• Експерт: Росія серйозно загрожує незалежності України

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Вівторок, 25 серпня 2009 року
На думку спеціалістів, РФ готова вжити відносно України крайніх заходів, що можуть призвести до втрати її незалежності.
 
Загроза незалежності України зараз більша, ніж у перші роки самостійного існування української держави.

Таку думку висловив голова програм Росії та Євразії в Королівському інституті міжнародних відносин Великобританії Джеймс Шерр. "Загроза незалежності України сьогодні, на 18-ту річницю, більша, ніж наприклад, на 8-му", - вважає він.

На переконання експерта, загрозу Україні являє політика Росії. "Зрештою, 10 років тому Україна цілком виправдано почувалася безпечніше – після укладення договорів з Росією про Чорноморський флот, після державного візиту Бориса Єльцина 1997 року, після підтвердження суверенітету і територіальної цілісності України", - наголосив Шерр.

Він звернув увагу на те, що останні півтора року "ми бачимо – принаймні, на рівні риторики – поворот практично на всіх цих фронтах, коли мова про політику Росії".

"У квітні 2008 – тодішній президент (РФ) Путін поставив під сумнів українську державність. Трохи більше місяця тому, уже в якості прем’єра, він виступав біля пам’ятника Денікіну і говорив про Україну як про "Малоросію", обізвавши тих, хто прагне відокремити Росію від Малоросії, злочинцями. А вже тепер маємо "звернення" президента Медвєдєва до президента Ющенка, написане мовою, що наче запозичена простісінько з роману Джорджа Орвелла", - відзначив експерт.

"Відтак українці не можуть святкувати цю річницю незалежності з великим відчуттям впевненості в завтрашньому дні", - застеріг він. При цьому Шерр побачив загрози українській незалежності як іззовні, так і зсередини.

"Україна завжди мала слабкі місця, внутрішні поділи. Різниця між різноманітністю, яка в України є і яка становить її силу, яка свідчить про здоров’я країни, і поділами стосовно умов і природи української державності дуже суттєва", - вважає британський експерт.

"Той факт, що ми зараз так багато говоримо про поділи всередині України і так мало говоримо про розмаїття позицій в Україні є відображенням як слабкості української держави, так і ворожих намірів її великого сусіда, який так і не змирився з тим, що незалежність має означати саме це – незалежність!", - пояснив він.

"Коли читаєш звернення президента Медвєдєва, то можна побачити, що він чітко стверджує, ніби незалежність України означає особливий обов’язок України діяти в унісон з Росією. Це не незалежність – це щось зовсім інше", - наголосив експерт.

За словами Шерра, і заява представника слідчого комітету при прокуратурі РФ про те, що українські військові та члени УНА-УНСО воювали на боці Грузії під час конфлікту у Південній Осетії – "обурлива: для цього немає і не буде жодних доказів".

"Гадаю, треба вийти за межі стандартних тлумачень тої риторики, яку ми чуємо з Москви, і замислитися, чи тут ідеться не про більше, ніж прості спроби вплинути на вибори в Україні. Бо складається враження, що з невідомих причин керівництво російської держави шукає приводу для того, щоби вжити проти України різких, а може навіть крайніх дій. І було б дуже завбачливо запитати, навіщо це робиться, і готуватися до будь-якого повороту подій", - додав британський експерт.

Нагадаємо, російська прокуратура звинуватила представників націоналістичної УНА-УНСО та українських військових в тому, що вони брали участь у військовому конфлікті на території Південної Осетії влітку 2008 року. Втім, українська сторона ці звинувачення категорично заперечила.

Протягом серпня президент РФ Дмитро Мєдвєдєв зробив кілька різких заяв на адресу нинішнього українського керівництва. Зокрема, він звинуватив президента Віктора Ющенка у антиросійській позиції та висловив упевненість, що за нинішньої влади Україна не зможе мати нормальних відносин із Росією.

У відповідь українські керівники закликали Мєдвєдєва до конструктивнішої позиції, а Віктор Ющенко навіть запропонував своєму колезі зустрітися.

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...