• Чи дійсно низький рівень холестерину в крові корисний для здоров'я?

  • Неділя, 15 червня 2008 року
Лише небагато з нас не відмітили б спільних зусиль організацій і працівників охорони здоров'я, витрачених ними останніми роками, щоб переконати нас у тому, що ми повинні знижувати рівень холестерину в крові все нижче й нижче. Коли я навчався у медичній школі, верхня межа холестерину була встановлена на 6,5 ммоль/л (255 міліграм/л). Проте з того часу вона стійко знижувалася і тепер досягає 5.0 ммоль/л (195 міліграм/л), і я підозрюю, що ця межа впаде ще нижче в подальші роки. Хто знає, вона може стати настільки низькою, що практично у кожного буде підвищений холестерин у крові, і нам буде рекомендовано знизити його спеціалізованими   харчовими продуктами і/або ліками.

Проте, оскільки холестерин є важливим елементом у стінках клітин тіла і стероїдних гормонів, то виникає питання - чи дійсно низький рівень холестерину корисний для здоров'я?

Деякі вчені припустили, що низький рівень холестерину може викликати проблеми із здоров'ям, включаючи ті, які стосуються функції мозку.

Минулого місяця в журналі «Neurobiology of Aging» було опубліковане дослідження, в якому голландські вчені розглянули взаємозв'язок між рівнем холестерину і розумовою функцією у 1.200 чоловік віком від 65 років і старше. За учасниками дослідження проводилися спостереження упродовж шестирічного періоду. Нижчий рівень холестерину в крові в цій групі людей був пов'язаний із спадом розумової діяльності та швидкості обробки інформації. Автори цього дослідження зробили висновок: "...більш низький загальний рівень холестерину може розглядатися, як показник слабкості, що показує зниження розумової діяльності у літньому віці." [1]

Безумовно, лише за такими дослідженнями неможливо дізнатися напевно, чи є низький рівень холестерину єдиною причиною слабкішого функціонування мозку. Один із способів дізнатися - це намагатися знизити рівень холестерину і поспостерігати за функціонуванням мозку. В одному дослідженні, у людей, які вживали ловастатин (препарат, що знижує рівень холестерину), в порівнянні з іншими, які вживали плацебо, спостерігалося значне зниження активності головного мозку, такої як уважність і когнітивна функція в цілому. [2]. Це дослідження, проте, також перевірило ефект іншого статину - препарату (правастатину), який як виявилося, не викликав такої негативної дії на функціонування мозку.

Але навіть якщо розглянути очевидний зв'язок між ловастатином і ослабленим   функціонуванням мозку, ми не дізнаємося точно, чи було це викликано лише зниженням рівня   холестерину, чи побічними ефектами препарату.

Інше дослідження, проте, додає нові докази, які підтримують версію, що нижчий рівень холестерину може ослабити функціонування мозку. У ньому, протягом 12-тижневого періоду порівнювалися дієти з низьким вмістом жиру і стандартні дієти [3]. За цей період, у людей із зниженим рівнем холестерину був значно гірший результат виконання завдань, що вимагають постійної уваги, і чим більше знижувався   рівень холестерину, тим гіршими були результати тестів.

Навіть якщо виявиться, що зниження рівня холестерину погано відбивається на роботі мозку, я не сумніваюся, що у прихильників нижчого рівня холестерину знайдуться інші аргументи в захист. Проте, я думаю, не варто забувати про існуючі докази того, що серед переважно здорових людей, медичне лікування із зниження рівня холестерину за допомогою ліків, не врятувало їхнього життя. Дієти, також, здається, не знижують рівень смертності, навіть серед людей із серцево-судинними захворюваннями.

Більш того, існують деякі докази, які показують, що вищий рівень холестерину, навпаки, пов'язаний із довголіттям[4-7]. Словом,  існують, я думаю, достатньо доказів, які доводять, що низький рівень холестерину не обов'язково найкраще для здоров'я.

Посилання:

 
1. Van den Kommer TN, et al. Total cholesterol and oxysterols: Early markers for cognitive decline in elderly? Neurobiology of Aging. 2007 Sep 19; [Epub ahead of print]
 
2. Roth T, et al. Comparative effects of pravastatin and lovastatin on nighttime sleep and daytime performance. Clinical Cardiology. 1992; 15:42-432
 
3. Wardle J, et al. Randomized trial of the effects of cholesterol-lowering dietary treatment on psychological function. American Journal of Medicine 2000; 108(7): 547-553
 
4. Brescianini S, et al. Low total cholesterol and increased risk of dying: are low levels clinical warning signs in the elderly? Results from the Italian Longitudinal Study on Aging. Journal of the American Geriatrics Society 2003; 51(7): 991-996
 
5. Forette B, et al. Cholesterol as risk factor for mortality in elderly women. Lancet, 1989; 1:868-870
 
6. Jonsson A, et al. Total cholesterol and mortality after age 80 years. Lancet, 1997; 350:1778-1779
 
7. Weverling-Rijnsburger AW, et al. Total cholesterol and risk of mortality in the oldest old. Lancet, 1997; 350:1119-1123
 
Д-р Джон Бріффа - лондонський лікар, автор статей на тему здоров'я, який особливо цікавиться дослідженнями у сфері харчування і  природної медицини.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...