ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Держдепартамент США попереджає Китай: на Вас чекають «серйозні наслідки», якщо допоможете Росії уникнути санкцій

Велика Епоха
Джо Байден (Марио Тама / Getty Images)

У той час, як російські війська продовжують бомбардувати українські міста, американські бюрократи починають зосереджуватися на Китаї та його постійній підтримці президента Володимира Путіна.

Точніше, видання South China Morning Post, підконтрольне китайському магнату Джеку Ма, повідомило у п'ятницю, що радник Держдепартаменту Дерек Шоллет попередив, що Пекін зазнає серйозних наслідків, якщо допоможе Москві уникнути санкцій.

Дерек Шоллет сказав, що країни-союзники, які приєдналися до санкцій Росії, становлять 50% світової економіки, на частку Китаю припадає близько 15%.

"Якщо Китай спробує якимось чином уникнути санкцій, він виявиться вразливим", — сказав він. «Будь-яка країна, яка намагатиметься уникнути цих санкцій, також зіткнеться з наслідками своїх дій. Я не хочу спекулювати далі».

Пекін ясно дав зрозуміти, що підтримує вторгнення президента Володимира Путіна, дійшовши до того, що засудив західні санкції як «незаконні».

"Китай рішуче виступає проти всіх незаконних односторонніх санкцій і вважає, що санкції ніколи не є принципово ефективним засобом вирішення проблем", — заявив у четвер представник китайського посольства у Вашингтоні Лю Пен'юй.

Тим часом Bloomberg опублікував попередження у вигляді звіту про санкції, які стосуються президента Росії Володимира Путіна та його союзників, попередивши цим китайського лідера Сі Цзіньпіна.

Пекін дотримується принаймні досі санкцій США проти лідера Гонконгу Керрі Лам та інших.

Поки Китай відмовився вводити фінансові санкції проти Росії і, ймовірно, допоможе їй подолати санкційний шторм, купивши нафту, газ та пшеницю, межа «безмежної» дружби вже вимальовується.

Політичні лідери заговорили про необхідність швидкого припинення вогню, а деякі великі китайські банки обмежили доступ до фінансів для закупівлі російських товарів.

Ця модель була очевидною у минулому: Китай може не погоджуватися з політичними цілями західних санкцій, але намагається уникнути прямої конфронтації.

Навіть китайські державні банки, наприклад, дотримувалися попередніх обмежень США в Гонконгу.

Керрі Лам, голова міста Гонконгу, одна з маріонеток Китаю, заявила в 2020 році, що збирає «купи готівки» вдома, тому що вживані заходи США заборонили їй користуватися основними банківськими послугами. «Насправді китайські банки зовсім не бажають вступати в конфлікт із Міністерством фінансів США», — сказав Девід Долар, старший співробітник Brookings і колишній представник Казначейства Пекіна.

«Великі банки Китаю є одними з найбільших у світі, вони глибоко інтегровані у глобальну систему. Тож вони будуть обережні».

Хоча Пекін зараз може прислухатися до цих попереджень, симпатії Комуністичної партії Китаю цілком зрозумілі.

Цього тижня офіційний представник МЗС Ван Веньбінь надаючи деякі інформації, звинуватив Вашингтон у ситуації в Україні. Вашингтон «стверджує, що не допустить війни у Європі. Чи він виконав цю місію? Він стверджує, що прихильний до мирного врегулювання, але що він для цього зробив, крім надання військової допомоги та посилення військового стримування?»

Що стосується тенденції «деглобалізації» та повернення багатополярності до міжнародної політичної системи, то американські економісти вважають, що вона продовжуватиметься.

Багато економістів погоджуються з тим, що поляризація існує. Адам Позен, президент Інституту міжнародної економіки Петерсона, називає це «розкладанням глобалізації». Він каже, що це почалося з торгової війни президента Дональда Трампа з Китаєм і продовжилося під час пандемії, коли економіки згорнули всередину. Нині вона прискорюється.

«Всі давно говорять про блоки і розкол світової економіки», — сказав Позен.

Вони побоюються, що в результаті глобальна економіка стане "менш продуктивною та інноваційною, оскільки стане войовничою". Але поки що Китай, ймовірно, продовжить купувати російську нафту, газ і пшеницю, обмеження їхньої дружби вже виявилися в короткостроковій перспективі.

Висновок такий: у той час, як Пекін не згоден із західними санкціями, Комуністична партія Китаю все ще «вичікує відповідного моменту» — політика часів Ден Сяопіна — і в результаті поки що уникає конфлікту.

За матеріалами Epoch Times România