• Віддалити смерть

  • Середа, 25 червня 2008 року
Дослідження показують, що обмеження калорій у черв'яків, комах, мишей і щурів дійсно продовжує їхнє життя. Така дієта зазвичай має на меті скорочення споживаних для збереження нормальної ваги калорій на 25 відсотків і була названа «обмежене харчування без недоїдання». Поки що це єдиний спосіб, який знайшли учені, що дозволяє продовжити життя. Обмеження калорій також знижує ризик розвитку хронічних хвороб, поширених серед літніх людей. Наприклад, дослідження японських учених показало, що обмеження калорій призводить до збільшення в крові Т-лімфоцитів, які забезпечують опірність організму до інфекцій.

В іншому експерименті, проведеному в університеті Вісконсину, вивчалися деякі породи мишей, яким властива захворюваність лімфомою (раком лімфатичних вузлів) і раком печінки. У мишей на дієті з обмеженням калорій захворюваність на рак становила 38 відсотків. А в мишей, що отримували звичайне харчування, захворюваність на рак підскочила до 78 відсотків.

А як щодо мавп? Не дивно, що мавпи на обмеженій у калоріях дієті втратили вагу і мали менше тілесного жиру, аніж їхні родичі на нормальній їжі. Більш того, мавпи, що споживали менше калорій, також мали нижчу температуру тіла, нижчий рівень цукру та інсуліну в крові, разом із нижчим холестерином і тригліцеридом. У них також зросла кількість ліпопротеїнів високої щільності - хорошого холестерину.

Усі ці чинники знижують ризик серцево-судинних хвороб. Але оскільки мавпи зазвичай живуть багато років, цей експеримент не закінчений, тому ми наразі не знаємо, чи будуть ці мавпи жити довше.

Але яким чином дієта з обмеженням калорій уповільнює старіння на клітинному рівні? Вона уповільнює процеси розпаду, які відбуваються кожну секунду в наших клітинах. Наприклад, при кисневому метаболізмі утворюються непотрібні з'єднання, звані вільними радикалами (подібно до того, як при спалюванні вугілля залишається вугільний пил), які, як уважають учені, є головною причиною старіння і смерті.

Ну, а як це дослідження стосується людей? Генетичний стрибок від мавп до людей не так уже й великий. ДНК мавпи збігається з людським на 98 відсотків. Недавно група з прав людини у Відні (Австрія) навіть зажадала, щоб горилам дали такі ж права, як і людям, окрім права голосувати! (Я вважаю, що це було б жахливою помилкою. Враховуючи, який безлад створили люди на цьому світі, звичайно, горилам давно потрібно було дати право голосу.)

У повідомленні клініки Мейо мовиться, що короткочасні дослідження застосування дієти з обмеженням калорій показали деяку користь від них. Як правило, серед позитивних змін спостерігалася нормалізація кров'яного тиску, цукру в крові, відсотка тілесного жиру, рівня холестерину, частоти пульсу і ваги. Але вони сумніваються, чи будуть ці зміни означати довше життя.

Це дивний висновок. Якщо ми не вмираємо від передчасного серцевого нападу, гіпертонії та ускладнень діабету, звичайно, це забезпечує довше життя. І ми знаємо, що переїдання нині призвело до усесвітньої епідемії огрядності, яка різко скорочує термін життя.

Так які ж рекомендації для продовження життя? Я не пропоную всім перескочити на поголовне захоплення обмеженням калорій, оскільки Ви можете в результаті стати слабим, стомленим, змерзлюхом і постійно голодним. Це може також спричинити зниження міцності кісток, анемію, атрофію м'язів, а також депресію.

Більше сенсу має практика обмеження харчування доти, доки Ви не досягнете нормальної ваги. Адже цілком зрозуміло, що, уникнувши ожиріння з усіма його ускладненнями, дійсно можна підвищити шанси віддалити свою смерть.

Доктор Гіффорд-Джонс, медичний журналіст, що має приватну медичну практику в Торонто.

Версія англійською
Підписатися:

Коментарі