• Насолоджуйтеся сонцем, але в розумних межах. Чи все ви знаєте про засмагу?

  • Вівторок, 1 липня 2008 року
Без сонця не було б життя: сонячні промені необхідні для нашого здоров'я. Проте слід бути обережними. Зниження захисту, що створюється озоновим шаром, і мода на засмагу здатні збільшити ризик для здоров'я. У всьому світі відомо, що надмірне перебування на сонці шкідливе. Слід дотримуватися золотої середини.

Позитивний вплив ультрафіолетових променів на здоров'я

Ультрафіолетові промені допомагають виробленню вітаміну D. Цей вітамін сприяє поглинанню кальцію і фосфору, які зміцнюють кістки і м'язову тканину. Літні люди мають регулярно приймати сонячні ванни. Найкраще здійснювати щоденні півгодинні прогулянки. Навіть якщо це втомлює, невеликі прогулянки або просте сидіння на сонці будуть для них корисні. З віком тіло гірше засвоює вітаміни й кальцій. Активність на свіжому повітрі укріплює організм. Згідно з дослідженнями, літні люди, які регулярно здійснюють прогулянки, рідше хворіють, і їхні кістки мають кращий стан.

Ультрафіолетові промені також використовують для лікування багатьох захворювань: рахіту, псоріазу, екземи, жовтяниці. Тут мова йде про штучне опромінення під медичним спостереженням, яке збільшує переваги і знижує побічну дію ультрафіолетових променів.

Негативний вплив ультрафіолетових променів на здоров'я


Надлишок сонця приводить до виникнення різних патологій. Найчастіше зустрічається так званий сонячний удар. Почервоніння шкіри насправді є опіком першого ступеня. Сама собою засмага - це різновид пошкодження, шкіра товстішає, щоб захиститися від променів і швидше старіє. При повторному опроміненні клітини шкіри стають недовговічними і дегенерують. Реакція шкіри у відповідь - родимки і пігментні плями, засмага перестає бути рівномірною. Це важлива ознака, якою не слід нехтувати! Прямим наслідком надлишку сонця є рак шкіри. Існує два його види. Перший - карциома - не є смертельним. Він розвивається на найуразливіших ділянках шкіри. Злоякісна меланома становить собою родимки, в яких сталися зміни, вона зачіпає лише невелику ділянку шкіри, але більшість летальних випадків раку шкіри відбуваються саме через цю патологію. Від сильного сонця страждають й очі!

Злоякісна меланома також може утворитися в оці. В цьому випадку єдиний вихід - видалення ока. Сніг, білий пісок, вода відображають світло, збільшуючи освітленість. Це може призвести до фотокератиту (запалення рогівки) і фотокон'юктивіту (запалення сполучної оболонки ока). Фотокератит, викликаний сонячним віддзеркаленням снігу, у важких випадках може викликати сліпоту протягом кількох днів, якій передує сльозотеча і хронічна подразливість.

Розвиток катаракти посилюється при повторних опроміненнях сонячним світлом. Щорік 16 мільйонів людей страждають від сліпоти, викликаної помутнінням кришталика. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я причиною катаракти в 20% випадків є надмірне опромінення ультрафіолетовими променями.

Дослідження, проведені останніми роками, свідчать, що дія ультрафіолетових променів призводить до погіршення функцій деяких клітин, що відповідають за включення в роботу імунної системи людини. Цей факт свідчить про те, що сонячне опромінення збільшує ризик виникнення інфекції. Наприклад, у людей із схильністю до герпесу часто після перебування під сонцем з'являються маленькі бульбашки герпесу. Згідно з дослідженнями, у таких людей при гарному захисті від сонячних променів герпес більше не з'являється.

Коли найбільша інтенсивність ультрафіолетового випромінювання?


Чим вище сонце, тим сильніше ультрафіолетове випромінювання. Між 10.00 і 14.00 вивільняється 60% ультрафіолетових променів. Легкі хмари не заважають проникненню ультрафіолетових променів, вони затримують не більше 10% випромінювання. Сніг відображає 80% ультрафіолетових променів, пісок - 15%. Це приводить до збільшення їхнього ефекту. Тінь зменшує опромінення на 50%, і людина, що працює в тіні, отримує від 10 до 20% опромінення. Озоновий шар ефективно захищає від цих променів, його зменшення збільшує дію ультрафіолетових променів.
Підписатися:

Коментарі