ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Поради психолога батькам першокласників

Велика Епоха
1 вересня 2009 року. Фото: Фото: http:life.pravda.com.ua
1 вересня 2009 року. Фото: Фото: http:life.pravda.com.ua
Стрес і тотальне спорожнення кишень – ось що чекає на батьків, чиї діти цього року вперше підуть до школи. Як виконувати домашню роботу, чим годувати і як захистити від стресу - запропонємо вибір.
 
"Це суцільний стрес", - перше, що каже про підготовку до школи мама майбутнього першокласника Антона.  

За словами Ольги, вона до останнього відтягує галасливі збори і шкільні базари, а поки що більше приділяє уваги підготовці малечі до нового розпорядку, що чекає на нього у школі.

"Поки що зрідка вирішуємо приклади і вчимося самостійності. Хочу днями провести репетицію шкільних занять - приміром, 4 уроки по 45 хвилин, перервами, як у школі", - розповідає мама. 

"Мені здається, що це важко для першокласника всидіти 45 хвилин, зосередитися і не відволікатися", - пояснює вона.

Ольга згадує, що ще в червні малечі почали давати самостійно вирішувати математичні приклади - 15 завдань Антон вирішував три години. 

"Він без кінця відволікався! Це при тому, що ми поприбирали всі предмети, які можуть відволікати, але це не допомагало - він успішно відволікався на свої ноги", - розповідає мама.

"Зараз набагато краще. Отож, до школи, я сподіваюся, буде хоч якась підготовка і загальне уявлення, що від нього вимагатимуть", - додає Ольга. 
 
Надійне плече і любляче серце - поради психолога

Перший клас у будь-якому випадку буде для дитини стресом, запевняє дитячий психолог клініки "Медіком" Олена Поздєєва.

Раніше, пояснює спеціаліст, дитина робила те, що хотіла, а от у школі вона вперше стикається з системою оцінювання. Малечі буде дуже важлива підтримка та "безумовне прийняття" тата і мами.

"Приміром: якщо дитина зробила щось не так, то не слід казати їй, що вона йолоп. Навпаки треба сказати: "Ти взагалі молодець, я тебе люблю, але от цю штуку ти зробив неправильно і ми з тобою разом можемо подумати, як це виправити", - радить психолог.

Сварки і покарання за помилки можуть абсолютно відбити в дитини бажання навчатися, попереджає Олена Поздєєва. 

До речі, звертає увагу психолог, до 3-4 класу дитина навчається не для себе, а для батьків. Зазвичай, батьки пояснюють малечі, що треба добре вчитися, щоб вирости і стати багатим/розумним/успішним.

Насправді дорослим слід усвідомити, що гроші, робота, успіх - ефемерні поняття для дитини. Краще сказати: "Мені було б приємно, якби ти добре вчився. Якщо в тебе щось не виходитиме, я обов'язково тобі в цьому допоможу".   
 
Домашня робота - запропонуйте вибір

Оскільки зараз діток беруть до школи з 6 років, вони ще не схильні безпосередньо вчитися і оволодівати знаннями. Тому психолог радить проводити навчання у більш ігровій формі, а ще домовлятися з дитиною, надавати їй право вибору.

"Якщо дитина довгий час ніяк не може додати 2 і 3, то нехай вона сьогодні раніше ляже спати, а вранці раніше прокинеться і доробить завдання", - радить Олена Поздєєва.

При цьому психолог наголошує, що така пропозиція у жодному разі не є скасуванням завдання - його все одно треба виконати.

"Або ж запропонуйте дитині обрати: "Ми можемо повернутися до завдання через півгодини або зробити його завтра вранці". Будь-якій людині корисно, коли у неї є вибір", - зауважує спеціаліст.

Ще одним важливим моментом у школі є соціалізація дитини. "У першому класі дитина у першу чергу не вчиться, а знайомиться з людьми - не ім'я дізнається, а проявляє різні форми поведінки, оцінює, як їх зустрічають з іншої сторони", - пояснює Олена Поздєєва. 

Якщо дитину у школі почнуть ображати, психолог не радить безпосередньо втручатися в справи дітей. 

"Багато мам реагують так: "Вася тебе вдарив? Пішли, я вдарю Васю". Цього не варто робити, хоча зрозуміло, що коли ображають твою дитину, хочеться її одразу ж захистити", - зауважує психолог.

Водночас вона радить дозволити дитині самій розібратися  в ситуації. "Варто запропонувати різні форми виходу з кризової ситуації. Але якщо останнім варіантом залишається "дати здачі", то краще "дати здачі", ніж кликати маму", - радить Олена Поздєєва.  
 
Як  годувати першокласника

Особливо змінювати раціон першокласника не варто, зауважують спеціалісти. Принаймні, вигадувати велосипед  батькам не доведеться. 

"Натуральна  їжа - це найголовніше", - наголошує  Наталія Саква, педіатр медичного  центру "Здоров'я родини".

"Я раджу годувати діток кашками - вівсянка, гречка, рис. Побільше фруктів та овочів, зараз для них саме сезон", - додає спеціаліст.

У багатьох школах, нагадує лікар, дітям пропонуються державні обіди.

"Вони не завжди хороші. У мене, приміром, дитина третьокласник, не дуже переносить такі обіди. Тому даю їжу з собою, у судочку, а ще якийсь чайок у пляшечці", - рекомендує Наталія Саква. 

На сніданок дітям радять запропонувати сир або кашку. "Це набагато краще, ніж бутерброд з сиром чи ковбасою. Поменше годуйте дітей сухом'яткою, ковбасою чи сосисками. Краще - каші, супи та фрукти", - додає педіатр.
 
Першоджерело: УП