ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

6 лікарських грибів для здоров'я та гарного самопочуття

Велика Епоха
Використання грибів як ліків в азійській культурі — один із найвідоміших способів їх застосування. (Shutterstock)

Лікарські гриби використовують у вигляді порошку або екстрактів для профілактики та лікування різних захворювань, а також для здорового збалансованого харчування.

Добре відомо, що лікарські гриби були одним з основних методів лікування в стародавній медицині. Багатовікові плани лікування охоплювали використання лікарських грибів як антибактеріальних засобів, засобів для боротьби з порушеннями обміну речовин, втомою і запаленнями, а також як імунозміцнювальних засобів. Сучасні плани лікування, що включають лікарські гриби, стали набирати обертів на Заході.

Хоча дослідження все ще перебувають у зародковому стані, вже опубліковано безліч клінічних випробувань на людях і проведено понад 600 досліджень по всьому світу. Більшість останніх досліджень було спрямовано на вивчення впливу лікарських грибів на різні види раку.

Лікарські гриби, як вважається, мають приблизно 130 лікувальних функцій. Вони містять безліч корисних речовин, зокрема бета-глюкани, антиоксидантні та протизапальні сполуки, звані ерготіонеїном. Вони також є прекрасним джерелом клітковини, вітамінів D, B і C, мінералів, таких як залізо, цинк, магній, мідь, калій, селен і багатьох інших біологічно активних сполук.

Є деякі наукові дані, які свідчать про те, що лікарські гриби можуть допомогти впоратися з діабетом, зміцнити печінку й легені, зменшити запалення та підтримати імунну систему.

1. Їжовик гребінчастий (левова грива)

Їжовик гребінчастий, що росте в регіонах Північної півкулі з помірним кліматом, найвідоміший своїм потенціалом для підтримки здоров'я мозку. Гриб має антидепресивні властивості, що може бути корисним для зменшення пошкоджень мозку після інсульту, а також для запобігання дегенерації мозку.

Активними компонентами їжовика гребінчастого є гериценони та еринацини. Гериценони, як відомо, допомагають мозку виробляти більше факторів росту нервів, а еринацини, як стверджується, стимулюють виробництво нейронів.

(Fotografiecor.nl/Shutterstock)

Доклінічні дослідження показують, що їжовик гребінчастий може зменшувати запалення й біологічні маркери хвороби Альцгеймера, покращувати когнітивні здібності та збільшувати вивільнення фактора росту нервів.

Проведені клінічні випробування були невеликими за кількістю учасників і поки що не дали змоги визначити, чи допомагає їжовик гребінчастий за хвороби Альцгеймера. Однак, судячи з усього, гриб покращує розумову діяльність. Необхідні подальші дослідження, щоб правильно оцінити його ефективність за хвороби Альцгеймера.

2. Рейші

Гриб рейші найчастіше трапляється в Азії й відомий своїми імунозміцнювальними та протираковими властивостями. Хоча гриб рейші залишається популярним у східній медицині, досліджень про його вплив на людину проведено дуже мало. Ті клінічні випробування, які були проведені, проводилися на тваринах.

Незважаючи на те, що існують деякі дані, які свідчать про те, що рейші може бути ефективним засобом боротьби з раком і зменшення розмірів пухлин, для того, щоб учені змогли повністю зрозуміти його користь, необхідні високоякісні дослідження на людях.

3. Траметес

Траметес широко використовується лікарями в Японії та Китаї. У традиційній китайській медицині він найбільш відомий як протираковий засіб.

Екстракт T. versicolor (тобто PSK), отриманий з траметеса, був схвалений в Японії як фармацевтичний препарат, що використовується для лікування раку. PSK використовували як доповнення до хімієтерапії для лікування раку шлунка, товстої кишки та колоректального раку, а екстракт PSP з траметеса був корисним під час лікування раку легень на пізніх стадіях і як пребіотик.

Цей гриб також широко використовується в Китаї для лікування захворювань легенів і здатний допомогти впоратися із застудою та грипом.

4. Шиїтаке

Шиїтаке родом з Південно-східної Азії. В Японії його використовують для лікування ракових захворювань, особливо раку шлунка.

Лабораторні дослідження показують, що лентинан, полісахарид, що виділяється з цього гриба, покращує низку аспектів імунної системи, що може сприяти уповільненню росту пухлини. Клінічні дослідження засвідчили, що лентинан ефективно подовжує життя пацієнтів із раком шлунка, підшлункової залози, товстої кишки й печінки.

Ще одне дослідження показало, що сушений екстракт шиїтаке викликає апоптоз у гепатоцелюлярній карциномі людини, тобто загибель ракових клітин. Цей результат здається багатообіцяльним, але для визначення ефективності необхідні додаткові дослідження.

5. Майтаке (грифола кучерява)

Майтаке, широко використовуваний лікарями в Японії та Китаї, найбільш відомий своїм впливом на імунну систему.

Цей гриб відомий як адаптоген. Адаптогени допомагають організму боротися з хімічним, фізичним або біологічним стресом. Іншими словами, вони стимулюють імунну систему вашого організму.

Порівняно з іншими грибами, майтаке показав найкращі результати в профілактиці та лікуванні раку та інших хронічних захворювань. Дослідження показало придушення росту пухлини у мишей і збільшення числа клітин, що борються з пухлиною. Ці дані свідчать про те, що пероральне приймання майтаке може бути ефективним у лікуванні раку в людей, але необхідні подальші дослідження.

6. Чага ("чорний березовий гриб")

Родом із холодніших північних регіонів Європи, Азії та Північної Америки, чага найбільш відома своїми протираковими властивостями й здатністю зміцнювати імунітет. Вирощувана на березах, чага витягує з внутрішніх шарів кори поживні речовини й екстракти, які, як вважається, являють собою бетулінову кислоту, стерини та полісахариди й чинять репресивний вплив на клітини раку товстої кишки та гепатоми.

Дослідження, проведене в Ірландії, засвідчило, що чага уповільнює ріст ракових пухлин молочної залози, легень і шийки матки, а також знижує токсичність, пов'язану з радіацією.

У деяких дослідженнях чага виявляє вибірковий апоптоз у пухлинних клітинах, не впливаючи на здорові клітини. Клінічні випробування з оцінки безпеки та ефективності чаги для профілактики захворювань або лікування раку не проводилися.

Чи є різниця між звичайними та лікарськими грибами?

Чіткого поділу між ними немає. Кулінарні гриби, як-от портобелло (печериця двоспорова) і шиїтаке, в основному використовують у кулінарії, оскільки вони мають приємний смак. Багато лікарських грибів мають гірший смак і використовуються переважно як добавка для отримання різних корисних речовин.

Дослідження показують, що всі кулінарні гриби містять імунозміцнювальні сполуки. Але важливо пам'ятати, що кожен гриб різниться за дозуванням та індивідуальним впливом на здоров'я й самопочуття людини.

Як і у випадку з будь-якими іншими добавками, перш ніж змінювати свій щоденний раціон, необхідно проконсультуватися з вашим лікарем, особливо з тим, який спеціалізується на траволікуванні або лікарських грибах. Лікар оцінить стан вашого здоров'я й допоможе визначити, чи корисні вам лікарські гриби, і якщо так, то які з них найкраще підійдуть для досягнення ваших особистих цілей.

Довідкові матеріали

Wasser SP. Medicinal Mushrooms in Human Clinical Studies. Part I. Anticancer, Oncoimmunological, and Immunomodulatory Activities: A Review. Int J Med Mushrooms. 2017;19(4):279-317. doi: 10.1615/IntJMedMushrooms.v19. i4.10. PMID: 28605319.

Venturella G, Ferraro V, Cirlincione F, Gargano ML. Medicinal Mushrooms: Bioactive Compounds, Use, and Clinical Trials. Int J Mol Sci. 2021 Jan 10;22(2):634. doi: 10.3390/ijms22020634. PMID: 33435246; PMCID: PMC7826851.

Wasser SP. Medicinal mushroom science: Current perspectives, advances, evidences, and challenges. Biomed J. 2014 Nov-Dec;37(6):345-56. doi: 10.4103/2319-4170.138318. PMID: 25179726.

Stamets P, Zwickey H. Medicinal Mushrooms: Ancient Remedies Meet Modern Science. Integr Med (Encinitas). 2014 Feb;13(1):46-7. PMID: 26770081; PMCID: PMC4684114.

Noorlidah Abdullah, Siti Marjiana Ismail, Norhaniza Aminudin, Adawiyah Suriza Shuib, Beng Fye Lau, “Evaluation of Selected Culinary-Medicinal Mushrooms for Antioxidant and ACE Inhibitory Activities”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2012, Article ID 464238, 12 pages, 2012. https://doi.org/10.1155/2012/464238

Wong KH, Naidu M, David P, Abdulla MA, Abdullah N, Kuppusamy UR, Sabaratnam V. Peripheral Nerve Regeneration Following Crush Injury to Rat Peroneal Nerve by Aqueous Extract of Medicinal Mushroom Hericium erinaceus (Bull.: Fr) Pers. (Aphyllophoromycetideae). Evid Based Complement Alternat Med. 2011; 2011:580752. doi: 10.1093/ecam/neq062. Epub 2011 Aug 11. Erratum in: Evid Based Complement Alternat Med. 2018 Dec 16; 2018:9820769. PMID: 21941586; PMCID: PMC3176599.

Lai PL, Naidu M, Sabaratnam V, Wong KH, David RP, Kuppusamy UR, Abdullah N, Malek SN. Neurotrophic properties of the Lion’s mane medicinal mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) from Malaysia. Int J Med Mushrooms. 2013;15(6):539-54. doi: 10.1615/intjmedmushr. v15.i6.30. PMID: 24266378.

Science Direct. Chapter 21 - Endophytic Fungi as a New Source of Antirheumatoid Metabolites.

www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128138205000210 Web.  Assessed 11/10/22.

Lai PL, Naidu M, Sabaratnam V, Wong KH, David RP, Kuppusamy UR, Abdullah N, Malek SN. Neurotrophic properties of the Lion’s mane medicinal mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) from Malaysia. Int J Med Mushrooms. 2013;15(6):539-54. doi: 10.1615/intjmedmushr. v15.i6.30. PMID: 24266378.

Ahmad R, Riaz M, Khan A, Aljamea A, Algheryafi M, Sewaket D, Alqathama A. Ganoderma lucidum (Reishi) an edible mushroom; a comprehensive and critical review of its nutritional, cosmeceutical, mycochemical, pharmacological, clinical, and toxicological properties. Phytother Res. 2021 Nov;35(11):6030-6062. doi: 10.1002/ptr.7215. Epub 2021 Aug 19. PMID: 34411377.

Benson KF, Stamets P, Davis R, Nally R, Taylor A, Slater S, Jensen GS. The mycelium of the Trametes versicolor (Turkey tail) mushroom and its fermented substrate each show potent and complementary immune activating properties in vitro. BMC Complement Altern Med. 2019 Dec 2;19(1):342. doi: 10.1186/s12906-019-2681-7. PMID: 31791317; PMCID: PMC6889544.

Dai X, Stanilka JM, Rowe CA, Esteves EA, Nieves C Jr, Spaiser SJ, Christman MC, Langkamp-Henken B, Percival SS. Consuming Lentinula edodes (Shiitake) Mushrooms Daily Improves Human Immunity: A Randomized Dietary Intervention in Healthy Young Adults. J Am Coll Nutr. 2015;34(6):478-87. doi: 10.1080/07315724.2014.950391. Epub 2015 Apr 11. PMID: 25866155.

Soares R, Meireles M, Rocha A, Pirraco A, Obiol D, Alonso E, Joos G, Balogh G. Maitake (D fraction) mushroom extract induces apoptosis in breast cancer cells by BAK-1 gene activation. J Med Food. 2011 Jun;14(6):563-72. doi: 10.1089/jmf.2010.0095. Epub 2011 Apr 11. PMID: 21480800.

Park YK, Lee HB, Jeon EJ, Jung HS, Kang MH. Chaga mushroom extract inhibits oxidative DNA damage in human lymphocytes as assessed by comet assay. Biofactors. 2004;21(1-4):109-12. doi: 10.1002/biof.552210120. PMID: 15630179.

Harvard. Mushrooms. www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/mushrooms/ Web. Assessed 11/10/22.

National Cancer Institute. Medicinal Mushrooms (PDQ®)–Patient Version. www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/mushrooms-pdq Web. Assessed 11/10/22.

За матеріалами The Epoch Times USA