ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Пам’ятка батькам: правильний режим дня школяра

Велика Епоха

Що таке правильний режим дня школяра і чому він є таким важливим для збереження здоров’я вашої дитини? Це питання цікавить не тільки батьків першокласників, а й усіх, хто хоче, щоб його дитина не тільки добре вчилася, але й виросла здоровою.

Правильний режим дня школяра важливий для збереження здоров’я вашої дитини. Фото: FREDERICK FLORIN/AFP/GettyImages
Правильний режим дня школяра важливий для збереження здоров’я вашої дитини. Фото: FREDERICK FLORIN/AFP/GettyImages
На жаль, більшість дітей шкільного віку не є абсолютно здоровими, маючи вже в цьому віці одне або кілька захворювань — про це говорить статистика. Цей факт дуже непокоїть батьків. Здоров’я школяра залежить від багатьох факторів, в тому числі й від того, як організований його режим дня.

Чому правильний режим дня є таким важливим для школяра?


Завдяки правильному, збалансованому режиму дня, у дитини виробляються звички, а певна послідовність дій налаштовує на навчання, відпочинок або фізичну активність. Завдяки умовним рефлексам, процес навчання та виконання інших справ значно спрощується. Для школяра правильний режим дня — це основа міцного здоров’я, хорошої працездатності й настрою, який допоможе уникнути перевтоми та забезпечить відмінну успішність.

Правильний режим дня важливий не тільки для школяра, але й для його батьків. Але, на відміну від дорослих, організм дитини росте і розвивається, і цей факт не можна ігнорувати. Тому при складанні режиму дня для школяра важливо правильно розподілити навантаження, чергуючи роботу та відпочинок, розумові й фізичні заняття, а також враховуючи звички, характер і стан здоров’я самої дитини.

Що є важливим у складанні правильного режиму дня школяра:

  • чергування роботи та відпочинку. Пам’ятайте: перевантаження може призвести до нервового зриву і збоїв у роботі імунної системи.
  • своєчасне повноцінне харчування.
  • вчасно прокидатися вранці й вчасно лягати спати ввечері. Ця звичка — найкраща гарантія приємного пробудження вранці й швидкого засипання ввечері.
  • повноцінний сон протягом 9–10 годин на добу (для учнів молодших класів — 10–12 год). Час нічного відпочинку є важливим для підтримки здоров’я організму, який зростає. Здоровий сон покращує працездатність і засвоєння нової інформації, в той же час, недосипання дуже шкідливе для здоров’я дитини.

Більшість дітей відчувають сильну втому після занять, і їм необхідний повноцінний відпочинок. Фото: morguefile.com
Більшість дітей відчувають сильну втому після занять, і їм необхідний повноцінний відпочинок. Фото: morguefile.com
Основні елементи розпорядку дня школяра:

- навчання: уроки в школі та домашнє завдання;

- додаткові заняття: гуртки, секції;

- активний відпочинок;

- вільне проведення часу;

- їжа та сон.

Приблизний варіант розпорядку дня для школяра


Ранок

Розрахуйте, скільки часу потрібно вашій дитині, щоб спокійно й без суєти зібратися в школу і встигнути до початку занять. Це важливий момент правильного розпорядку дня. Як правило, вранці організм прокидається поступово, і поспіх в цей час створить непотрібний стрес. Ранкова зарядка — на ваш розсуд. Деякі діти краще прокидаються поступово, природним чином, а деяким сподобається ранкова гімнастика.

Не всім дітям подобається снідати рано вранці, але сніданок — найважливіший прийом їжі за весь день, і з часом це стане звичкою.

Друга половина дня

Правильна організація дня після занять у школі, які можуть бути досить стомливими для вашої дитини, є дуже важливим моментом. Більшість дітей відчувають сильну втому після занять, і їм необхідний повноцінний відпочинок. Хорошим виходом з такої ситуації може бути денний сон. Для учнів молодших класів це — необхідність. Для більш дорослих дітей, інший, не менш ефективний і корисний для здоров’я спосіб відновити сили — прогулянка на свіжому повітрі.

Для школяра правильний режим дня — це основа міцного здоров’я, хорошої працездатності й настрою, який допоможе уникнути перевтоми та забезпечить відмінну успішність. Фото: FRED DUFOUR/AFP/GettyImages
Для школяра правильний режим дня — це основа міцного здоров’я, хорошої працездатності й настрою, який допоможе уникнути перевтоми та забезпечить відмінну успішність. Фото: FRED DUFOUR/AFP/GettyImages
Не забувайте про своєчасний прийомі їжі: інтервал між прийомами їжі для дитини 6–7 років не повинен перевищувати 3–4 год.

Відпочивши, дитина може зайнятися виконанням домашнього завдання та відвідуванням гуртків та секцій. При виконанні домашнього завдання слід не забувати робити 10 хвилинні перерви. Оптимальний час для засвоєння інформації — з 16:00 до 18:00. Якщо ваша дитина вчиться в другу зміну, то найкращий час для виконання домашнього завдання — ранок.

Вечір

Вечір — час вечері та вільного проведення часу: відпочинок, хобі, спілкування з друзями тощо. Батьки повинні стежити за тим, щоб дитина лягала спати вчасно: час відходу до сну залежить від часу пробудження вранці. Оптимальний час — 21:00.

Пам’ятайте: для школяра правильний режим — це те, що допоможе зберегти здоров’я організму, що розвивається, і зробити важливий крок до вміння організовувати не лише свій поточний день, а й усе життя.


Читайте також:
Чому в дітей проявляється синдром гіперактивності?
Експерти: Музика сприяє успішності в школі