• В Україні може з’явитися суспільне телебачення — аналог BBC

  • Олена Балакіна | Велика Епоха
    Четвер, 4 липня 2013 року

В середу, 3 липня, на останньому сесійному тижні нардепи у першому читанні прийняли законопроект про суспільне теле- і радіомовлення більшістю голосів. «За» проголосувало 353 народних депутатів.

Законопроект передбачає, що на базі Національної теле- та радіокомпанії України, а також Державної телерадіокомпанії «Культура» буде створено «Національну суспільну телерадіокомпанію України».

Суспільне мовлення створюється громадянами для громадян, а також фінансується і контролюється самою громадою, тим самим зберігаючи незалежність мовника від політичної та ринкової ситуації. Найкращим прикладом подібного телеканалу у світі вважається телеканал — BBC. Зараз в Україні є шанс створити свій український аналог британського суспільного мовника. Але чи не стане «Національна суспільна телерадіокомпанія України» лише іншою назвою державного телебачення і радіо?

За останньою редакцією закону про суспільне телебачення і радіомовлення передбачається, що наглядова рада буде формуватися із представників від всеукраїнських громадських організацій, а також до її складу увійдуть три представника від Кабінету Міністрів.

Народний депутат від фракції Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», у минулому віце-президент Національної телекомпанії України Андрій Шевченко вважає, що прийняття закону у першому читання — це лише початок. Попереду нардепів чекають обговорення з деяких суперечливих пунктів законопроекту.

«Очевидно, що дуже багато депутатів понатискали кнопку „За“ лише тому, що це перше читання. Основні дискусії у нас попереду, вони відкладені на друге читання. Дискусії будуть стосуватися того, якою має бути наглядова рада. Чи будуть там представлені усі політичні сили, чи лише Кабінет Міністрів, як це написано у законопроекті зараз? Ще одне питання — фінансування. Чи будуть нам пропонувати вводити абонентську плату, щоб ми йшли по людях і забирали у них гроші на майбутнє суспільне мовлення, чи ми нарешті із бюджету ті гроші, які і так виділяються на Державне телебачення, направимо на суспільне мовлення?» — розповів Андрій Шевченко.

Ще одне питання для дискусій — це гарантія редакційної незалежності. Як вважає Андрій Шевченко, редакція має бути незалежною від політичної ситуації в країні і лише за таких умов суспільне мовлення може насправді слугувати людям і за будь-яких обставин говорити правду.

Друге читання може відбутися на наступній сесії Верховної Ради, але, як вважає Андрій Шевченко, на доопрацювання законопроекту можуть знадобитися місяці роботи.

Як повідомив колишній віце-президент Національної телекомпанії України, починаючи з 2005 року існувало чотири версії закону про суспільне мовлення, але жодного разу фракція «Партії регіонів» не голосувала.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...