ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Капуста — суперпродукт із протираковими властивостями

Велика Епоха
(showcake/Shutterstock)

Капуста багата на антиоксиданти, що робить її чудовим вибором для зміцнення імунітету, особливо в сезон грипу. Крім того, сполуки сірки, що містяться в капусті, мають протиракові властивості. Однак людям із гіпотиреозом слід вживати її з обережністю.

У цій статті ми розглянемо вміст поживних речовин, корисні властивості та запобіжні заходи під час вживання капусти.

Багата на вітаміни та мінерали

Капуста багата на такі вітаміни та мінерали:

Вітамін С, потужний антиоксидант, який підвищує імунну функцію, сприяє здоров'ю шкіри та загоєнню ран.

Вітамін K відіграє важливу роль у процесі згортання крові та зміцнює кістки.

Вітаміни групи В, особливо вітамін В6, який може поліпшити стан при піррольному розладі. Піррольний розлад характеризується біохімічним дисбалансом в організмі. Пацієнти з цим розладом мають високий рівень піролу в сечі, що призводить до втрати вітаміну B6 і цинку. Примітно, що у них часто спостерігаються симптоми, схожі з розладами психіки та імунної системи.

Фолат (вітамін B9), який має вирішальне значення для синтезу і відновлення ДНК. Він особливо важливий для вагітних жінок, оскільки може запобігти дефектам нервової трубки у немовлят.

Калій, магній, кальцій і залізо. Калій допомагає регулювати кров'яний тиск, магній підтримує здоров'я кісток і вироблення енергії, кальцій сприяє здоров'ю кісток і зубів, а залізо необхідне для кровотворення.

Антиоксидантні та протиракові властивості

Крім вітаміну С, капуста містить антоціани та поліфеноли. Окислювальний стрес виникає, коли вироблення організмом оксидантів перевищує його антиоксидантний захист, що призводить до ушкодження клітин і тканин, і спричиняє запалення. Окислювальний стрес пов'язаний із цілою низкою захворювань, як-от атеросклероз, хвороба Альцгеймера, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОХЛ) і рак. Поліфеноли та вітамін С, що містяться в овочах і фруктах, можуть допомогти запобігти або зменшити окислювальне пошкодження.

Дослідження, опубліковане в журналі Annals of Oncology, показало, що хрестоцвіті овочі, такі як капуста, чинять профілактичний вплив на різні види раку, особливо на рак горлянки, стравоходу, товстої кишки, молочної залози й нирок. Вживання хрестоцвітних овочів раз на тиждень може знизити ризик розвитку цих видів раку на 17-32 відсотки.

Крім антиоксидантів і вітамінів, протиракову дію хрестоцвітних овочів пояснюють наявністю в них сполуки сірки, званої глюкозинолатом. В організмі ця сполука перетворюється на потужні протиракові ізотіоціанати, що пригнічують ріст пухлин і сприяють загибелі ракових і передракових клітин, які потенційно можуть перерости в пухлини.

Користь для травлення

Дієтична клітковина, що міститься в капусті, сприяє очищенню кишківника, запобігаючи закрепам і сприяючи росту корисних бактерій. Крім профілактики раку товстої кишки, капуста також корисна за таких захворювань, як синдром подразненого кишківника, хвороба Крона і виразковий коліт.

Капуста містить мало калорій, що робить її ідеальним вибором для контролю ваги. Вона містить багато води й харчових волокон, практично не містить жиру і сприяє насиченню.

Рекомендації для тих, хто страждає на розлади щитоподібної залози

Хоча капуста корисна для більшості людей, тим, хто страждає на гіпотиреоз, слід обмежити її споживання. Це пов'язано з тим, що глюкозинолати, які містяться в хрестоцвітних овочах, можуть впливати на засвоєння щитоподібною залозою йоду, необхідного для вироблення гормонів щитоподібної залози. Гормони щитоподібної залози мають вирішальне значення для підтримання метаболізму та загальної роботи організму.

Вживання білоголової та цвітної капусти, броколі та інших хрестоцвітих овочів чинить мінімальний вплив на функцію щитоподібної залози у здорових людей. Однак тим, хто страждає на гіпотиреоз, нема потреби повністю відмовлятися від вживання капусти. Приготування капусти на пару може знизити вміст глюкозинолатів у цьому овочі. Крім того, щоб забезпечити достатнє споживання йоду, рекомендується вживати більше морепродуктів, молока, яєць і йодованої солі.