• Електронні сигари: чи корисніші вони за звичайні

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 4 серпня 2015 року

Серед безлічі способів відмовитися від паління — цієї шкідливої звички, яка щороку забирає життя 5 мільйонів чоловік, — існує один, здавалося б, альтернативний варіант — замінити звичайну сигарету на електронну. Однак, незважаючи на сьогоднішню популярність електронних сигарет, питання про те, яку небезпеку вони становлять для здоров’я, залишається відкритим.

Електронні сигарети або, як їх ще називають, е-сигарети, були винайдені в 2003 році, а через рік компанія Ruyan Group Ltd (Гонконг) запатентувала цю технологію.

Електронна сигарета складається з оболонки з нержавкої сталі, індикатора роботи пристрою, літієвого акумулятору, смарт-чіпу, контролера, датчика тиску повітря, атомайзера-розпилювача та картриджа. Картридж складається з корпусу-фільтра і контейнера з нікотиновмісною рідиною, і, в залежності від кількості вмісту нікотину, картриджі бувають кількох типів: від «нульових» без нікотину до «сильних» з високим вмістом нікотину.

Як працює електронна сигарета? Нікотиновмісна рідина, що міститься в картриджі, випарюється за допомогою ультразвукового розпилювача, утворюючи пар. На відміну від тютюнового диму, цей пар не має запаху.

е1
Електронна сигарета: відмова від паління чи нова залежність? Фото: Dan Kitwood/Getty Images

Завдяки тому, що електронні сигарети не підпали під заборону паління, що існує в багатьох країнах, вони стають все більш поширеними. Зрозуміло, це їхній не єдиний «плюс». Багато лікарів і користувачі е-сигарет упевнені, що паління електронних сигарет менш небезпечне для здоров’я, в порівнянні з палінням звичайних сигарет. Чи так це насправді?

Порівняння електронних сигарет зі звичайними проводять за наступними пунктами:

1. За вмістом канцерогенів:

— е-сигарети не містять канцерогенів;
— звичайні сигарети — містять більше 60 канцерогенів.

2. За вмістом шкідливих речовин:

— е-сигарети містять воду, очищений нікотин, пропіленгліколь, ароматичні компоненти;
— звичайні сигарети містять більше 4000 шкідливих речовин, що виділяються під час горіння.

3. Ефект пасивного паління, неприємний запах і жовтий наліт на зубах після паління:

— е-сигарети: нема.
— звичайні сигарети: є.

Однак навіть явні переваги електронних сигарет не говорять про їхню абсолютну нешкідливість для здоров’я. Зверніть увагу: паління електронних сигарет категорично заборонене для некурців, вагітних жінок, дітей і потенційних курців, що мають серйозні порушення здоров’я.

е2
Електронні сигарети або, як їх ще називають, е-сигарети, були винайдені в 2003 році. Фото: Dan Kitwood/Getty Images

Якщо говорити про відгуки лікарів щодо безпеки електронних сигарет, то тут також є різні думки. Якщо одні говорять про те, що паління електронних сигарет задовольняє потребу організму в нікотині та повністю замінює звичайні сигарети, менш шкодячи здоров’ю, ніж паління звичайних сигарет, то інші медики налаштовані більш категорично.

Все той же нікотин

Говорячи про безпеку та переваги електронних сигарет, чомусь мало уваги приділяється основному — дії нікотину. Нікотин, що міститься в тютюні (звичайні сигарети) і в нікотиновмісній рідині (е-сигарети), — основний компонент сигаретної залежності. Що відбувається під час паління електронної сигарети? Через легені нікотин швидко всмоктується в кров. Через 8 секунд після затяжки електронної сигарети нікотин потрапляє в мозок. Через 30 хв після припинення паління електронної сигарети нікотин починає розподілятися всіма тканинами та органами в організмі, і його концентрація в головному мозку знижується.

Дія нікотину призводить до звуження кровоносних судин, що викликає кисневе голодування всіх органів, у тому числі й мозку. Для курців у віці 45–50 років це є найбільш небезпечним: в цьому віці велика ймовірність інсульту.

Нікотин викликає витончення судин, що з часом може викликати не тільки геморагічний інсульт, але й інфаркт міокарда, хвороби нирок, серця, атеросклероз судин нижніх кінцівок тощо. Крім цього, нікотин викликає мутації клітин, що зростають з поколіннями, скорочуючи в рази життя дітей, чиї бабусі, дідусі або батьки, мали цю шкідливу звичку. На жаль, на цьому шкода нікотину не вичерпується.

е3
Електронні сигарети містять воду, очищений нікотин, пропіленгліколь, ароматичні компоненти. Фото: Spencer Platt/Getty Images

Чи допоможе електронна сигарета кинути палити?

Але повернемося до однієї з основних «задач» електронних сигарет — відмові від паління. Всі виробники е-сигарет стверджують, що їхня сигарета допоможе людині кинути палити.  

Ні для кого не секрет, що паління — це, перш за все, психологічна залежність. І саме з цієї причини відмовитися від паління складно. Виникає питання: чи може заміна звичайної сигарети на електронну повністю усунути цю залежність? Це дуже малоймовірно. Людина як і раніше буде курити, адже з психологічної точки зору нічого не помінялося: відчуваючи стрес, рука буде тягнутися до сигарети.

Крім психологічної залежності, існує також і фізична залежність від нікотину — потреба в черговий дозі. Які б добавки не містила електронна сигарета, основна її складова — нікотин, який повільно, але впевнено вбиває, і через якого курцеві так складно відмовитися від цієї шкідливої звички.

Присутність нікотину в складі рідини електронної сигарети виробники пояснюють просто: завдяки присутності нікотину людина легше переносить відмову від тютюну.

Зважаючи на це, також були розроблені поради для різних категорій курців. Для тих, хто палить, але не збирається кидати, рекомендують підібрати нікотинову рідину відповідної концентрації та бажаного смаку й відразу чи поступово замінити звичайні сигарети електронними.

е4
Повністю позбутися від нікотинової залежності за допомогою електронної сигарети не вдається. Фото: KENZO TRIBOUILLARD/AFP/Getty Images

Для тих, хто палить, але хоче кинути: підібрати рідину відповідної концентрації та бажаного смаку, відразу чи поступово перейти на електронні сигарети, і поступово переходити на рідину з більш низьким вмістом нікотину.

Навіть були розроблені рекомендації для тих, хто кинув палити, але боїться знову потрапити під цю звичку. Так, цим людям також рекомендують «про всяк випадок» придбати електронну сигарету та безнікотинову рідину і при нагоді, коли з’явиться тяга до сигарети, закурити електронну.

Однак можлива навіть ситуація, що перейшовши на е-сигарети, людина, орієнтуючись на суб’єктивні відчуття, може непомітно для себе збільшувати дозу та дійти до передозування. Крім того, вважаючи, що електронні сигарети нешкідливі, курець може збільшити кількість та тривалість паління. І, зрозуміло, в такій ситуації ні про який кращий ефект електронних сигарет не може бути й мови. В більшості випадків, повністю позбутися від нікотинової залежності за допомогою електронної сигарети не вдається.

Єдиний спосіб кинути курити — побороти залежність від нікотину. Кинувши курити звичайні сигарети та перейшовши на електронні, ви тільки закріпите тягу до паління та сформуєте нову залежність, що не дозволяє кинути електронні сигарети.

е5
Кинувши курити звичайні сигарети та перейшовши на електронні, ви тільки закріпите тягу до паління та сформуєте нову залежність, що не дозволяє кинути електронні сигарети. Фото: Joe Raedle/Getty Images

Наостанок зазначимо, що на сьогодні ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) не має точних відомостей, які б дозволили говорити про безпеку електронних сигарет. Про це стверджують тільки їхні виробники.

В той же час, FDA (американське управління з контролю за продуктами та ліками) провело аналіз картриджів електронних сигарет і виявило в них канцерогенні речовини і серйозні розбіжності в складі.

Так чи інакше, на сьогодні немає достовірних і об’єктивних даних щодо довготривалого впливу електронних сигарет на здоров’я: з моменту їхнього винаходу пройшло занадто мало часу.

А який вибір сьогодні зробите ви?
 


Читайте також:
Наслідки паління, або Як продають смерть
Від паління до депресії

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...