• Звіт комісії США: Китайська компартія почала нову кампанію переслідування Фалуньгун

  • Субота, 28 листопада 2009 року
 

Конгресо-виконавча комісія США по Китаю 10 жовтня опублікувала щорічний звіт за 2009 р., присвячений правам людини і правовим нормам у Китаї. У звіті, зокрема, представлена всебічна інформація про «безперервно наростаюче» переслідування послідовників духовної практики Фалуньгун китайським комуністичним режимом.

У розділі звіту, присвяченому Фалуньгун, зокрема, мовиться про причетність верхівки комуністичної партії Китаю (КПК) до кампанії «Завдати важкого удару» по Фалуньгун, а також про жорсткі заходи, які вживає при виконанні директив КПК спеціально створений для цього «Офіс-610».

У звіті мовиться: «Уряд продовжує підтримувати накладену ним заборону [яка існує de-facto, de jure відсутня - прим. ред.] на духовну практику Фалуньгун (у 1999 р.). Розглядаючи 10-річні роковини як «чутливу дату», центральний уряд в 2009 р. наполегливо продовжує нову кампанію по висліджуванню, репресіям та пригнобленню послідовників Фалуньгун, яку розпочав у 2008 р. перед Олімпійськими іграми».

Дані звіту також свідчать, що для того, аби подавити рух Фалуньгун, комуністична влада проводить пропагандистські заходи, що висміюють цю практику, [режим використовує - прим. ред.] стеження й арешти її послідовників, а також тортури та насильство до тих з них, хто не бажає «перетворюватися» і відрікатися від своїх переконань.

«Міжнародні ЗМІ та джерела від Фалуньгун також повідомили про випадки смерті послідовників Фалуньгун при утриманні їх під вартою в 2008 і 2009 рр.», – сказано у звіті.

Конгресо-виконавча комісія по Китаю (Congressional Executive Commission on China) була створена в Конгресі США в жовтні 2000 року. В її функції входить спостереження за дотриманням прав людини та принципу рівності перед законом у Китаї, а також надання щорічної доповіді про це Президентові й Конгресу.

Щорічний звіт комісії приблизно на 400 сторінках охоплює в подробицях широке коло питань, включаючи свободу віросповідання, свободу слова та функціонування системи судових органів. Дослідження щодо Фалуньгун було проведене на основі офіційних китайських документів, інформації, опублікованої на китайських вебсайтах, звітів міжнародних ЗМІ та правозахисних груп, а також на підставі свідчень, наданих китайськими правозахисниками та колишніми в'язнями сумління.

Нижче наведені деякі положення звіту комісії за 2009 рік.

Ключові відомості та докази, наведені в звіті

Посилення репресій, що тривають вже 10 років, з боку компартії стосовно Фалуньгун - було головним пріоритетом в жорстокому переслідуванні, здійснюваному в загальнонаціональному масштабі. Управління цим переслідуванням здійснюється верхівкою партійного керівництва, включаючи заступника голови КНР Сі Цзиньпіна та члена постійного комітету політбюро Чжоу Юнкана, а також повсюдно бюро громадської безпеки та місцевими партійними органами.

Директиви бюро громадської безпеки: «Те, що "боротьба" з Фалуньгун визначається як основна мета кампанії "завдати важкого удару" в директиві [від лютого 2009 р.] виданій для бюро громадської безпеки по всій країні, в якій висловлюється програма дій на цей рік, - показує, яке пріоритетне значення надають партійні лідери цим діям» (стор. 353 в англійській версії звіту).

«Проект 6521»

Китайська влада включила кампанію проти Фалуньгун в постійну програму дій спеціальної цільової робочої групи громадської безпеки під назвою «Проект 6521». Ця група була створена для підтримки «соціальної стабільності» під час 4-х чутливих роковин, що мали місце в 2009 р., включаючи 10-ліття з дня початку репресій Фалуньгун (25 квітня 1999 р.). (стор. 121 в англійській версії звіту).

Два китайські керівники вищого щабелю влади, заступник голови КПК Сі Цзиньпін і Чжоу Юнкан перейняли на себе керівництво «Проектом 6521». Це свідчить про те, що партія надає велике значення політичній «боротьбі» проти Фалуньгун...

Керівникам провінційного та муніципального рівнів дали вказівку організувати тимчасові цільові робочі групи «Проекту 6521», керувати якими повинні місцеві заступники партійних секретарів і начальники органів державної безпеки. Провінційна та міська влада зобов'язана доповідати про свою участь у виконанні цього проекту муніципальним і провінційним цільовим робочим групам (стор.353 в англійській версії).

За великою кількістю послідовників Фалуньгун по всій країні і надалі стежать, вони зазнають арештів, «перевиховання за допомогою примусової праці» та насильство в місцях ув’язнення, що в деяких випадках призводить до їхньої смерті. Протягом цього року продовжують поступати повідомлення, зокрема від спеціального доповідача ООН по тортурах, про насильницьке вилучення органів у в’язнів - послідовників Фалуньгун.

Нагляд

«Офіс-610» і бюро державної безпеки по всьому Китаю ведуть стеження та здійснюють контроль над общинами, житловими будинками та на робочих місцях, щоб виявляти й ізолювати послідовників Фалуньгун. У червні 2009 р. чиновники міста Цзюцзян провінції Цзянсі описали систему спостереження, що здійснювалася над групою людей з 829 чоловік, названих «ключовими фігурами», що складалася в основному з послідовників Фалуньгун, які раніше знаходилися в ув'язненні. У липні влада міста Цзибо провінції Шаньдун розробила й застосувала систему цілодобового спостереження і контролю за цими людьми (стор. 122 в англійській версії).

Для покарання великої кількості послідовників Фалуньгун китайська влада продовжує застосовувати «перевиховання за допомогою примусової праці».

В 2008 р. в жіночому виправному трудовому таборі (ВТТ) у Пекіні перебували 700 послідовників Фалуньгун і всього 140 в’язнів, що були засуджені за злочини. В лютому 2009 р. для одного дослідження були опитані люди, які перебували раніше в ув'язненні в ВТТ (ніхто з них не був послідовником Фалуньгун), і всі вони відзначили, що послідовники Фалуньгун становили одну з найбільших груп серед в’язнів ВТТ, і саме з ними там жорстоко поводилися (стор.123 в англійській версії).

Широкомасштабні арешти

Оскільки напередодні 10-ох роковин заборони заходи безпеки посилилися, «кампанія важкого удару» вилилася в широкомасштабні арешти та тюремне ув’язнення великої кількості послідовників Фалуньгун. У першій половині 2008 р. муніципальна влада м. Харбіну провінції Хейлунцзян направила 53 із них в у в’язницю як кримінальних злочинців, 23 – як адміністративних порушників, і ще 19 чоловік засудили до ув’язнення в ВТТ (стор. 123 в англійській версії).

Тортури і випадки смерті ув’язнених

Випадки застосування тортур до послідовників Фалуньгун і випадки їхньої смерті в офіційних місцях ув’язнення, як підтверджені, так і заявлені, існували надалі, як і торік.

В березні 2009 р. чиновник відділення служби громадської безпеки міста Циндао протягом 9 днів не припиняв побої послідовниці Фалуньгун Лу Сюецинь, поки в неї не паралізувало нижні кінцівки. В липні 2009 р. лікарня Mining Corporation General Hospital міста Фусінь провінції Ляонін констатувала смерть 45-річної послідовниці Фалуньгун Ян Гуйцюань після 16-денного ув’язнення в поліції; за повідомленнями, її били електрошокером і насильницьки годували (стор. 124 в англійській версії).

Вилучення органів

Торік продовжували поступати заяви про те, що в послідовників Фалуньгун, які перебувають в ув'язненні, без їхньої згоди вилучали органи, що викликало неспокій з приводу можливих зловживань в галузі трансплантології в Китаї...

Комітет ООН проти тортур в своєму звіті по Китаю відзначив, що спеціальний доповідач ООН по тортурах Манфред Новак підкреслив, що зростання кількості операцій по трансплантації збігається з початком переслідування Фалуньгун. В інтерв'ю в серпні 2009 р. пан Новак відзначив, що залишається з'ясувати, як сталось, що кількість операцій по трансплантації в китайських лікарнях сильно зросла, починаючи з 1999 р. (рік початку переслідування Фалуньгун), тоді як раніше ніколи не було такої великої кількості донорів (стор. 188 в англійській версії).

«Офіс-610» доклав багато зусиль, щоб поширити наклеп на послідовників Фалуньгун серед громадян Китаю, а також настроїти громадськість так, щоб люди сприяли арештам. Для цього були організовані спеціальні уроки в школах, а також видача грошових винагород за доноси.

Державні пропагандистські кампанії: Влада міста Сюаньвей санкціонувала здійснення «потужного політичного наступу» в усіх селах та околицях з примусовим залученням громадян до участі в кампанії «ефективного залякування послідовників Фалуньгун» (стор. 122 в англійській версії).

Організація курсів навчання в університетах, а також початкових і середніх школах, щоб настроїти людей проти Фалуньгун: «Офіс-610» вибрав державні школи та університети як об’єкти поширення своєї інформації...

У травні 2009 р. сільськогосподарський університет у Сіньцзяні розпочав 10-місячну кампанію по «спорудженню міцної лінії оборони» для «вжиття заходів безпеки проти Фалуньгун і для опору Фалуньгун». У липні учні середньої школи міста Лешань провінції Сичуань прослухали «красиву» промову місцевого партійного секретаря й переглянули «профілактичний фільм анти-культового спрямування».

Директор школи дав завдання учням прочитати під час літніх канікул «анти-культові» матеріали й написати по них свої зауваження або книгу коміксів, щоб проілюструвати, як вони засвоїли ці заняття (стор. 123 в англійській версії).

Платні інформатори

Ідентифікація та нагляд за послідовниками Фалуньгун здійснюється «Офісом-610», зокрема через платних інформаторів... У березні 2009 р. «Офіс-610» міста Люян (місто провінційного рівня муніципалітету Чанша провінції Хунань) відкрив цілодобову гарячу лінію для інформаторів та оголосив про видачу винагород від 50 до 1000 юанів (відповідно 7 і 146 доларів США).

Влада міста Бенбу провінції Аньхой виплатила винагороду інформаторові за його дзвінок, в результаті якого під час роздачі листівок був схоплений 50-річний послідовник Фалуньгун Юй Сяопін, який був інвалідом (стор. 122 в англійській версії).

Компартія та «Офіс-610» продовжують здійснювати постійний політичний контроль над системою судових органів, адвокатами, органами правопорядку. Таким чином, послідовникам Фалуньгун практично неможливо отримати належний захист у суді.

Ці дії включають прямий інструктаж суддів щодо того, як виносити рішення у справах, що стосуються Фалуньгун, а також стосовно посилення нападів і переслідувань китайських адвокатів, які прагнуть виступити на захист клієнтів, які займаються практикою Фалуньгун.

Втручання «Офісу-610» в судочинство

«Створений комуністичною партією Китаю «Офіс-610» втручається в процес винесення ухвал в судових справах щодо послідовників Фалуньгун. В листопаді 2008 р. адвокати в народному суді району Цзигуань міста Цзиси провінції Хейлунцзян закликали суд до винесення незалежного рішення, коли помітили, що суддя та голова суду під час перерви зустрічалися з представником «Офісу-610».

В лютому 2009 р. народний суд району Сіань міста Ляоюань провінції Цзилінь повинен був при підготовці до проведення процесу в справі Фалуньгун спочатку «звернутися» в муніципальне відділення «Офісу-610», і лише після отримання позитивної відповіді, суд зміг провести слухання у цій справі (стор. 126 в англійській версії).

Інші форми створення перешкод правосуддю

Торік при проведенні судочинства над послідовниками Фалуньгун знов спостерігалися процесуальні порушення. У жовтні 2008 р. народний суд району Ухоу міста Ченду провінції Сичуань засудив 11 послідовників Фалуньгун до тюремного ув’язнення на терміни від 3-х до 7-ми років. Як повідомляється, суд заборонив членам сім'ї бути присутніми на процесі та завадив виступати їхнім адвокатам.

Більше 15 адвокатів об'єдналися, щоб подати апеляцію стосовно рішення суду, проте апеляційний суд здійснив спроби перешкодити їм в доступі до протоколів судового засідання. У жовтні муніципальний відділ юстиції міста Харбіну випустив директиву, в якій адвокатам послідовників Фалуньгун потрібно було повідомляти про їхні наміри в асоціацію адвокатів, що знаходиться під контролем держави, до того, як відбудеться суд, і отримувати від неї «вказівки», як здійснювати захист (стор. 126 в англійській версії).

Фізичне насильство та арешти адвокатів

Торік чиновники органів безпеки на південному заході Китаю здійснювали напади на адвокатів, що намагалися захищати клієнтів, які є послідовниками Фалуньгун.

В 2009 р. влада Північно-західного Китаю затримала, щонайменше, чотирьох адвокатів через те, що вони захищали клієнтів - послідовників Фалуньгун. Як стало відомо, 13 травня 2009 р. більше 20 чиновників, співробітників бюро громадської безпеки району Цзянцзинь муніципалітету Чунцин, здійснили акт фізичного насильства стосовно адвокатів Лі Чуньфу та Чжан Кай, коли останні перебували в будинку, де раніше проживав послідовник Фалуньгун Цзян Сіцин, де вони займалися розслідуванням у справі його загибелі під час перебування під арештом. Чиновники забрали Лі та Чжана у відділок, де їх підвішували в залізних клітках, допитували та били. Поліцейські заявили Лі та Чжану, що останні «взагалі не можуть захищати послідовників Фалуньгун; така ситуація в Китаї» (стор. 124 в англійській версії).

Тортури, яких зазнав Гао Чжишень та його зникнення

Жорстоке ставлення компартії Китаю до адвокатів, які захищають послідовників Фалуньгун, особливо жорстко виявилося стосовно Гао Чжишена, відомого адвоката-правозахисника, якого востаннє бачили 4 лютого 2009 р. у мить, коли співробітники бюро громадської безпеки насильно забирали його з будинку. Раніше співробітники безпеки вже викрадали Гао у вересні 2007 р. Його протягом 50-ти днів мучили тортурам в невідомому місці за межами Пекіна.

У повідомленні Гао, що стосується його викрадання, розповідається про те, як до нього неодноразово застосовували електрошокери: вражали всі ділянки тіла, включаючи статеві органи, а також застосовували інші види тортур. Гао розповідає, що його мучителі призналися, що послідовників Фалуньгун дійсно катують, як він до цього і стверджував: «Ви не помилилися, стверджуючи, що ми катуємо послідовників Фалуньгун. Це правда, ми робимо це. 12 тортур застосованих до вас, були довершені на послідовниках Фалуньгун».

Гао також попередили, що його вб'ють, якщо він кому-небудь повідомить, що його викрали та катували. З лютого його більше не бачили (стор. 125 в англійській версії).

Утиски та позбавлення ліцензії

Якщо адвокати, що займаються захистом послідовників Фалуньгун в суді, не зазнають фізичномого насильства, то чиновники часто впливають на них утисками й залякуванням. Починаючи з вересня 2009 р., щонайменше 21 адвокат-правозахисник не пройшли щорічну атестацію та реєстрацію».

Адвокати-правозахисники та неурядові організації вважають, що влада карає адвокатів за те, що вони беруться за справи, які уряд вважає “чуттєвими” або спірними, такі як справи послідовників Фалуньгун. В кінці березня 2009 р. двом адвокатам-правозахисникам Цзянь Тяньюну і Тан Цзитяню було відмовлено в побаченні з їх клієнтом Ге Хефе, послідовником Фалуньгун з провінції Хебей. Їм не були продовжені ліцензії для здійснення адвокатської практики, термін яких закінчився 31 травня цього року (стор. 104 в англійській версії).

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...