• Рак грудей можна лікувати в амбулаторних умовах

  • Неділя, 25 травня 2008 року
Рак молочної залози посідає сьогодні одне з перших місць серед усіх онкозахворювань у жінок. При цьому хвороба невпинно молодіє: усе частіше вона виявляється у віці до 40 років і стає найпоширенішою причиною смерті жінок 45 - 55 років. Хто входить до групи ризику? Які сучасні методи лікування впроваджуються сьогодні у галузі мамології? Що потрібно робити, щоб зберегти здоров'я й красу грудей?

Усі ці питання до Надії Рожкової, фахівця, керівника Мамологічного центру Міністерства охорони здоров'я та соціального розвитку РФ.

- Коли відбувся якісний прорив у проблемі здоров'я й краси жіночих грудей?

Щороку в жовтні, який у всьому світі вважається місяцем боротьби проти раку грудей, міжнародна благодійна програма "Разом проти раку грудей" влаштовує велику прес-конференцію, в якій беруть участь і чиновники, і лікарі, і зірки. В рамках програми в регіонах проходять масові акції для обстеження жінок на захворювання молочних залоз, у регіональні онкоцентри передається новітнє мамографічне устаткування. Ця тема один раз прозвучала в ЗМІ. Нас почули і жінки, і медична громадськість, і державні структури.

І ось профілактика та лікування захворювань молочної залози стає вже пріоритетним напрямом національного проекту "Здоров'я". За два роки в регіони направляють більше 900 мамографів, здійснюються програми диспансеризації, які включають проходження мамографії жінками, старшими за 40 років. У 2006 році вийшов наказ Міністерства охорони здоров'я та соціального розвитку "Про заходи для вдосконалення надання медичної допомоги при захворюваннях молочної залози". Коли всі зусилля докладаються спільно, виходить результат.

- Що робиться зараз у галузі профілактики й лікування онкологічних захворювань грудей?


Наприклад, ми за допомогою мамографа виявляємо маленький, непальпований рак, тобто який не можна прощупати. Хірург не бачить і не може прощупати його, а значить - для цього потрібно застосувати спеціальні методики, щоб він правильно відмаркував, позначив цю ділянку. Йому допомагає рентгенолог: є технологія, коли ми спеціальним гачком, мандреном, точно позначаємо вражену ділянку. І хірург по цьому мандрену знаходить і видаляє це ракове утворення, максимально зберігши цілісність грудей пацієнтки.

Більш того, навіть злоякісні пухлини можна лікувати в амбулаторних умовах. Є така методика: ультразвукова піротерапія, в ході якої проводиться термічна обробка пухлини під контролем магнітно-резонансного томографа. Вона не вимагає стаціонарного лікування і тривалого періоду відновлення.

Усім зрозуміло, наскільки важливо поставити точний діагноз до операції. Так от, сьогодні можливо провести пункційну біопсію за допомогою стереотаксичних установок, які вибирають потрібну ділянку тканини з точністю до 1 мм. На цьому шматочку можна провести гістологічне дослідження, яке зазвичай роблять уже після хірургічного втручання.

Упроваджуючи м'які методики лікування раку молочної залози, ми боремося не лише за збереження життя жінки, але й за його якість. Але навіть для тих, хто пережив радикальну мастектомію, життя не закінчується. Зараз є прекрасна коректувальна білизна, прекрасні екзопротези, зроблені за останніми нанотехнологіями. Їхня гладка, перлова поверхня чудово прилягає до грудей і має лікувальну дію - сприяє загоєнню й згладжуванню післяопераційного рубця. Такі протези можна носити кілька днів підряд, не знімаючи.

Жінки повинні знати, наскільки важливо виявити хворобу в зародку, наскільки важливо регулярно проходити обстеження грудей. Тому що профілактика - це, на жаль, поки що наша найслабша ланка.

- Що означає профілактика раку грудей, кому вона необхідна?

Профілактика - це, перш за все, регулярне обстеження грудей, самостійне і за допомогою УЗІ або мамографа. Вона буває первинна, вторинна і третинна. У групу первинної профілактики потрапляють жінки, які не мали ніяких захворювань грудей, але за певними ознаками входять до групи ризику. Це ті, кому за 40 років, що не народжували, з несприятливою онкологічною спадковістю по жіночій лінії. Сюди також відносяться ті, у кого колись були травми, удари, операції на грудях, мастити. Головним чинником ризику є ожиріння, оскільки воно призводить до зміни гормонального фону в організмі. Як правило, всі хворі на рак грудей тривалий час жили в умовах сильного стресу, що згубно позначилося на стані їхнього імунітету. Якщо щось із вище перерахованого безпосереднє стосується вас, то вам необхідно регулярно обстежуватися і дотримуватись рекомендації вашого лікаря-мамолога або гінеколога в повсякденному житті.

У свою чергу, групу вторинної профілактики складають жінки, у яких є доброякісні утворення грудей, мастопатія. Їм необхідне ретельніше спостереження із застосуванням методів психотерапії, фітотерапії і седативних препаратів. Нарешті, група третинної профілактики об'єднує тих жінок, яким потрібна реабілітація після операції видалення пухлини. Для них ми відкриваємо реабілітаційні кабінети, намагаємося організувати волонтерський рух, в якому беруть участь жінки, що перенесли рак грудей і готові надати психологічну допомогу своїм подругам по нещастю.

- Виходячи зі сказаного Вами, виходить, що захворіти на рак грудей ризикує практично кожна жінка. У кого не було сильних стресів? Кожна з нас, якщо не переступила, то коли-небудь переступить 40-річний рубіж... Що Ви можете порадити нашим читачкам, щоб уберегти їх від цієї страшної недуги?


На першому місці має бути психологічний настрій: ставтесь до життя доброзичливо, із почуттям гумору, не тратьте свої нерви даремно. Жінка - це стрижень сім'ї. Від її настрою залежить клімат у домі. Отримуйте від життя задоволення: їжте те, що подобається, але в міру; якщо немає протипоказань, не ховайтеся даремно від сонця - це ж джерело життя, джерело вітаміну D. І, звичайно, регулярно перевіряйтеся. Мамографію після 40 років необхідно проходити кожні два роки, а жінкам групи ризику - щороку. Не нехтуйте своїм здоров'ям - адже ви підводите не лише себе, але і своїх близьких!

Вікторія Стеценко. Велика Епоха, Україна
Підписатися:

Коментарі