ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США наклали вето на рішення Ради Безпеки ООН щодо Ізраїлю та Гази (ВІДЕО)

Велика Епоха
Представник США при ООН посол Лінда Томас-Грінфілд (в центрі) виступає під час прес-конференції в штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй з питань безпеки в Нью-Йорку 24 серпня 2023 року. (Michael M. Santiago/Getty Images)

У середу Сполучені Штати наклали вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, що передбачає гуманітарні паузи в конфлікті між Ізраїлем і палестинськими бойовиками ХАМАС для забезпечення доступу гуманітарної допомоги до сектору Газа.

Голосування за проектом резолюції, підготовленим Бразилією, двічі відкладалося протягом останніх кількох днів. У середу за проєкт тексту проголосували 12 членів, тоді як Росія і Велика Британія утрималися.

"Ми перебуваємо на місцях і виконуємо важку дипломатичну роботу", — заявила після голосування посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, яка представляє 15 членів Ради. "Ми вважаємо, що маємо дати можливість цій дипломатії проявити себе".

"Ми щойно вкотре стали свідками лицемірства і подвійних стандартів наших американських колег", — заявив посол Росії в ООН Василь Небензя. У понеділок не пройшла розроблена Росією резолюція, що закликає до гуманітарного припинення вогню.

У середу Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав до негайного гуманітарного припинення вогню, щоб звільнити заручників і забезпечити доступ гуманітарної допомоги в Газу.

Росія заявила, що тепер вона вимагає скликання надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН, що складається з 193 членів, для розгляду конфлікту. Вона може ухвалити рішення про винесення проєкту резолюції на голосування, де жодна з країн не має права вето. Резолюції Генеральної Асамблеї не мають обов'язкової сили, але мають політичну вагу.

Посланець ООН з питань миру на Близькому Сході Тор Веннесланд заявив Раді, що існує "дуже реальна і надзвичайно небезпечна" загроза розширення конфлікту.

"Я боюся, що ми перебуваємо на краю глибокої і небезпечної прірви, яка може змінити траєкторію ізраїльсько-палестинського конфлікту, якщо не всього Близького Сходу", — сказав Веннесланд, виступаючи перед членами Ради через відеозв'язок із Дохи.

Посол Китаю в ООН Чжан Цзюнь звинуватив США в тому, що вони змусили членів Ради повірити в можливість ухвалення резолюції після того, як не висловилися проти неї під час переговорів.

Томас-Грінфілд заявила, що США розчаровані тим, що в проєкті резолюції не згадуються права Ізраїлю на самооборону, і поклала провину за гуманітарну кризу в Газі на ХАМАС.

"Ми працюємо з Ізраїлем, його сусідами, ООН та іншими партнерами над вирішенням гуманітарної кризи в Газі. Дуже важливо, щоб у Газу якомога швидше почали надходити продовольство, медикаменти, вода і паливо", — сказала вона. "Дії ХАМАС самі призвели до цього — до такої важкої гуманітарної кризи".

Проєкт резолюції також закликає Ізраїль, не називаючи його прямо, скасувати свій наказ цивільним особам і співробітникам ООН у Газі переміститися на південь палестинського анклаву і засуджує "терористичні атаки з боку ХАМАС".

"Відверто кажучи, ми не знаємо, скільки людей перемістилося з півночі на південь, щоб вийти з-під удару", — сказав глава ООН з надання допомоги Мартін Гріффітс. "Переїдуть цивільні особи чи залишаться — це має бути їхнє рішення... Вони мають бути захищені".