ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нікола Тесла - пророк електричного віку

Велика Епоха
Нікола Тесла. Фото: РТР 'Планета'
Нікола Тесла. Фото: РТР 'Планета'
За всю історію людства існувало тільки два генії - Леонардо да Вінчі й Нікола Тесла, так вважають деякі вчені.

Факти й нічого більше

Нікола Тесла (1856 -1943 р.) - автор 800 винаходів в галузі електро- і радіотехніки, заснованих на унікальних здібностях передбачення. Він відкрив змінний струм, флуоресцентне світло, бездротову передачу енергії, вперше розробив принципи дистанційного керування, основи лікування струмами високої частоти, побудував перші електричні годинники, двигун на сонячній енергії й багато чого іншого. Нікола Тесла створив генератор змінного струму, опираючись на принципи обертання магнітних полів Землі, і тим самим надав людству можливість широкого використання електрики.

Його лабораторію часто відвідував Марк Твен. Великий письменник допомагав Нікола під час демонстрації його винаходів. А Жуль Верн під враженням дослідів Тесла створив образ капітана Немо. Спонсорами винаходів Ніколи Тесли були сталевий магнат Дж. Морган, великий підприємець Вестінгауз. Разом з Вестінгаузом вони побудували першу електростанцію на Ніагарі на змінному струмі. На Резерфорда Тесла склав настільки сильне враження, що великий фізик назвав його пророком електричного віку.

Нікола Тесла розробив багатофазні електричні машини й схеми розподілу багатофазних струмів. Він зрозумів принципи й розробив пристрої високочастотної техніки (генератори, трансформатор і ін.). У 1893 р. Тесла одержує патент на перший радіопередавач, у 1895 р. вперше демонструє радіоприймач, а в 1897 р. одержує патент на нього.

В 1898 році створив першу конструкцію судна, керованого радіосигналами на значній відстані. Із всіх своїх винаходів він запатентував більше 300, заробивши на них 15 мільйонів доларів (у нинішніх цінах приблизно 250-300 мільйонів). Таким чином, суспільство гідно оцінило його внесок у науку.

Ідеї, проекти, відкриття

Винахід Нікола Тесли змінного струму можна зрівняти з винаходом колеса. Це прорив не тільки в науці, але у всіх сферах життя й побуту людини.

«Я не працюю більше для сьогодення, я працюю для майбутнього», - говорив Тесла.

У 1934 році «New York Times» повідомила, що Тесла відкрив «промені», здатні збити 10000 літаків на відстані 250 миль. Тесла представляє цей винахід як систему захисту від військового вторгнення іншої країни. Він був супротивником війни, однак розумів, що вона можлива, і тому серед його винаходів було чимало такого, що могло бути використаним для зміцнення оборони. Однак військові командири застосовували деякі ідеї й винаходи Тесли з метою агресії.

Що стосується відкритих їм «променів», Нікола Тесла пропонував використати їх також для бездротової передачі електроенергії. Однак, за іронією долі, саме ці проекти Теслы лягли в основу післявоєнних розробок променевої зброї в США й Росії.

Ще у 1914 році винахідник запропонував проект, згідно з яким вся земна куля разом з атмосферою повинна була стати гігантською лампою. Для цього потрібно лише пропустити по верхніх шарах атмосфери високочастотний струм, і вони почнуть світитися. Але от як це зробити, Тесла не пояснив, хоча неодноразово стверджував, що ніяких труднощів у цьому не бачить. Можливо, він побоювався, що цей його винахід людство використає собі на зло.

У 1915 р., займаючись дослідженнями великих енергій, Тесла сказав: «...Виробництво руйнівного впливу на відстані, безумовно, можливо... Впливи великої руйнівної сили можуть бути передані в будь-яку точку земної кулі, вивірену заздалегідь із великою точністю».

Рукотворні блискавки

У 1891 році Нікола Тесла створює перший високочастотний (резонансний) трансформатор. На відміну від інших трансформаторів, у ньому немає феромагнітного сердечника: потрапляючи в резонанс, котушки передають один одному струм буквально по повітрю. Коли він випробовував свій винахід, повітря в окрузі наелектризовувалося так, що світилися будь-які предмети, що перебувають у полі експерименту, і навіть люди випускали блакитнувате сяйво. Періодично виникали електричні розряди - блискавки. Вони були величезні, їхній заряд досягав кілька мільйонів вольт. Вся ця феєрія викликала здивування й страх у людей, які поки ще не були знайомі з електрикою. У 1899 р. Тесла проводив досліди за допомогою величезної котушки-вежі в Колорадо-Спрінгс (США). Із приводу цього грандіозного видовища газети в той час писали:

«Грім від вивільної енергії можна було почути за 15 миль. Люди, що йшли вулицями, були вражені, спостерігаючи іскри, що скакають між їхніми ногами й землею, або електричні вогники, що вистрибують з крана, коли хто-небудь відкручував його, щоб напитися води. Коні в збруї одержували електрошокові удари через металеві підкови. Навіть комахи були ушкоджені: метелики стали наелектризованими й безпомічно кружляли колами, їхні крила били струмками синіх ореолів Вогню Ельма».

Задоволений результатами експериментів, Тесла писав: «Я досяг успіхів у створенні розрядів, потужність яких значно перевершує силу блискавок».

Резонанс

Котушки Тесла дотепер використовуються подекуди саме для одержання штучних блискавок. У 1998 році інженер зі Стенфорда Грег Лей продемонстрував публіці ефект «блискавки за замовленням», стоячи в металевій клітці під гігантським контуром Тесла й керуючи блискавками за допомогою металевої «чарівної палички».

Нещодавно він розгорнув кампанію по збору засобів на будівництво ще двох «веж Тесла» десь на південному заході США. Проект обійдеться в 6 мільйонів доларів. Однак приборкувач блискавок сподівається повернути витрати, продавши установку Федеральному керуванню авіації. За допомогою її авіатори зможуть вивчати, що відбувається з літаками, які потрапили в грозу.

Передавати енергію в будь-яку точку Землі

Нікола Тесла народився в родині священика, і, можливо, тому з дитинства був стурбований долею всього людства. Через всі його здобутки червоною ниткою проходить думка: енергія розлита по усьому світу. Він писав у 1891 р.: «Перед нами грандіозне завдання - знайти спосіб видобутку цієї енергії».

Тесла виношував ідею передачі енергії на будь-яку відстань без проводів. Він писав, що можна й енергію, і думки брати з якогось єдиного космічного центра. Учений думав, що, якщо можна передавати змінний струм по проводам, якщо існують електричні пристрої, які передають електромагнітні хвилі, це значить, що ми можемо передати енергію в будь-яке місце. І він шукав спосіб передачі енергії без провідників.

Таким чином, з'явився найголовніший винахід його життя, який він не зміг довести до кінця, - Всесвітня бездротова система передачі інформації й енергії. Енергопередаюча станція могла б направляти електричну енергію в будь-яку точку Землі, відбиваючи її від іоносфери - верхніх шарів атмосфери, і через саму Землю.

Користуватися нею могли б усі - кораблі, літаки, фабрики, їм досить мати енергоприймаючу установку. Ця ж система могла б транслювати на весь світ сигнали точного часу, музику, малюнки, факсимільні тексти. А за допомогою звичайного телефону можна було б подзвонити в будь-яку точку світу. По суті, Тесла описав прообраз Інтернету й мобільного телефону.

Для створення такої установки Тесла переконав Моргана побудувати колосальну вежу у Варденкліфі й намагався передавати за її допомогою енергію. Але перші експерименти були невдалими, а потім почалася Перша світова війна, і, на вимогу військових, роботи були припинені.

Більшість щоденників геніального Тесли загублено або знищено. І відновити багато його проектів зараз неможливо. Хто їх знищив - залишається загадкою.