообразом всіх сучасних газованих напоїв був лимонад, який готували, змішуючи невелику кількість цукру, спиртної настойки цедри і цитрусового соку з водою. Зараз виробники відмовляються від фруктових сиропів і настоїв запашних трав, замінюючи їх дешевшими концентратами. Тому основними компонентами «софтдрінків» стали харчові фарбники і консерванти (найчастіше - бензоат натрію, підозрюваний в здатності викликати алергію). Спрагу вони майже не втамовують і споживаються у більшій кількості, ніж позбавлені смаку рідини. Приємні відчуття грають з нами поганий жарт, адже з кожним ковтком ми отримуємо безліч «сторонніх» речовин - ароматизаторів, харчових добавок... Вся ця «хімія» залишає нудотний присмак, і так звану залишкову солодкість доводиться запивати знову і знову.

Секрет. По-справжньому корисний лимонад можна приготувати в домашніх умовах. Для цього потрібно всього лише розвести фруктове пюре мінеральною водою.

Не рекомендується утамовувати спрагу лимонадом.

Михайло ГУРВІЧ, кандидат медичних наук, гастроентеролог і дієтолог; співробітник Клініки лікувального харчування Інституту харчування РАМН