ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

«Таємна кімната» Мікеланджело буде відкрита для відвідування. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)

Ви можете відвідати майстерню, де Мікеланджело переховувався, як утікач, побоюючись за своє життя, в 1530 році, щоб уникнути гніву Папи Римського.

На стінах тісної, вузької кімнати можна побачити графіті самого в’язня — тут є його автопортрет, Лаокоон, навіть Христос. Тут є те, що деякі експерти вважають відтвореною частиною голови зі стелі Сікстинської капели.

З середини листопада потаємна ніша художника буде відкрита для публіки, її можна буде пройти та побачити на власні очі. Як це було — ховатися там? Що змушувало його переносити клаустрофобію в усамітненні?

Історія свідчить, що Мікеланджело потрапив у немилість до Папи Климента VII та знайшов притулок у Сагрестії Нуова. Цей новий мавзолей за проєктом Мікеланджело є однією з кількох каплиць, розташованих на знаменитій купольній площі Пьяцца ді Мадонна дельї Альдобрандіні у Флоренції. У підземеллі, не маючи нічого, окрім часу, художник взявся прикрашати похмурі стіни за допомогою шматочків вугілля.

(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)
(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)

Це сталося після короткого перевороту, коли республіканський уряд скинув родину Медічі, що правила Флоренцією, і вигнав їх з міста в 1527 році. Мікеланджело служив наглядачем за обороною міста, допомагаючи укріплювати його стіни проти сил, дружніх Медічі. Кинути виклик могутнім Медічі було більш ніж нелогічно для художника, який залежав від сім'ї, що забезпечувала його засоби до існування. Але він це зробив.

Проте революція була недовгою. Після 10 місяців боротьби Папа Климент VII — сам Медічі — і сім’я відвоювали місто. Повстанці були покарані. Друг Мікеланджело Джован Баттіста Фіґіованні, пріор Сан-Лоренцо, сховав його від Медічі у підземеллі в Сагрестії Нуова. Лише 3 метри завширшки, 10 метрів завдовжки та 2,5 метри заввишки сьогодні називають потаємною кімнатою Мікеланджело.

Тут художник досліджує анатомію людини в жестикуляційних і вільних ескізах, а також у більш вишуканих малюнках, виконаних крупним планом. Деякі з них представляють майже цілі фігури, тоді як інші є дослідженнями деталей, таких як нижні кінцівки, плечі та голови. Художник передає емоції у викривлених рисах обличчя троянського жерця з грецької міфології Лаокоона, який корчиться в агонії, коли його вбивають змії.

«Його стіни наповнені численними ескізами фігур, здебільшого монументального розміру, намальованих знаками, які свідчать про велику чіткість у дизайні», — говорить Франческа де Лука, куратор Музею капел Медичі.

(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)
(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)

Певний час вважалося, що Мікеланджело заховався на церковній дзвіниці або переховувався з другом. Коли врешті-решт його побачили, то люб’язно попросили закінчити мавзолей, гробницю для самих Медичі.

Потаємна кімната Мікеланджело залишалася прихованою деякий час; до 1975 року, коли під час ремонту на стінах були проведені дослідження. Під двома шарами штукатурки реставратори виявили кілька фігур, виконаних вугіллям і сангіною. Вони були різного розміру, а деякі малюнки накладалися один на одного.

Тодішній директор музею припустив, що художник міг сховатися тут під час короткого конфлікту між флорентійським республіканським урядом і Медичі.

З 1975 року кімната була закрита для відвідувачів. Тепер, майже через п’ятдесят років, екскурсії нарешті будуть дозволені. «Це місце дарує сьогоднішнім відвідувачам унікальний досвід безпосереднього контакту не лише з творчим процесом маестро, але й зі сприйняттям становлення його образу як божественного художника», — зазначила пані де Лука.

(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)
(Courtesy of Francesco Fanfani via Musei del Bargello)

Музей розпочав набір груп, який триватиме до 30 березня. Приєднатися до екскурсії можна в кількості не більше чотирьох осіб за одне відвідування, але не більше 100 на тиждень. Групи навмисно роблять невеликими, щоб зберегти ідеальні умови для збереження картин. Малюнки потребують тривалих періодів темряви між періодами впливу світлодіодного світла.

За словами Массімо Осанни, генерального директора музеїв Італії, таємна кімната є «надзвичайно захоплюючим місцем, але надзвичайно делікатним через розташування у вузькому просторі».

Бронювати квитки потрібно заздалегідь, а екскурсії розпочнуться 15 листопада. Вартість квитків — 20 євро з людини (за пільговими квитками — лише 2 євро), дітям вхід безкоштовний. Існує додаткова обов’язкова плата за бронювання в розмірі 3 євро, плюс 10 євро за вхід до Музею капел Медичі.