ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Криму цвітуть поля шавлії

Велика Епоха
Хто не бачив полів квітучої шавлії, той не бачив бузкового дива. З початку і до середини літа — час бурхливого цвітіння пряних трав у Криму.

Завдяки сприятливому клімату для виростання ефіроносів, Крим у червні стає величезним запашним полем. Мандрівника, який уперше проїжджатиме дорогами Бахчисарайського району, вразить різнобарвна краса околиць, коли за віконцем миготять, немов калейдоскоп, хитромудрі візерунки з польових квітів і рівних смуг культурних пряних рослин.

Цвітіння шавлії в Криму, липень 2014 р. Фото: Алла Лавриненко/Велика Епоха
Цвітіння шавлії в Криму, липень 2014 р. Фото: Алла Лавриненко/Велика Епоха
Поля анісу, коріандру, лаванди і шавлії, розфарбовані бузковими, рожевими, жовтими, синіми, зеленими акварелями, манять до себе подорожнього. Обов'язково виділіть час для прогулянки, щоб спеціально помилуватися розмаїттям фарб і насолодитися ароматом квітучих трав.

З давніх часів люди використовували в лікувальних цілях пряні трави, які росли біля їхнього житла. Пізніше трави стали вирощувати в садах. Давні греки називали шавлію «травою безсмертя» і складали про неї вірші: «Проти влади смерті росте в садах шавлія...». Чай з шавлії називали «грецьким чаєм».

У давнину римляни вважали цю квітку священною і збирали її лише після спеціальних обрядів. Вони вірили, що у пари зростають шанси на народження міцного і здорового малюка, якщо чоловік і дружина будуть п'ять днів пити відвар шавлії, перебуваючи при цьому в розлуці.

Якими тільки чудовими властивостями не наділяють шавлію. В епітетах, якими нагородили її люди, чується подяка і поклоніння: «квітка, що продовжує життя», «рятівник життя», «чудо-трава». Назва рослини в перекладі з латині означає «рятувати». Вважається, що особливо в травні листя шавлії корисне в салатах. Свіжі і сушені їх можна використовувати для приготування чаю, сирів, солодощів. Завдяки ароматній олії з відтінком мускату і амбри, цю рослину охоче використовують у парфумерії і для приготування мускатних вин і вермутів.

При наближенні до поля шавлії мимоволі зупиняєшся в захопленні — високі кущі з широким листям і стрілами стебел, посипаними бузковими, білими, малиновими квітами і простягаючись рівними бузковими рядами, заповнюють, здається, весь простір — від землі до самих небес.

Шавлія — квітка гарячих степів. Незвичайні вигнуті суцвіття тісно притиснуті до щільного стебла, покритого опушкою. З першого погляду на квітучу свічку шавлії стає ясно, що за століття опору вітрам і сонцю, вона виробила в собі життєстійкість. Щоб вижити, шавлія навчилася стріляти насінням, далеко розкидаючи їх, збільшуючи ореол поширення.

Багаті ефіром рослини, нагріті південним сонцем, виділяють тонкий аромат. Бузково-медова хмара маревом пливе над полями, гнана теплим літнім вітерцем. Бджоли й метелики облюбували щедрі медоноси, збираючи нектар, а птахи ласують запашними квітками. Густе гудіння бджіл, то знижуючись, то підвищуючись, створює музичне оформлення живої картини.

Бузковий килим шавлії обрамляють жовті поля коріандру і анісу, сині ряди лаванди.

Коріандровий мед виходить незвичайного зеленуватого відтінку з кислинкою і гіркуватістю одночасно, а мед з лаванди світло-бурштиновий прозорий і запашний.

На світанку, вдень і ввечері гра фарб на райдужних хвилястих полях гідна пензля художника. Коли західні промені осявають околиці, верхівки шавлії спалахують бузковим світінням. Серед них небесно-блакитними цятками світяться квітки цикорію.

Поступово затихають звуки. Є щось чарівне у таємничій квітці, що пережила століття. Й не хочеться розлучатися з ароматним полем. Занурюючись у бузковий туман ефіру, чудово помилуватися обрисами далеких гір у сизій імлі, послухати пробудження вечірнього життя.

Споглядання краси природи завжди благотворно впливало на людину, тому що все гармонійно: і в переплетенні стебел трави, і в поєднанні ніжних фарб небес і яскравих плям польових квітів. Тільки будучи учасником цієї живої картини: з порхань метеликів з переливами яскравих крил, скрекотом коників, піснею невидимого жайворонка в піднебессі і запашним маревом пряних трав, аромат яких не перенести на полотно, можна отримати чудові дари від цього скромного й водночас незвичайного місця, яке відновить зруйноване, зробить добрішим серце і наповнить здоров'ям тіло на багато днів уперед.

А «грецький чай» із зібраного букета з ложечкою коріандрового меду нагадує про чудову прогулянку, яка наповнила кожну клітину ніжністю бузкових полів.


Читайте також:
Кримські гори: царство різнотрав'я на Чатир-Дазі
У Криму цвітуть чарівні маки