• Грузинська кухня: в чому її особливість?

  • Наталія Стрига | Велика Епоха
    Понеділок, 11 листопада 2013 року

Кожен турист, що збирається на відпочинок до маленької гостинної Грузії, повинен врахувати: на відвідини грузинських ресторанів та кафе варто виділити стільки ж часу, скільки й на екскурсії визначними місцями. Відома на увесь світ грузинська кухня приваблює в країну не менше туристів, аніж засніжені шпилі Кавказьких гір, оксамитовий пісок чорноморських пляжів та стародавні пам'ятники архітектури, що відмінно збереглися до сьогодні. Тому національна кухня вважається однією з головних визначних пам'яток Грузії.

Ресторан грузинської кухні в Тбілісі. Фото: Наталія Стрига

Ресторан грузинської кухні в Тбілісі.
Фото: Наталія Стрига

Овочева страва грузинської кухні — лобіо. Фото: Наталія Стрига

Овочева страва грузинської кухні — лобіо.
Фото: Наталія Стрига

Ніхто краще за грузин не вміє приймати гостей. Грузинське гуляння — це справжнє мистецтво. Якщо ви припадете кому-небудь із місцевих до душі, і вас запросять на вечерю, то не дивуйтеся, що вона обернеться справжнім бенкетом. Гостя в грузинській оселі обов'язково пригощають домашнім вином або тархуном і безліччю національних страв, серед яких хачапурі — тільки легка закуска. Спочатку на столі зазвичай з'являється тільки-но приготований шашлик у супроводі з овочевим асорті та пишним лавашем. Вважається, що грузини неперевершено готують баранину. Це, безперечно, так, але шашлик зі свинини та яловичини у них виходить не гірший. Після нього звичайно подають тонкі гарячі хачапурі, потім — повну миску хінкалі. Спробуйте все це з'їсти! Загалом, сил для десерту залишається лише у самого витривалого їдця. Традиційними грузинськими солодощами вважаються козинаки, чурчхела і сухофрукти (зокрема, сушена хурма).

Грузинська кухня: їсти хінкалі треба тільки руками. Фото: Наталія Стрига

Грузинська кухня: їсти хінкалі треба тільки руками.
Фото: Наталія Стрига

Страви грузинської кухні дуже смачні та ситні, а порції величезні. Наприклад, у місцевих кафе і ресторанах порція хінкалі складається як мінімум із 10 штук. Величезні пельмені з гарячим бульйоном прийнято їсти руками, тримаючи їх за «хвостик». Існують ще хінкалі з сиром, до яких грузини ставляться дещо прохолодно. Отож, ця позиція у меню грузинських закладів існує, швидше за все, для туристів.

Традиційною першою стравою в Грузії є лобіо. Ця густа юшка з розвареної квасолі з прянощами та зеленню подається разом із мчаді — кукурудзяним коржиком. У традиційних ресторанах лобіо приносять гостям у невеликих керамічних горщиках, прикритих зверху кільцем мчаді.

Особливий у грузинській кухні навіть хліб. Фото: Наталія Стрига

Особливий у грузинській кухні навіть хліб.
Фото: Наталія Стрига

Грузинська кухня: купити хліб можна просто з вікна пекарні. Фото: Наталія Стрига

Грузинська кухня: купити хліб можна просто з вікна пекарні.
Фото: Наталія Стрига

Хліб у Грузії — це окрема тема для розмови. Серед переплетіння вулиць часто натрапляєш на віконця біля самої землі. За ними, у напівпідвальних приміщеннях, у спеціальних глиняних печах (тандирах) випікають грузинський хліб — лаваш. Виділяють декілька його різновидів. Якщо булка довгаста і схожа на човник, то вона називається шоті, якщо маленька і витягнута, то це дедіс пурі («мамин хліб»), є ще мргвілі, кухтіані і т.ін. Ароматні теплі коржі продають усім охочим через вікна пекарні.

Гордість грузинської кухні — аджарулі. Фото: Наталія Стрига

Гордість грузинської кухні — аджарулі.
Фото: Наталія Стрига

Одна з найвідоміших страв грузинської кухні — аджарський хачапурі (або аджарулі). У човник із тіста кладуть коров'ячий сир і запікають у печі. Після того, як лаваш підрум'яниться, у страву додають сире яйце і шматочок масла. Щоб з'їсти такий кулінарний шедевр, не проливши на тарілку ні краплі начинки, варто попрактикуватися. Найкраще відламувати окрайці лаваша та вмочати кожен шматочок у змішану начинку.

Ситні, по-домашньому смачні страви грузинської кухні, по заслузі оцінили у всьому світі. Тому, якщо поїздка до Грузії найближчим часом не планується, насолодитися смаком хачапурі або хінкалі можна в найближчому грузинському ресторані або навіть у себе вдома. Прості компоненти і нескладний спосіб приготування — грузинську кухню під силу освоїти будь-якій українській господині.
Підписатися:

Коментарі