ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Пекін може спробувати закрити Тайванську протоку від кораблів США

Велика Епоха
Парад на площі Тяньаньмень у Пекіні. (Kevin Frayer/Getty Images)

Раніше цього місяця Білий дім підтвердив свою позицію про те, що Тайванська протока є "міжнародним водним шляхом", після того як прохід американського військового корабля через цей район привів у бойову готовність Східне командування Народно-визвольної армії Китаю.

Згідно з Reuters, "Сполучені Штати підтримали заяву Тайваню про те, що протока, яка відокремлює острів від Китаю, є міжнародним водним шляхом, тож Пекін має відмовитись від претензій на суверенітет над стратегічним проходом".

Це спонукало Пекін у відповідь відкинути ідею про те, що протока є частиною "міжнародних вод", тим самим наклавши обмеження на пересування іноземних військових судів у цих водах. Режим підтвердив, що Тайванська протока є частиною виняткової економічної зони.

Bloomberg повідомив у понеділок, що чиновники адміністрації Байдена "дедалі більше стурбовані тим, що така позиція може призвести до частіших провокацій на морі для острова з демократичним управлінням".

Більше за те, "китайські чиновники неодноразово робили такі зауваження на зустрічах зі своїми американськими колегами в останні місяці". Це знаменує собою ескалацію з огляду на те, що раніше міжнародно-правовий статус протоки не був у центрі дебатів, як зараз.

"Хоча Китай регулярно протестує проти військових кроків США у Тайванській протоці, правовий статус цих вод раніше не був регулярною темою обговорення на зустрічах з американськими чиновниками", — повідомляє джерело.

Вашингтон стривожений термінами, не тільки у зв'язку з наслідками російського вторгнення в Україну, яке Пекін відмовився прямо засудити, але особливо тому, що тиждень тому голова КНР Сі Цзіньпін підписав наказ, що кардинально розширює умови, на яких можуть бути розгорнуті війська Народно-визвольної армії (НВАК).

Сі припускає, що він може використовувати збройні сили для забезпечення дотримання своєї нещодавно сформульованої позиції, згідно з якою Тайванська протока не є частиною "міжнародних вод" — якою б розпливчастою не залишалася китайська позиція.