• Виверження вулканів на Іо: яке воно

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Субота, 16 серпня 2014 року
На супутнику Юпітера Іо трапляються справжні виверження вулканів — це єдине небесне тіло Сонячної системи, окрім Землі, де відбуваються подібні явища. В ході останніх досліджень науковці з’ясували, що виверження вулканів на Іо — не просто часте, а постійне явище.

«Ми зазвичай очікуємо на потужне виверження раз на один-два роки, і вони, як правило, не такі яскраві. А тут у нас [у серпні минулого року — авт.] було три дуже потужні виверження, які дозволяють припустити, що якщо ми будемо спостерігати частіше, то побачимо більше вивержень на Іо», — говорить Імке де Патер, професор Каліфорнійського університету, автор однієї з наукових статей по виверженню вулканів на Іо.

1.jpg

Три потужні виверження на Іо, які відбулися протягом двох тижнів. Фото:Katherine de Kleer/UC Berkeley/Gemini Observatory

2.jpg

Виверження на Іо. Фото:NSF/NASA/JPL-Caltech//UC Berkeley/Gemini Observatory/W. M. Keck Observatory

Цікавим у явищах є те, що на відміну від Землі, супутник Юпітера Іо має слабке гравітаційне поле, тому розпечена лава піднімається над поверхнею небесного тіла на значну висоту. Завдяки цьому вивержена речовина за короткий період часу розплескується на сотні квадратних кілометрів.

3.jpg

Виверження вулканів, зняті в інфрачервоному спектрі. Фото:NASA/JPL/IRTF

Так, одне з таких вивержень сталось минулого року, коли утворився 10-метровий по висоті потік лави, що накрив 130 квадратних кілометрів поверхні Іо. Інше виверження накрило територію неймовірної величини — 310 квадратних кілометрів.

Про існування на поверхні Іо діючих вулканів стало відомо завдяки дослідженням НАСА у 1979 році. З того часу до 2006 року спостерігалось 13 значних вивержень — частково тому, що кількість астрономів, які слідкували за поверхнею супутника, була маленькою, і багато важливих явищ залишалися без їхньої уваги.

4.jpg

Виверження вулканів на Іо на тлі Юпітера. Фото:NASA/JPL/IRTF

Наразі на мапі Іо відмічені два десятки діючих вулканів. Дослідники вважають, що вивчаючи їх, вони краще зрозуміють, що відбувалось мільйони років тому на поверхні Землі в часи її формування.


Читайте також:
Супернова після вибуху: як вона виглядає
Як виглядає виверження на Сонці: відео
Підписатися:

Коментарі