• «Герої» гинуть «при виконанні службових обов'язків» на китайських банкетах

  • Четвер, 31 грудня 2009 року
Китай. Співробітник дорожньої поліції міста Шеньчжень на офіційному банкеті перебрав спиртного і помер. Після цього його представили до присвоєння звання героя посмертно, а те, що з ним сталося, розглядається як «смерть при виконанні службових обов'язків». У Китаї численні пишні банкети держслужбовців за казенний рахунок не лише впливають на стан здоров'я їх учасників, а й серйозно порушують стабільність у суспільстві. 

Як повідомляють китайські ЗМІ, 28 жовтня 38-річний Чен Лушен був запрошений на офіційний банкет начальником управління дорожньої поліції району Баоань Це Фейюном. Після вжиття значної кількості спиртного, кожна пляшка якого коштувала близько 2000 юанів ($285), Чену стало погано. В результаті він помер у лікарні, за словами лікарів, від передозування спиртного.

Можливість надання Чену нагороди звання героя, яка в Китаї надається за особливі заслуги, почали розглядати  після наполегливих вимог його сім'ї. Згідно із законом, родичі загиблого героя отримують значну компенсацію та іншу матеріальну допомогу. Спочатку рідні вимагали виплатити їм всю зарплату Чена, яку він мав отримувати до 75-річного віку - 4,8 млн юанів ($685,7 тис.). Після оформлення всіх документів, влада виплатила їм 650 тис. юанів ($92,8 тис.).   

Організовані за державний рахунок численні офіційні банкети з великою кількістю спиртного в Китаї вже давно є звичайним явищем і також поширеною формою вирішення або обговорення будь-яких питань.

В Китаї стосунки між начальниками й підлеглими не такі, як в західних країнах. Вони більше нагадують стосунки між різними верствами або кастами. Китайський чиновник нижчого рангу ніколи не наважиться заперечити або відмовити в чомусь вищому чиновникові, навіть якщо це не стосується роботи. У свою чергу, останні часто зловживають своїм положенням. Такі стосунки й породили певну специфіку офіційних банкетів у Китаї.

Мало того, що відмовитися від запрошення керівника на банкет китайцеві практично неможливо через психологічні причини, але й на самому банкеті старші чиновники дуже люблять заливати спиртним своїх колег, молодших за рангом.   

Малюнок нижче наочно показує взаємини начальник-підлеглий в західних країнах (на синьому фоні) та в Китаї (на червоному фоні):

27 лютого цього року від великої дози спиртного на офіційному обіді помер начальник відділу планування народжуваності повіту Синьсянь провінції Хенань. Партком повіту посмертно привласнив йому звання «передовий член компартії». В листопаді після переговорів із інвесторами, які супроводжувалися розпиванням великої кількості спиртних напоїв, помер секретар комітету компартії села Сяоган. У липні аналогічний випадок стався з чиновником відділу водних ресурсів міста Синьчжоу провінції Шаньдун.

Доктор економічних наук Національного університету КНР, Чжен Фентянь в своєму блозі написав із цього приводу наступне: «Те, що погіршення здоров'я або смерть після офіційних банкетів вважається травмою при виконання службових обов'язків, давно вже є неписаним правилом в чиновницьких кругах. Фактично ці обіди за державний рахунок, на яких встановлюються зв'язки та вирішуються питання, є прихованою формою корупції. Це не лише ще більше псує образ компартії в очах народу, а й серйозно відбивається на здоров'ї чиновників нижчих рангів, оскільки страждають в основному саме вони».

Проте вирішити цю проблему буде нелегко без проведення корінних реформ в питанні розподілу коштів. Непросто утриматися від спокуси витратити казенні гроші, які щедро виділяє компартія на потреби своїх чиновників із податків і зборів, що стягуються з простого народу.    

Газета офіційного режиму «Женьмінь жибао» раніше повідомляла, що в 2006 році витрата державних коштів урядовцями на службові машини та харчування досягла 600 мільярдів юанів ($85,7 млрд), що становить майже 20% від доходів бюджету держави. Для порівняння, в 1999 році ця сума становила 300 мільярдів юанів.

У вересні минулого року інспектор дослідницького бюро адміністративного відділу постійного комітету Всекитайських зборів народних представників Ван Сисинь виступаючи в програмі китайського телеканалу «Новини 1+1» сказав, що в Китаї на харчування, зарубіжні поїздки та утримання особистого транспорту чиновників всіх рангів витрачається в рік 128,5 млрд доларів США. Його заява приголомшила не лише телеглядачів, а й самого ведучого програми. 

Другий великий ряд витрат державної казни – це військовий бюджет. За офіційними даними КНР, військовий бюджет Пекіна на 2008 р. становив 68, 6 млрд доларів, а за оцінкою Пентагону, він досяг 105–150 млрд доларів США.

Таким чином, виходить, що більше половини доходів держави компартія витрачає на утримання своїх чиновників та озброєння. У той час як, на освіту, за даними міністерства фінансів КНР на 2008 рік, відрахувалося всього 3% від доходів держбюджету.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...