• Аспартам може завдати шкоди мозку

  • Четвер, 31 липня 2008 року
Замінник цукру аспартам (E-951) - компонент, що входить до складу деяких продуктів чи не найбільш спірний зі всіх речовин.

Його виробники та державні органи стверджують, що він безпечний, однак багато вчених і деякі факти доказують, що це не зовсім так.

Що характерно: дослідження в захист або проти аспартама, схоже, тісно пов'язано з тим, хто це дослідження оплачував.

Один інтернет-аналіз [1] показав, що 100 % досліджень, фінансованих промисловими підприємствами, дійшли висновку, що аспартам безпечний. В той же час 92 % досліджень і звітів визначили, що аспартам є потенційним джерелом шкідливої дії на організм. Ці 92% мали незалежне фінансування.

В аналізі, опублікованому в квітні поточного року європейським «Журналом дієтичного харчування», південноафриканські вчені оцінили потенційну дію на мозок не лише одного з компонентів аспартама - метанолу, але й інших елементів (фенілаланіна і аспарагінової кислоти). Докладний аналіз підтверджується більше 50 посиланнями на наукові роботи.

У своїй роботі про дію фенілаланіна автори детально описують здатність цієї речовини порушувати хімію мозку, включаючи його здатність знижувати рівень ключових мозкових хімічних сполук, наприклад, серотоніна (що може несприятливо впливати на різні процеси, зокрема настрій, поведінку, сон і апетит).

Автори звертають увагу, що фенілаланін також має здатність порушувати метаболізм амінокислот, функції нервів та гормональний баланс в організмі. Вони стверджують, що аспартам здатний руйнувати нервові клітини, і що це може навіть викликати хворобу Альцгеймера.

Звернувши свою увагу на аспарагінову кислоту, автори висунули на перший план її здатність стимулювати, або «порушувати» нервову систему.

В аналізі впливу метанолу на організм автори описують здатність цієї речовини утворювати формальдегід і канцероген дікетопіперазін, а також «низку вкрай отруйних похідних».

Нижче наводжу висновки, зроблені в кінці цього аналізу [2]. Подекуди в дужках я додав пояснення, щоб полегшити розуміння. Отже:

«Було відмічено, що аспартам порушує метаболізм амінокислот, метаболізм і структуру білків, цілісність нуклеїнових кислот [які є стандартними блоками ДНК], нервові функції, ендокринний [гормональний] баланс, а також викликає зміни концентрації катехоламінів [речовини в мозку, такі як норадреналін і Допамін, якітакож можуть впливати на настрій].

«Також повідомлялося, що аспартам і продукти його розпаду примушують нерви надмірно збуджуватися, що побічно призводить до дуже високої деполяризації нейронів (по суті до «збудження» нервових клітин).

«Системи енергії для деяких необхідних ферментних реакцій стають під загрозу, що призводить до нездатності ферментів функціонувати оптимально.

«Запаси АТФ [аденозинтрифосфорної кислоти - основного джерела енергії в організмі] в клітинах виснажуються, вказуючи, що в клітках низька концентрація глюкози, а це, у свою чергу, побічно знижує синтез ацетілхоліну, глутамату і гамма-аміномасляної кислоти [ці речовини беруть участь у функціонуванні нервової системи і мозку].

«Змінюється клітинне захоплення кальцію, унаслідок чого відбувається придушення глутамату як збуджуючого нейромедіатора.

«Мітохондрії (мініатюрні «двигуни», що синтезують енергію в клітинах тіла) також ушкоджуються, що може призвести до втрати клітин, до безпліддя у чоловіків, а також до пониження окислювального метаболізму, таким чином знижуючи концентрацію нейромедіатора глутамата і синтез гамма-аміномасляної кислоти.

«Руйнуються стінки клітин, внаслідок чого вони стають уразливішими. Під загрозоу стає гематоенцефалічний бар'єр (між кров'ю і цереброспінальною рідиною) [структура, що в нормальному стані перешкоджає деяким речовинам проникати з кров'яного русла в мозок]. Таким чином, спостерігався надзвичайно інтенсивний окислювальний стрес і руйнування нервових клітин.

«З урахуванням несприятливих ефектів, викликаних цією речовиною, пропонується провести подальші дослідження, щоб усунути всі розбіжності, що оточують це з'єднання», - мовиться в аналітичній роботі.

Якщо ви прочитаєте дослідження повністю (або навіть це коротке резюме), то побачите, що аспартам може завдати серйозної шкоди здоров'ю. Я думаю, найкраще було б заборонити застосовувати цю речовину в харчових продуктах. Принаймні, я хотів би, щоб потенційна загроза аспартама стала широко відомою, щоб люди могли ухвалювати інформоване рішення про те, вживати його чи ні. Я сподіваюся, що цей останній аналіз аспартама отримає той розголос, на який він заслуговує.

Примітка редакції: Equal® і Nutrasweet® - дві марки аспартама.

Доктор Джон Брайффа - лондонський лікар і автор статей в галузі харчування і природної медицини.

[1] http://www.dorway.com/peerrev.html

[2] Humphries P, et al. Direct and indirect cellular effects of aspartame on the brain European Journal of Clinical Nutrition 2008; 62:451-462

Версія англійською

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...