ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Саміт Ради Європи в Ісландії намагається притягнути Росію до відповідальності (ВІДЕО)

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський виступає по відеозв'язку на церемонії відкриття саміту Ради Європи в Рейк'явіку, Ісландія, вівторок, 16 травня 2023 року. (AP Photo/Alastair Grant, Pool)

Лідери з усієї Європи націлені на притягнення Росії до відповідальності за її вторгнення в Україну і готові затвердити систему, яка точно визначить шкоду, яку Москва повинна буде виплатити для відновлення країни і компенсації жертвам.

Рада Європи, що складається з 46 країн і є провідною правозахисною організацією континенту, відкрила свій перший за 18 років саміт в Ісландії у вівторок. У центрі уваги зустрічі — повна підтримка держави-члена Ради Європи України та засудження Росії, яку було виключено з організації за розв'язання війни проти свого сусіда.

"Ми зробимо реальний перший крок на шляху пошуку рішення, як компенсувати ці звірства та шкоду, яку Росія завдає Україні", — сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

У той час як майже всі європейські країни надають військову підтримку або приймають біженців з України, Рада Європи має унікальні можливості для координації юридичної та судової підтримки.

"Коли ми думаємо про відновлення, надзвичайно важливим судовим елементом є наявність цього реєстру шкоди для відновлення справедливості щодо жертв", — сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

До кінця середи лідери хочуть розробити контури системи, щоб згодом Москва могла нести відповідальність за компенсацію жертвам, і щоб постраждала країна могла почати процес економічного оздоровлення. Вони сподіваються, що Сполучені Штати, які мають статус спостерігача на саміті, також підтримають цю ініціативу.

"Реєстр — це лише одна з низки міжнародних ініціатив, створених для забезпечення відповідальності за злочини, вчинені в Україні", — сказав прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. Рада Європи також хоче переконатися, що Росія може бути притягнута до відповідальності за безліч злочинів, скоєних, на її думку, під час вторгнення.

Замість танків і боєприпасів Рада Європи, що базується в Страсбурзі, прагне надати правову та гуманітарну підтримку. З моменту свого створення в 1949 році вона зі змінним успіхом стоїть на сторожі прав людини, демократії та верховенства закону на континенті. Рідко коли потреба в цьому була вищою, ніж у сьогоднішньому світі.

На саміті також було обговорено долю дітей, які були переміщені з України до Росії під час вторгнення. У березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за воєнні злочини, звинувативши його в особистій відповідальності за викрадення дітей з України.

"Насильницька передача дітей — це воєнний злочин, і загалом його можна вважати злочином проти людяності", — сказав Макрон.