• Смартфони та мобільні телефони: як уникнути шкоди здоров’ю

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Субота, 7 листопада 2015 року

Складно й практично неможливо уявити наш сучасний світ без таких супер-технологічних пристроїв, як мобільні телефони та смартфони. Мобільний телефон — це те, що завжди під рукою, в будь-який час, і ми вже так звикли до «мобільників» і смартфонів, що практично не замислюємося про те, чи можуть вони впливати на наше здоров’я.

Проте з моменту появи мобільних телефонів і смартфонів не припиняються дискусії та дослідження вчених і фахівців щодо впливу цих пристроїв на здоров’я людини. Періодично в інтернеті з’являються повідомлення про те, що мобільні телефони руйнують наше здоров’я, викликаючи такі серйозні захворювання, як пухлина головного мозку. Але також достатньо й статей, в яких спростовуються подібні заяви. Це й зрозуміло: навіть якби вчені однозначно заявили про абсолютну небезпеку смартфонів і мобільних телефонів, для більшості людей відмовитися від них було би просто неможливо. З цієї та інших причин вплив мобільних телефонів на підвищення ризику захворювання раком головного мозку та подібних захворювань залишається спірним питанням протягом останніх двох десятків років.

Як і будь-яка залежність, залежність від смартфонів часто викликає й інші серйозні проблеми зі здоров’ям:

1. Викривлення хребта та синдром «смс-шиї»

Набираючи повідомлення або розглядаючи щось на екрані смартфона ми, найчастіше, схиляємо голову вперед, залишаючись в такому положенні довгий час. Така поза дуже шкодить поставі, викликаючи викривлення шийного відділу хребта, і защемляє нервові шляхи, що йдуть до голови: саме так розвивається синдром «смс-шиї». Люди, що страждають на даний синдром, скаржаться на головний біль і постійний біль в суглобах.

Крім проблем із шийним відділом, намагаючись прочитати що-небудь з екрану смартфона, ми, нахиляючись, створюємо додаткове навантаження на плечі та хребет — так розвивається сутулість.

Щоб оцінити масштаби проблеми, наведемо результати дослідження американської компанії IDC. Згідно з ними, 79% людей у віці від 18 до 44 років використовують смартфон 22 години на день! Відправляючи смс-повідомлення десятками за день або просто читаючи щось з екрану смартфона, необхідно нахилятися над телефоном, як результат — викривлення та хвороби хребта, шийного відділу, постійний біль в плечах і передпліччі, біль в суглобах кистей рук, біль в шиї, головний біль та артрит.

Зрозуміло, подібні проблеми можуть виникати не тільки за використання мобільних телефонів, а й інших пристроїв, при роботі за якими доводиться неправильно сидіти. Щоб хоч якось зменшити навантаження та знизити ймовірність появи серйозних захворювань хребта, лікарі рекомендують регулярно розслабляти м’язи спини та шиї й робити вправи для спини та постави.

2. Зниження тонусу шкіри і поява прищів

Крім проблем із шийним відділом, постійний нахил голови під час використання телефонів і смартфонів може призвести до зниження тонусу шкіри обличчя та відвисання щік. Це може статися вже у віці 30 років. До дерматологів все частіше звертаються жінки зі скаргами на порушення контуру і млявість шкіри в нижній частині обличчя. Щоб уникнути цього, намагайтеся не опускати підборіддя, коли читаєте з екрану телефону. Тримайте телефон перед собою на рівні очей. У доповненні до цього, щоб підправити контур обличчя, ви також можете використовувати гімнастику для обличчя, адже відомо, що наша шкіра з часом втрачає свою еластичність.

Інші проблеми зі шкірою, які можуть виникнути під час використання смартфонів і мобільних телефонів, — це прищі. І це не дивно, якщо замислитися над тим, наскільки брудним є ваш телефон. В одному експерименті вчені перевірили на наявність хвороботворних бактерій телефони тридцяти випадкових добровольців. Виявилося, що телефони брудніші кнопки зливу в туалеті у 18 разів! Тому часті контакти екрану телефону зі шкірою обличчя можуть викликати появу прищів і висипу.

3. Погіршення зору

Найбільше навантаження, що випробовує наш організм від смартфонів, припадає на очі. Офтальмологи попереджають: якщо постійно фокусувати зір на одному об’єкті, це може викликати сухий кератит (синдром сухого ока), запалення та інфікування. Щоб уникнути цього, необхідно пам’ятати правила здорових очей і виконувати гімнастику для очей.

Особливо небезпечним є багатогодинне читання з екрану смартфона для підлітків: лікарі впевнені, що у таких дітей без сумніву виникне короткозорість.

Для дорослих користувачів ситуація не менш оптимістична. Після сорока років зазвичай розвивається далекозорість — нездатність фокусувати зір на близько розташованих предметах. Але, оскільки телефон неможливо тримати далеко від очей, то проблеми із зором виникають раніше. Причина цього — збільшення навантаження на очі, оскільки погляд на екран також створює додаткове навантаження.

Щоб зберегти здоров’я своїх очей, лікарі рекомендують використовувати смартфони в добре освітлених приміщеннях і обмежувати сеанси до 15 хв.

4. Проблеми зі слухом

Якщо ви користуєтеся плеєром в телефоні, то пам’ятайте про такий несприятливий наслідок як індукована втрата слуху. При цьому розладі слуху вам буде все складніше розібрати мову, особливо — за наявності фонового шуму. Індукована втрата слуху виникає внаслідок прослуховування в навушниках гучної музики. Більшість навушників не забезпечують щільного контакту з вухами, і, щоб сторонні шуми не заважали прослуховуванню музики, людина змушена збільшувати гучність, а це збільшує навантаження на вуха і викликає таке захворювання. Рекомендації лікарів: ретельно підбирайте навушники, які б забезпечували щільний контакт з вухами, і не користуйтеся довго навушниками.

5. Порушення сну

Смартфон, так само як і комп’ютер, планшет і ноутбук — це джерело світла, що впливає на вироблення в нашому організмі особливого гормону, що відповідає за сон. Світло від мобільного телефону може легко викликати у вас серйозні порушення сну. Щоб уникнути цього, не кладіть пристрій близько від ліжка, коли лягаєте спати.

Смартфон і дитина

Для дітей проблеми зі здоров’ям, які можуть виникнути в результаті довгого і неправильного використання мобільного телефону, ще більш серйозні. Відповідно до недавніх досліджень, ті діти, які часто використовують смартфони і стільникові телефони, мають проблеми із серцем і зайву вагу. Тому більшість психологів радять не дозволяти дітям віком 3–7 років грати більш 30 хв на день, а підліткам старше 16 років — більше 2 годин на день.


Читайте також:
Чи небезпечні мобільні телефони? (Частина 1)
Виправлення постави

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...