ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Незвичайні люди: Ірена Сендлер — рятівниця дітей Голокосту

Велика Епоха

Незвичайні люди: Ірена Сендлер — рятівниця дітей Голокосту
Незвичайні люди: Ірена Сендлер — рятівниця дітей Голокосту

Незвичайні люди: Ірена Сендлер врятувала життя 2500 дітей. Фото: Mariusz Kubik/ru.wikipedia.org

Ще одне ім'я вписане в історію людства червоними літерами вічної слави. Це ім'я польської дівчини, яка виділилася серед сотень, а може навіть і тисяч незвичайних людей. Подвиг Ірени Сендлер воістину став символом героїзму під час Другої світової війни.

Під виглядом сантехніка чи зварника Ірена Сендлер часто бувала у Варшавському гетто. Будучи членом підпільної організації, дівчина проникала туди зі шляхетною метою. У своїй великій сумці для інструментів вона виносила на свободу дітей із гетто. Немовлят доводилося присипляти, більш дорослих дітей Ірена ховала у вантажівці під брезентом. Залишилися відомості, що у кузові вантажівки, на якій приїжджала Ірена Сендлер, був собака. Щоб під час операції охорона не почула дитячого плачу або іншого підозрілого звуку, собаці наступали на лапу і він голосно гавкав.

Звичайно, Ірена Сендлер діяла не сама, здійснювати геройські вчинки їй допомагали товариші, такі ж незвичайні люди. Дітей проводили через підвали і водостічні люки, вкладали в коробки та ящики. Кожна така операція рятувала хоча б одне життя дитини, що недавно лише почалося.

Незвичайні люди: Ірена Сендлер — рятівниця дітей Голокосту
Незвичайні люди: Ірена Сендлер — рятівниця дітей Голокосту

Незвичайні люди: Ірена Сендлер дивом уникнула страти. Фото: Ru.wikipedia.org

Усіх врятованих дітей Ірена та її помічники прилаштовували у монастирі, дитячі будинки. Навіть після операції Ірена відчувала обов’язок піклуватися про подальшу долю дітей. Саме тому всю інформацію про врятованих жінка зберігала у скляній пляшці, яку закопала в саду у подруги. Ірена сподівалася, що як тільки війна закінчитися, діти зможуть відшукати своїх батьків і хто, як не вона, зуміє допомогти їм у цьому.

Ірену Сендлер схопили за таємним доносом. Її безжально катували, зламали усі кінцівки, але не зламали її віру в життя. Після нанесення тяжких каліцтв був винесений вирок: «Розстріляти».

Дивом жінка врятувалася, хоча за всіма документами її ім'я пройшло у списку страчених. Але доля була милосердною до жінки-героїні. Інші незвичайні люди вступилися за її життя і відкупили Ірену від смерті. Вона залишилася жива, хоча і до кінця війни була змушена переховуватися. Таємно Ірена Сендлер продовжувала допомагати єврейським дітям.

Настав довгоочікуваний мирний час, Ірена відшукала дивом уцілілий список дітей і допомогла врятованим хлопцям знайти батьків, якщо ті ще були живі. Деякі з дітей були відправлені до Ізраїлю та Палестини.

Усього за роки війни Ірена врятувала близько 2500 дітей. Своїх спадкоємців ця жінка, на жаль, не залишила на Землі. Її син загинув на 11-й день після народження.

Ще довгий час подвиг Ірени Сендлер не був визнаний владою, і лише у 1965 році вона отримала звання Праведника світу. Ще через 42 роки її ім'я було в списку Нобелівських лауреатів. Але премія замість жінки, яка врятувала 2500 дітей, дісталася віце-президенту США.

У віці 98 років Ірена Сендлер померла. Про свій виключний вчинок вона скромно відзивалася: «Кожна дитина, що врятувалася з моєю допомогою, а також за допомогою чудових таємних посильних, яких вже немає в живих, — причина мого існування на землі, але не причина для слави». Все, чого ця незвичайна жінка просила від майбутніх поколінь — пам'ятати жахи минулого і ніколи більше не допустити повторення тієї трагедії.