ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Журналіст описав подвиги бібліотекаря з Тімбукту, який врятував тисячі старовинних рукописів

Велика Епоха
Фото: UNESCO / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 IGO

Джошуа Хаммер розповів дивовижну історію про героя-бібліотекаря у книзі «Круті бібліотекарі Тімбукту та їхня боротьба за порятунок дорогоцінних рукописів світу».

Стародавнє місто Тімбукту знаходиться в африканській державі Малі. Тут іще в 12 столітті виникло постійне поселення, яке почало поступово розвиватися і зрештою перетворилося на квітуче місто. Його активний розвиток і процвітання припали на період золотого віку раннього ісламського інтелектуалізму.

У ті часи було створено багато тисяч рукописів, які сьогодні становлять величезну історичну цінність і є важливою спадщиною стародавнього міста. Загалом їхня кількість сягає 700 тисяч.

Фото: Wikimedia Commons - Public domain

Але у 2012 році над рукописами нависла загроза знищення. У північну частину Малі вторглися війська Аль-Каїди. Члени угрупування і раніше знищували цінні історичні артефакти, які з тих чи інших причин суперечили їхнім поглядам. Рукописи Тімбукту цілком могла спіткати така ж доля.

Розуміючи серйозність ситуації, бібліотекар Абдель Кадер Хайдар вирішив врятувати стародавні рукописи. Разом зі своїм племінником він почав шукати металеві скрині та скуповувати їх. У них бібліотекар пакував цінні книги з бібліотеки.

Далі наповнені книгами скрині передавалися іншим людям, які поділяли ідеї відважного бібліотекаря та хотіли допомогти йому. Таким чином під захистом металу й мовчання опинилися сотні тисяч рукописів.

Незабаром Абделю довелося залишити Тімбукту, він вирушив до міста Бамако. Отримавши фінансування, він переконав ЮНЕСКО не розголошувати проблему рукописів, аби не наражати подальшу операцію на ще більшу небезпеку.

Зусиллями спільноти із Тімбукту почали вивозити металеві ящики з книгами у багажниках автомобілів. Такий порятунок цінних артефактів був небезпечним, адже в дорозі завжди був ризик проходження перевірки на одному з блокпостів.

Зрештою вдалося врятувати безліч книг, які мають величезну історичну цінність. Загалом на початок 2013 року з міста вдалося вивезти близько 350 тисяч томів і таким чином запобігти їхньому знищенню.

Цю історію описав у книзі «The Bad-Ass Librarians of Timbuktu: And Their Race to Save the World's Most Precious Manuscripts» журналіст Джошуа Хаммер (Joshua Hammer).

Читайте далі:

Супермодель розповіла про жорстоке переслідування своїх однодумців у Китаї

Завантажені книгами кораблі курсують біля островів і фіордів Скандинавії