• Як на здоров'ї відіб'ються негативні емоції

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 20 березня 2016 року

Гнів, злість, лють — це ті негативні емоції, які підривають наше здоров’я. Досвід, накопичений за багато років лікарями та фізіотерапевтами, допомагає вирішити питання про те, як переживати ці негативні емоції: дати волю почуттям або спробувати стримати в собі.

Вважається, що переживаючи та стримуючи в собі лють, гнів та інші негативні емоції, ви ризикуєте «заробити» не тільки серцеві захворювання, але й виразку шлунка.

Та чи правда це? Щоб розібратися в цьому, поговоримо спочатку про те, які процеси запускаються в організмі за відчуття цих негативних емоцій. Відчуваючи гнів і лють, ви втрачаєте самовладання, кров приливає до обличчя, щелепи стискаються, частішає серцебиття. Почастішання серцебиття, плюс раніше «зароблені» проблеми з серцево-судинною системою (тромби, часткове закупорювання судин), призводить до підвищення кров’яного тиску.

Різкі коливання тиску не проходять без наслідків: на стінках коронарних артерій залишаються шрами. Зрозуміло, ці шрами невеликі, і один випадковий шрам не несе небезпеки, але з повторенням, коли кількість шрамів збільшується, ситуація стає ризикованою. Різкі коливання кров’яного тиску можуть приводити до відриву жирових відкладень від стінок судин і закупорюванню артерії. У разі, коли кров перестає надходити в серце — настає інфаркт, якщо тромб блокує надходження крові в мозок — настає інсульт.

Одне з досліджень, що підтверджує зв’язок між негативними емоціями, зокрема, гнівом і серцево-судинними та серцевими захворюваннями, було проведене в 2000 році американськими вченими з Університету штату Північна Кароліна. В ході дослідження 12 000 пацієнтам було запропоновано заповнити анкети. В анкетах було необхідно дати оцінку своїй схильності до гніву та подібним негативним емоціям. Через кілька років пацієнти були обстежені.

Результати показали: у тих людей, хто легко втрачає самовладання, часто відчуває гнів і роздратування, ймовірність інфаркту міокарда більше в 3 рази. Зауважимо: показники тиску крові у цих людей були в нормі. Також ученими були зроблені поправки на діабет, куріння та ожиріння учасників дослідження.

Кілька інших досліджень також підтверджують: ті люди, хто легко втрачає контроль над собою, частіше страждають від інфарктів, в порівнянні з тими, хто вміє стримувати ці емоції.

Однак у прояві негативних емоцій, крім їх частоти, також важливий фактор їх інтенсивності. Саме на це й звернув увагу вчений Г. Кейнан. На його думку, короткочасний і нечастий гнів знижує загальний рівень стресу.

Також існують дослідження, що враховують те, як саме людина виявляє гнів. Було виявлено, що чоловіки, які виявляють свій гнів конструктивно і спрямовують його на будь-які дії, менш схильні до серцевих захворювань. В той же час для жінок не було виявлено такої закономірності.

Щодо деяких експериментів, що не виявили прямого зв’язку між гнівом і серцево-судинними захворюваннями, або стримуванням емоцій і підвищеним тиском, то цьому є можливе пояснення: важко порівнювати дослідження, в яких вчені по-різному підходили до статистики та оцінок серцевих захворювань і виявлення негативних емоцій. Існує й інший варіант: важливо не просто не проявляти гнів, заганяючи його всередину себе, а звільнятися від цих емоцій.

На завершення наведемо кілька важливих висновків — результатів більшості досліджень:

  • стримування негативних емоцій менш шкодить здоров’ю, ніж їх бурхливі прояви;
  • рекомендація «випустити гнів, щоб заспокоїтися» не виправдана: це лише посилює гнів і агресію;
  • часті спалахи гніву згубні для здоров’я;
  • ситуація, коли в гніві людина виправдовує власні дії, перекладаючи вину на інших, є особливо небезпечною. Практично в усіх випадках це призводить до серйозних проблем із серцем.


Читайте також:
Емоції і ваше Здоров’я. Як відпустити емоції та допомогти зціленню
Емоції і ваше здоров’я. Як емоції можуть викликати захворювання

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...