ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Канада попереджає про дезінформацію з боку Росії щодо участі у війні канадських військових

Велика Епоха
Стенд з назвою Канадського управління захисту зв'язку (CSE) біля штаб-квартири в Оттаві. (Sean Kilpatrick/The Canadian Press)

Канадське агентство з контролю за засобами зв'язку 13 квітня представило оновлену інформацію про моніторинг дезінформаційних кампаній, що проводяться за підтримки Росії через соціальні мережі та контрольовані ЗМІ, і заявило, що Кремль стоїть за твердженнями про те, що канадські солдати перебували на Донбасі та чинили військові злочини.

Управління захисту зв'язку (Communications Security Establishment, CSE) заявило, що ЗМІ, контрольовані Росією, але легітимні, недавно «опублікували матеріали, спрямовані на дискредитацію та поширення дезінформації про союзників по НАТО, включаючи неправдиві відомості про участь Канади в російсько-українському конфлікті».

CSE розмістило цю інформацію на своїй сторінці у Твіттері та заявило, що вона отримана із секретних звітів організації.

CSE стверджує, що хибні наративи, що розповсюджуються, включали інформацію про «присутність військовослужбовців канадських збройних сил на Донбасі. Новина була присвячена повідомленню про прибуття канадських військовослужбовців в Україну для охорони посольства Канади в Києві».

Підконтрольним Кремлю виданням також «було дано вказівку включити в інформацію сфабриковані знімки канадських військовослужбовців, які нібито перебувають на передовій, та помилкові твердження про скоєння канадськими збройними силами військових злочинів», — заявили в CSE.

Згідно з офіційними заявами, військовослужбовці Канадських збройних сил були в Україні лише для підготовки в рамках операції UNIFIER. Останніх військовослужбовців було виведено з країни в день початку російського вторгнення, 24 лютого.

Щодо соціальних мереж, CSE заявляє, що Кремль намагається маніпулювати глобальною аудиторією на комунікаційних платформах, які «часто містять антисемітські теорії змови, матеріали проти ЛГБТК+, антиіммігрантські коментарі, антиглобалістські настрої та контент QAnon».

CSE не згадує назви контрольованих Росією ЗМІ або використовуваних комунікаційних платформ, але багато російських державних структур активні в Twitter.

Перший твіттер-потік про російську дезінформацію було опубліковано агентством з контролю за засобами зв'язку 1 квітня. CSE заявило, що «спостерігало скоординовані зусилля Росії щодо створення та розповсюдження дезінформації, яка хибно стверджує, що Україна збирає органи загиблих солдатів».

6 квітня в іншій темі, присвяченій російській дезінформації, CSE заявило: «У 2020 році оперативники російської розвідки координували створення та розповсюдження дезінформації, яка стверджує, що Сполучені Штати створили біологічні лабораторії в країнах колишнього СРСР і використовують Україну як біологічний полігон».

CSE заявило, що Росія також «натякала, що ці лабораторії можуть бути відповідальними за епідемії».

В Україні існують біологічні лабораторії, що підтримуються США, але, за словами США, характер їхніх програм не є наступальним.

8 березня заступник державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд виступила у сенатському комітеті з міжнародних відносин і заявила, що її уряд працює з Україною над захистом біологічних об'єктів від потрапляння до рук Росії.

«В Україні є дослідні біологічні установки, і ми зараз дуже стурбовані тим, що Росія може прагнути отримати контроль над ними, тому ми працюємо з українцями над тим, як запобігти попаданню будь-яких із цих дослідницьких матеріалів до рук російських військових, якщо вони наблизяться», — сказала Нуланд.

Дебора Розенбаум, помічник міністра оборони з програм ядерного, хімічного та біологічного захисту, заявила 1 квітня підкомітету Палати представників з розвідки та спеціальних операцій, що «однозначно... в лабораторіях України немає жодної наступальної біологічної зброї, до створення якої були б причетні Сполучені Штати».

Кампанія проти «дезінформації»

Газета Epoch Times зв'язалася з CSE, щоб дізнатися більше про ініціативу з розсекречення розвідданих та розміщення їх у Twitter, але відповідь, надана медіакомандою, не вийшла за рамки пояснення мандата CSE та повторення інформації, вже розміщеної у Twitter.

«Деякі з наведених нами прикладів представляють передбачувану діяльність, тоді як інші ви, можливо, бачили у звітах у відкритих джерелах», — відповів офіційний представник Райан Форман в електронному листі.

«Ми ділимося цією інформацією в рамках зусиль уряду Канади з інформування канадців, щоб вони могли захистити себе від дезінформації», — сказав він.

Ліберальний уряд останнім часом неодноразово висловлював бажання боротися з «дезінформацією та дезінформуванням», і рішення розсекретити розвіддані CSE та поділитися ними публічно, мабуть, є частиною цих зусиль.

За матеріалами The Epoch Times USA