• Фторування води: чи етично це?

  • Вівторок, 27 травня 2008 року
Алан Джонсон, британський міністр охорони здоров'я, сказав, що фторування води буде розширене у Великобританії. Нині по водопровідних трубах Великобританії фторована вода поступає приблизно до 10 відсотків населення.

Це нововведення, як нам кажуть, зменшило б випадання зубів. Щоб підтримати цю теорію, нам нагадують, що норма випадання зубів у Манчестері (де вода з-під крана - не фторована) удвічі більша, ніж у Бірмінгемі (де вода протягом 40 з лишком років фторується). Ця вражаюча статистична величина стане менш переконливою після того, як ви дізнаєтеся, що з наукової точки зору це не більш доведено, ніж спостереження, що японські чоловіки палять багато і живуть довго, отже куріння корисне. Якщо уряд, що стимулюється британською Зубною Асоціацією та іншими зацікавленими особами, вимагає фторування води, то він повинен звернути увагу на реальну науку.

Усесторонній огляд цієї практики був надрукований у British Medical Journal у 2000 році [1] і зазвичай згадується як Йоркське дослідження. В огляді мовиться про те, що тільки одна із шести людей, що п'є фторовану воду, здобуває від цього користь.

Виправте мене, якщо я помиляюсь, але, на мою думку, цей рівень ефективності вельми невтішний порівняно із створеним образом майже панацеї, який так часто вимальовують стосовно фторування. І більш того, Йоркське дослідження показало, що близько половини людей, що п'ють фторовану воду, скоріш за все страждатимуть від флюорозу, тобто плям і знебарвлення зубів, викликаних надлишком фтору. Пізніші дослідження також підтвердили схожі докази про зубний флюороз [2].

Об'єктивний доказ, який ми маємо, - це те, що фторування води знижує ризик зубних захворювань у кожного шостого, але викликає зубні проблеми у кожного другого. Тепер, коли ви розглядаєте цей реальний факт фторування води ви, можливо, погоджуєтесь, що ті, хто підтримує фторування, уникають наукового погляду. Їм набагато зручніше проводити порівняння між показниками випадання зубів у Манчестері та Бірмінгемі й сподіватися, що ніхто не помічає, яким викривленням правди це може бути.

Що далі, то гірше. Фтор отруйний не лише для зубів, але й для інших органів тіла, включаючи кістки, мозок та ендокринну систему. Детальнішу інформацію щодо потенційної небезпеки фтору для здоров'я людини можна знайти на сайті [3]. І ще: практика фторування води становить собою масове лікування населення. Можна сказати, що це - посягання на права людей. Адже заглянувши глибше, ми бачимо, що фторування води є масовим лікуванням, яке не бере до уваги історію хвороби людини чи потребу в "лікуванні".

Крім того, "доза" цих "ліків" (у якої цілком реальний шкідливий потенціал) ніким не визначена і не перевірена. Доза фтору, яку люди отримують із водою з-під крана, врешті-решт, визначається лиш спрагою. Чи вважаєте ви все це гарною, ефективною, безпечною й етичною охороною здоров'я? Я - ні.

Посилання:

 
1. Mcdonagh M, et al. Systematic Review of Water Fluoridation. British Medical Journal 2000; 321: 855-859

2. Pizza G, et al. Community water fluoridation and caries prevention: а critical review. Clinical Oral Investigation 2007; 11(3): 189-193

3. http://www.fluoridealert.org/health/

Доктор Джон Бріффа - лондонський лікар і автор, що цікавиться харчуванням та натуральною медициною.

Сайт д-ра Бріффа

http://www.drbriffa.com/
 
Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...